Digitalizare locomotiva BN 150 Piko/Guetzold-scara HO...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Salut !!! I'm back..... :D
Acum cateva zile m-am apucat de indeplinit un vis mai vechi: acela de a face digitala vechea -dar aratoasa- locomotiva BN 150.
In interiorul locomotivei nu e fff mult loc,deci decodoarele mari,obisnuite ies din discutie.
In interior merg montate doar decodoare de dimensiuni mici,gen : Lenz mini silver,Lenz mini gold, Lokpilot Micro sau ,in cazul meu, Digitrax DZ 123.
Acest decodor DZ 123 il folosesc deoarece este muuult mai accesibil ca pret decat restul decodoarele de tip "mini" din Europa + ca mai au o caracteristica pe decodoarele europene nu viseaza vreodata sa o aiba:
----suporta 1 A nominal si 2 A la varful consumului de curent.

Acest lucru le face sa fie potrivite pentru orice fel de locomotiva din generatia veche,cu motoare vechi si mari consumatoare de curent.:))))))
Cateva poze cu decodorul gata montat:





Si locomotiva cu carcasa gata montata:



Spor la lucru !!!!
Marius.
 
decodorul nu l-ai protejat in nici un fel? nu ai folosit nici o rezistenta pentru asta? stiu ca motoarele GUTZOLD consuma foarte mult....
 
Salut Dorin !
Acest decode-DZ 123- suporta 1A la nominal cu 2 A la varful consumului.
Asta spune tot despre acest decoder. :evil: :twisted: :evil: :D
 
Nu poti masca intr-un fel izolatia rosie a decodorului? Se vede cam ciudat in geam.

Eventual, sa pui in toata cabina geamuri translucide.
 
decodorul este compatibil cu toate tipurile de statii digitale de care s-a vorbit aici pe forum? (cele pe care le folosim noi in mod curent)