Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

M

Mauritiu

Guest
In ce anotimp va incadrati , faceti un singur anotimp pe toata diorama sau mai multe .
Vad ca aveti meri infloriti , capite de fan uscat , un cosas si nu se vede iarba cosita proaspat .

IonutTrif

Well-Known Member
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
@Sandy: da e adevarat ca sunt e mai ieftina iarba...dar acolo am zis ca vine un drum forestier, e stanca, tunel, linie de HOe. Deci mai degraba as vedea o padure de munte deasa prin care serpieste un drum forestier pe care numai TAF-urile au access decat o livada :)
Maine o sa incerc sa fac cati mai multi pomi (de altfel in zilele urmatoare voi lucra la productie masiva de pomi) asa ca o sa poti sa incepi sa plantezi pomi sa vedem cum arata.

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
17 Ian 2006
5.545
0
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
Mauritiu a spus:
In ce anotimp va incadrati , faceti un singur anotimp pe toata diorama sau mai multe .
Vad ca aveti meri infloriti , capite de fan uscat , un cosas si nu se vede iarba cosita proaspat .
Cosasu numa ce s-a apucat de cosit, capitele pot fi in orice anotimp :).

Exemplu lucerna se coseste de 3-4 ori pe an parca.

Meri nu-s infloriti, au mere in ei, si alea pot fi mere de vara :lol:

@Sandy, repet din nou, la cat s-a bagat pana acum in diorama oare conteaza ca petecul de iarba costa 20 lei iar copacii 80? asta pentru un modul.

IonutTrif

Well-Known Member
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
Fiind prima diorama , greselile sunt inerente. In plus am mai facut si tot felul de compromisuri datorita lipsei de experienta si a nerabdarii cu care ne-am dorit sa muncim la o diorama. Asadar , repet suntem in perioada de acumulare: gasit materiale optime, tehnici potrivite, facut mana...
Eu personal astept cu nerabdare a doua diorama :D

IonutTrif

Well-Known Member
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
Mai este destul, putin probabil mai repede de 1 an 2. Oricum si asta iese ok, si o sa avem luni de zile sa tot bibilim la ea.

@Florin, maine mai bag o tura de 50 de pomi + tufe

IonutTrif

Well-Known Member
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
alin a spus:
Pai mai baieti, hai gatati-o pe asta mai repede, ca aia astept de nu stiu cand: sa ma apuc de a doua.Si pana nu-i gata asta...nu ma pot apuca in sfarsit de cealalta
Ma Alin aseara am fi putut-o termina dar nu stiam exact cum vine cu lacul.

alin

Well-Known Member
19 Aug 2007
393
0
Cluj-Napoca
IonutTrif a spus:
alin a spus:
Pai mai baieti, hai gatati-o pe asta mai repede, ca aia astept de nu stiu cand: sa ma apuc de a doua.Si pana nu-i gata asta...nu ma pot apuca in sfarsit de cealalta
Ma Alin aseara am fi putut-o termina dar nu stiam exact cum vine cu lacul.
Ma, Ionutz, tu nu ierti pe nimeni, ever?Nu poate omu` :(|) sa scape o glumitza ca si ia un capac peste capatzana!Las` ca fac lacu` ala, numa sa nu-mi sari la carotida :skul:

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.334
1
Mulhouse, Alsacia
cu lacul? pai n-aveti si voi acolo un furtun, o galeata, un pahar de plastic? :D

la modul serios, lacul la voi o sa fie cu rasina transparenta sau prostii gen Waterdrops?

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.334
1
Mulhouse, Alsacia
atunci doua sfaturi ca sa evitam suparari ulterioare intre cel care a recomandat produsul si cel care a dat banii :D

mai intai, cand turnati, puneti muuuuuuulte straturi subtiri si succesive, intrucat aceste produse de la Woodland vandute de Noch isi pierd intre 60% si 80% din masa la uscare... adica torni, Vescu spune: no, io-te ma ce frumos e lacu', Alin adauga: e fromoz, ma! si dupa 3-4 ore mai ramane o mica baltoaca stralucitoare...
:D

adica trebuie muuuuuuult produs pentru a avea o suprafata cat de cat ok si atentie ca ramane mai inalt la colturi...

partea a 2-a e dupa aceea, ramane praful pe el, se lipeste si se matuieste oglinda apei... cum de s-a uscat de-a binelea dati un strat de lac stralucitor (insa acrilic, nu pe baza de rasini sintetice) cu pensula peste, si dupa uscare temeinica inca unul!

IonutTrif

Well-Known Member
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
Multumim de sfaturi. Cred ca Alin din buncarul lui nou nout (prietenii stiu de ce) le-a notat.
Am o intrebare, acele water drops cum se topesc ? Numai in cuptor cu microunde sau se pot si pe aragaz ?

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.334
1
Mulhouse, Alsacia
Waterdrops? eu am topit intr-o fosta conserva de fasole, tinuta cu clestele pe aragaz si cand a fost nevoie, am reincalzit cu foenul... insa de aceea (tocmai de aceea!) nu mai folosesc cat oi trai! :(