machete la comanda!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

soflete marius

New Member
31 Octombrie 2016
13
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Salutare!
nu am mai intrat de multa vreme pe forum ( se vede ca imi gestionez prost timpul...) insa nu prea am avut noutati la activ...
eu ma ocup de machete de case, ultima am realizat'o acum 2 sapt dar din nefericire nu am primit pozele de la ea...
oricum acum m'am profilat pe machete de case din pexiglas si plastic, lucrate pe calculator (in programe cad) si taiate (piesele ) cu laser, ceea ce creeaza o precizie foarte buna si greseli foarte mici iar detaliile au o fidelitate mare.
Momentan nu dispun de poze dar pe parcurs sper sa apuc sa uploadez cateva (macar pt sampling :D )
Daca cineva doreste sa realizeze macheta unei case la comanda (la orice scara) sunt dispus sa colaborez. Veniti cu idei, poze poate chiar planuri si negociem :d
 
Da-ne si noua niste date despre prelucrarea cu laser a pieselor din plastic.Ce se paote face si ce nu se poate.Laserul ala stiu doar sa taie, sau poate sa creze un model 3D (indepartare de material fara strapundere)?
 
Interesanta intentia ta,dar da-ne mai multe detalii. Alte materiale poti prelucra, cum aplici tarifele pe suprafata sau pe model?
 
salutare!
ok, laserul taie cam orice fel de material, adica pexiglas pana la 10 mm, mucava, mosc, lemn de balsa, carton, hartie...
apoi poate si grava orice tip de gravura ... pana acum am gravat la adancimea de 1 mm insa poate fi setat si la adancimi mai mari ( nu am gravat adancimi mari pana acum dar cred ca merge adica daca am plexi de 10 mm pot face gravura de 5 mm). Oricum iese gravura inclusiv pe carton la rezolutie maxima de 300 dpi.
Preturile variaza, de obicei sunt calculate la metru liniar taiat si metru liniar gravat dar practic negociem in functie de amploarea lucrarii, daca e numai de taiat sau si asamblat si vopsit ( cu aerograf :p )
poze o sa pun in curand
iar legat de constructii 3d...laserul taie numai piese in placi plane dar in 1 luna sau 2 un prieten isi achizitioneaza un 3d builder :D si da, cu ala se poate construii in 3d ( e pe baza de praf si adeziv, dar este destul de fidel )
daca doriti detalii, ma puteti contacta pe [email protected] sau 0746209376
preturile de taiere variaza undeva intre 0,6 si 1,2 euro/metru liniar, depinde in functie de material
 
ca vine vorba, intrucat sunt departe si nu sunt o concurenta pentru marius! :)

saptamana viitoare sper sa pot sa va prezint primul prototip al unei gari austriece 100% autentice la scara N realizat in intregime cu laserul! :)
 
Asteptam cu MARE interes, Horia! De mai multa vreme ne ameninti cu asa ceva.

Ca veni vorba, si gara veche din Sinaia tot din hartie vreau s-o fac, si mi-ar prinde bine chestia cu laserul!

O intrebare: Scula respectiva doar taie, sau poate sa si imprime color inainte de a taia?

Sau poate sa taie hartie gata imprimata la o imprimanta color mai inainte, dar in acest caz cum se poate coordona foarte precis culoarea cu taietura?

Intreb si eu ca Bula, ca n-am vazut inca asemenea scula taietoare!
Salutari din Constanta,

Dorin
 
nu, Dorin, scula doar taie... insa de ce sa nu taie Hartkarton de diferite culori? :)

o sa vezi in poze cum "calibram" noi piesele... si cred ca s-ar putea imprima inainte! ;)
 
Horia poti sa ne spui si noua cum se numeste aceasta scula si eventual cam cat costa achizitia uneia....
Multumesc,
 
salutari din nou!
o scula laser costa de la 5000 euro in sus (deci mai bine imi cumpar motocicleta... ) dar pentru pasionati merita.
de taiat taie si carton si hartie gata colorata!trebuie doar calibrat.
cartoane se gasesc (cel putin in bucuresti) de toate felurile si culorile la Hanul cu Tei, in zona Lipscani.
de acolo puteti lua balsa, pexiglas, mucava si o tona de multe alte materiale
 
pretul indicat (5000 de Euro) este cel al unui model "normal"... cel pe care il folosim noi costase acum 3 ani peste 20000... insa intre timp tehnica a mai scazut ca valoare ;)

insa si 20000 ii merita cu desavarsire! :)
 
Fara suparare am inteles intre 5000 si 20000 dar un brand, un nume nu aveti.......:(dispozitiv de taiere laser, sabie laser etc. cum se cheama? si eventual o firma producatoare)
Multumesc