un mic turn de la Modellbau Luft si diorama sa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
7.003
2.552
Mulhouse, Alsacia
LOCATION
Mulhouse, Alsacia
buna baieti,

in acest weekend am montat in premiera un mic kit de la Modellbau Luft pe care il cumparasem la salonul de la Sinsheim saptamana trecuta.

modelele Luft, cunoscute in Germania de cativa ani buni, sunt in general realizate de mana din ghips; la acesta, reprezentand un foarte mic turn din evul mediu, Manfred Luft a ales o cale noua si anume un model mixt din ghips cu anumite piese din rasina:


iata piesele acestui mic kit; turnul propriu-zis este din ghips, acoperisul si detaliile din rasina (aici sunt deja vopsite in maroniu inchis):


printre piese se gaseste si o simpatica cusca de caine cu patrupedul de rigoare:
:D

iata si piesele asamblate provizoriu, pentru o prima verificare:


se remarca inaltimea deosebit de mica a "etajelor" cladirii, care pare mai degraba pe scara Z sau chiar 1:250 decat la N... insa in Austria se gasesc o groaza de asemenea turnuri de intrare in ferme foarte mici unde ferestrele pe niveluri diferite nu corespund cu etajele... ci doar cu nevoile de iluminare ale spatiilor interioare! :)

pentru a pune provizoriu in scena turnuletul, pana la integrarea sa intr-o diorama mai mare, am confectionat o "baza" dintr-o bucata de metacrilat (plexiglas) de 2mm grosime ramasa dintr-o placa folosita la o vitrina:


pe aceasta am aplicat aracet Ponal si pe acesta amestec de aracet si "pamant" Busch, pe care am lasat mai apoi "urme" de roti de autovehicule.

am efectuat cele cateva operatii de vopsire pe piesele de ghips cu vopsele tempera din tub, cu o pensula foarte fina, avand grija sa marchez "santurile" dintre pietre si deschiderile cu vopsea de culoare inchisa:


cu vopsele Enamel am efectuat apoi un dry-brush pe piesele din rasina si apoi am montat totul, folosind pentru aceasta tot aracetul Ponal.



iata si rezultatul final, pus in scena cum trebuie:



nu ma intrebati de ce dumnealui, catelul, nu ii acorda nici o atentie preotului... trebuie sa-l intrebati pe el! :)

enjoy,
 
FARA CUVINTE !!!
- mut de admiratie! - :confused:
ai ,,mina" domnule HORIA.......... nu mai zic de imaginatie......
 
multumesc baieti!

bineinteles ca Modellbau Luft (Manfred Luft) fabrica asa ceva si pe H0, ba chiar gama de produse de ghips pe H0 e mult mai mare ca pe N... gasiti orice, de la poduri, case si morminte din evul mediu pana la avioane Ju87 dezgropate de bulldozere sau sapaturi care au dat de schelete de dinozauri! :D

preturile nu sunt mari si merita pe deplin; un kit ca al meu costa 18 Euro iar unul cu ghipsul gata vopsit (daca va tremura mana) 29! :D
 
hmm...ghipsul asta,dupa cate vad,se poate turna destul de bine in matrite de
cauciuc siliconic,acolo unde rasina nu isi are rostul,nejustificand costurile
 
Va salut cu respect!!!Superb turnuletul si diorama pe care este amplasat!Ideea de a folosi materiale utilizate in constructii este foarte buna si da rezultate exceptionale.Si eu m-am gandit cu mult timp in urma la acest lucru,asa ca acum vreo trei luni m-am apucat sa confectionez un turn de apa,folosind ca material de baza ipsosul.La prima vedere pare usor de construit,insa nu este chiar asa....
Tehnologia ''materialelor realiste'',daca putem sa-i spunem astfel,are avantaje si dezavantaje numeroase.Eu sunt inca in faza de studiu a acestei ''tehnologii'' pentru a vedea rentabilitatea ei.La finalizarea turnului de apa voi prezenta imagini. :wink:
 
@cosmin: exact asa face Manfred Luft: face un "master" si dupa aceea serii de 20 buc. din ghips special de mare rezistenta in matrite de silicon; cam asa si cu rasinile...

trebuie insa sa ai talent la master... rabdare si mana! ;)
 
Horia_Radulescu a spus:
ghips special de mare rezistenta ...

cum o fi ghipsul asta..eu ma gandesc la un amestec de ghips granulatie
fina cu aracet si cateva picaturi de detergent de vase...sa sparga
tensiunile bla bla bla
 
pesemne; oricum se lipeste cu aracet (asa zice Luft si asa am facut si eu) foarte usor!

acum sa vedem cat va tine, desi nu-mi fac griji... Luft are modele care au zece ani si au facut sute de expozitii, cu vibratii si UV... :)
 
Pai da...putina poveste nu strica.. :mrgreen: .Daca nu era timpul asa scurt :( :( :(
Apropo Sinsheim......ce-i cu pozele ???