Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
In ce anotimp va incadrati , faceti un singur anotimp pe toata diorama sau mai multe .
Vad ca aveti meri infloriti , capite de fan uscat , un cosas si nu se vede iarba cosita proaspat .
 
@Sandy: da e adevarat ca sunt e mai ieftina iarba...dar acolo am zis ca vine un drum forestier, e stanca, tunel, linie de HOe. Deci mai degraba as vedea o padure de munte deasa prin care serpieste un drum forestier pe care numai TAF-urile au access decat o livada :)
Maine o sa incerc sa fac cati mai multi pomi (de altfel in zilele urmatoare voi lucra la productie masiva de pomi) asa ca o sa poti sa incepi sa plantezi pomi sa vedem cum arata.
 
Mauritiu a spus:
In ce anotimp va incadrati , faceti un singur anotimp pe toata diorama sau mai multe .
Vad ca aveti meri infloriti , capite de fan uscat , un cosas si nu se vede iarba cosita proaspat .

Cosasu numa ce s-a apucat de cosit, capitele pot fi in orice anotimp :).

Exemplu lucerna se coseste de 3-4 ori pe an parca.

Meri nu-s infloriti, au mere in ei, si alea pot fi mere de vara :lol:

@Sandy, repet din nou, la cat s-a bagat pana acum in diorama oare conteaza ca petecul de iarba costa 20 lei iar copacii 80? asta pentru un modul.
 
Fiind prima diorama , greselile sunt inerente. In plus am mai facut si tot felul de compromisuri datorita lipsei de experienta si a nerabdarii cu care ne-am dorit sa muncim la o diorama. Asadar , repet suntem in perioada de acumulare: gasit materiale optime, tehnici potrivite, facut mana...
Eu personal astept cu nerabdare a doua diorama :D
 
Mai este destul, putin probabil mai repede de 1 an 2. Oricum si asta iese ok, si o sa avem luni de zile sa tot bibilim la ea.

@Florin, maine mai bag o tura de 50 de pomi + tufe
 
alin a spus:
Pai mai baieti, hai gatati-o pe asta mai repede, ca aia astept de nu stiu cand: sa ma apuc de a doua.Si pana nu-i gata asta...nu ma pot apuca in sfarsit de cealalta

Ma Alin aseara am fi putut-o termina dar nu stiam exact cum vine cu lacul.
 
IonutTrif a spus:
alin a spus:
Pai mai baieti, hai gatati-o pe asta mai repede, ca aia astept de nu stiu cand: sa ma apuc de a doua.Si pana nu-i gata asta...nu ma pot apuca in sfarsit de cealalta

Ma Alin aseara am fi putut-o termina dar nu stiam exact cum vine cu lacul.
Ma, Ionutz, tu nu ierti pe nimeni, ever?Nu poate omu` :(|) sa scape o glumitza ca si ia un capac peste capatzana!Las` ca fac lacu` ala, numa sa nu-mi sari la carotida :skul:
 
cu lacul? pai n-aveti si voi acolo un furtun, o galeata, un pahar de plastic? :D

la modul serios, lacul la voi o sa fie cu rasina transparenta sau prostii gen Waterdrops?
 
atunci doua sfaturi ca sa evitam suparari ulterioare intre cel care a recomandat produsul si cel care a dat banii :D

mai intai, cand turnati, puneti muuuuuuulte straturi subtiri si succesive, intrucat aceste produse de la Woodland vandute de Noch isi pierd intre 60% si 80% din masa la uscare... adica torni, Vescu spune: no, io-te ma ce frumos e lacu', Alin adauga: e fromoz, ma! si dupa 3-4 ore mai ramane o mica baltoaca stralucitoare...
:D

adica trebuie muuuuuuult produs pentru a avea o suprafata cat de cat ok si atentie ca ramane mai inalt la colturi...

partea a 2-a e dupa aceea, ramane praful pe el, se lipeste si se matuieste oglinda apei... cum de s-a uscat de-a binelea dati un strat de lac stralucitor (insa acrilic, nu pe baza de rasini sintetice) cu pensula peste, si dupa uscare temeinica inca unul!
 
Multumim de sfaturi. Cred ca Alin din buncarul lui nou nout (prietenii stiu de ce) le-a notat.
Am o intrebare, acele water drops cum se topesc ? Numai in cuptor cu microunde sau se pot si pe aragaz ?
 
Waterdrops? eu am topit intr-o fosta conserva de fasole, tinuta cu clestele pe aragaz si cand a fost nevoie, am reincalzit cu foenul... insa de aceea (tocmai de aceea!) nu mai folosesc cat oi trai! :(