Weathering

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
O incercare de a mea de a da o tenta putin mai realista micutei BR80.

Am lipit geamuri, am schimbat becul cu un smd de culare alb-cald. In spatele locomotivei nu am pus smd-uri ( o sa le montez....candva).

Am incercat sa fac cularea neagra a locmotivei cat mai mata, astfel locomotiva sa para cat mai veche si uzata.





Mie imi place cum a iesit ( pozelel nu sunt de o calitate foarte buna)

Astept pareri si sfaturi :cafea:
 
A iesit foarte bine , totusi este un pic cam uniform , trebuie sa ti seama ca sunt unle locuri unde sunt scapari de abur si in altele pete de ulei , pistoane , furtune ambielaje . Nu uita si de partile pe care mecanici pun frecvent mana .
In acele locuri trebuie sa schimbi culoarea sa fie mai lucioasa .
Deci mai un pic de lucru de fapt partea finala micile corectii .
 
Astazi din lipsa de ocupatie, am scos cateva pensule, ceva praf si m-am pus putin pe lucru. Sapand prin dulapul cu vechituri am dat peste 3 vagoane si m-am gandit sa ma distrez putin cu ele. 2 dintre ele, Lugojurile, au suferit si o mica vopsire inainte, ele fiind original albe. Voi prezenta pasii imbunataririi acestor vagoane cand voi termina totul. Cel de-al 3lea vagon este un piko vechi. De asemenea am zis daca tot am murdarit masa, sa incerc si imbatranirea unui vagon de calatori. Din pacate acesta nu a iesit rea bine. Las mai departe pozele sa vorbeasca...
PS: Stiu ca am exagerat putin cu imbatranirea ;)
 
liviu, mauritius are dreptate; parca e cam uniform; uite o poza cu masina reala:



vopseaua e este lucioasa si numai pe alocuri se vad "pete"

Vezi ca partea de jos era rosie

A mea BR 80 arata un momentul acesta asa:



Eu am cumparat-o in varianta hobby si apoi i-am pus bielele complete; deci a mea nu are tampografie deloc :(

As vrea sa o vopsesc intr-o zi cu soare si sa ii fac placile cum trebuie, insa nu stiu cand va fi asta...
 
Ca o pregatire pentru weatheringul de pe frigorific, mi-am facut mana pe un vagon pe care il tot mutam prin camera. Asa ca i-am gasit o utilizare. Poate ii gasesc si un loc acum. :roll:
Pentru ca s-a mai vorbit despre weathering, nu detaliez prea mult. Am folosit pasteluri. Primul strat l-am fixat cu fixativ special pentru pasteluri, dupa care am adaugat un al doilea strat, ce s-a lipit de fixativ, oferindu-i un aspect mat.
Etapele:

Si la final:


Aplicand doctrina "cu cat mai jegos, cu atat mai bine", am facut imbatranirea si pe vagonul frigo.

Aici, impreuna cu vagonul de test.
 
Pentru ca exista deja un topic despre weathering aici, cred ca nu e o problema daca o sa postez si eu pozele mele legate de subiect in ideea ca vor ajuta pe cei care au de gand sa faca asa ceva propriilor modele.
Pozele sunt adunate de mine de-a lungul timpului si sunt fara copyright - deci nu calc nici o lege postandu-le aici.

Incep cu foto diverse, toate realizari de exceptie:













 
Iata si cateva simpatice :D locomotive:


Cea mai reusita dupa mine este Southern Pacific-ul, care arata intr-adevar ca o locomotiva cu multi ani de serviciu.
 
Doua vagoane de 33K galoane de la Walthers, transformate in adevarate bijuterii:

Primul, apartinand Procor-ului (o companie ale carei vagoane cisterna le vad zilnic pe fereastra biroului :D ).







 
Iata un vagon de la Accurail - ACF Covered Hopper







Stiu ca unele poze par identice, insa NU sunt, vagonul a fost fotografiat pe toate partile, va ramane voua sa gasiti diferentele. :D