Pod metalic CF

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Va mai aduceti aminte de "Podul din carton"?

La vremea cand l-am facut am lucrat dupa niste schite facute "pe genunchi"

Am facut unele cotate ca sa poata servi pentru executie.

Este o constructie metalica sudata realizata din tabla groasa care formeaza in spatiu profile de tip I.
Pentru detaliisti carora le place sa numere niturile, daca au indemanare, pot reprezenta o constructie nituita.

Desenul este pentru o linie Piko 231 dar, la nevoie, poate fi facut mai lung.

Ca materiale se pot folosi de la carton, exclusiv multistrat, pana la PVC sau forex de 1 mm grosime.

Realizarea este simpla datorita suprafetelor ce reprezinta forme geometrice primare.

Linia H0 se aseaza direct pe pod prin lipire.
Nu uitati sa montati contrasinele confectionate din acelasi tip de sina folosit la linie.

Cateva detalii pentru realizarea contrasinelor

Un pod 1:87 realizat de colegul nostru Andrei Nastase, pod pe care ni l-a prezentat cand a facut o vizita la AMFB.
Podul este realizat din carton pentru cartile de vizita dupa desenele de mai sus.
Este rezistent si sigur sutine sarcina celei mai grele locomotive.

A promis ca in momentul in care o sa fie gata ne pune la dispozitie fotografii si o sa detalieze constructia

zola

Active Member
Trenulist
22 Iul 2007
50
0
Bucuresti
YAHOO
rosoi.vlad
Salut LDH, eu unul iti multumesc mult pentru plan, am facut unul din forex de 2mm dar cu o mica diferenta si anume : al meu are 7 segmente, deci putin mai lung.Pasarelele le'am imbracat cu fasii de balsa.
Pentru vopsire am folosit vopsea acrilica gri si pentru imbatrabire sfabtul tus+prafuri de creta+ceva licheni.
Ca un ultim sfat pentru niturirea structurii este folosirea unui tub de lipici pentru modelism(acela cu ''trompa'' :roll: ) gol , inauntul lui se v-a turna tempera nediluata cat mai groasa, niturile se v'or aplica sub forma de picaturi foarte foarte mici, oricum niturile fiind practic imposibil de vazut de la o distanta normala pe diorama.. bafta!

benHur

Active Member
Trenulist
2 Feb 2008
56
0
Timisoara
Salutare!
Interesanta schema, cred ca imi pun si eu nervii la incercare...doar o intrebare as avea, materialul acesta forex de unde se poate cumpara si cam ce pret are?

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
salut benHur
gasesti forex la magazinul de vis a vis de cafeneua Papillon, adica pe la fostele galerii Popa's cred
intri din Piata Uirii catre Facultatea de arhitectura, ca de e strtegic plasat :D pe o straduta ingusta
faci dreapta intr-un gang si o sa vezi la intrare niste postere

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
acolo gasesti forex de 1, 2, 4 mm precum si carton musse, plastic, balsa
din pacate au cam marit pretul, adica l-au dublat de la ultima mea achizitie adica dai 20 RON pe jumate de coala si nu pe una intreaga 8)
da asa este in Romania :D
bine ca macar se mai gaseste
tot acolo, dar si la Modern Graphic pe Gh. Lazar gasesti o gama larga de cartoane de la cele dure de tip passpartout de 1 mm la cele obisnuite in diferite culori

benHur

Active Member
Trenulist
2 Feb 2008
56
0
Timisoara
Merci!
Eu nu umblu pe acolo, dar stiu de magazine de la nevasta...ea frecventeaza locul(in interes de serviciu) :D Asa ca-i dau tema de casa sa ma aprovizioneze si pe mine nu numa facultatea de arte