Minidiorama la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Vreau sa prezint si aici mica mea lucrare la scara N.Si aceasta este un test,deoarece am vrut sa vad cum se lucreaza la scara N.Este si un fel de recycling de sine vechi ce le aveam imprastiate prin casa.Sunt macaze curbe Fleischmann,un macaz Minitrix vechi si niste sine curbe si flex de la Arnold.Deci trei producatori diferiti,dar cand se balasteaza cu mana ,atunci nu se mai prea vede vreo diferenta.Mai ales ca si in realitate se schimba tronsoane de sina "cu bucata".
Marimea este mica de 60cm x 80cm.O rama mica de lemn cu o bucata de placaj.Terenul "muntos" din spate este facut din styrodur ,si modelat peste cu niste gips.Stancile sunt turnate in gips si lipite pe acest styrodur cu aracet.Iarba vine de la Woodland Scenics.Nu este iarba cum o cunoastem la dioramele europene.Asa se foloseste ,dincolo in statele unite.Are efect la distanta mai mare 60-80cm.Deoarece dupa parerea mea la scara N iarba producatorilor este mult prea mare( imi aduce aminte de savana africana cu iarba inalta de 1,5m).Macazele se schimba manual cu aceste mici schimbatoare de la Caboose Industries.Iata cateva poze din primul stadiu:


 
  • Like
Reacții: mrpuf
diorama n

<t>Excelenta lucrarea.Se vede maiestria si pasiunea dv.La fel si cea la HO.Va admir de f mult timp.Felicitari si bafta in continuare.</t>
 
Rudi, acum sar si eu cu critica, ca astept de un an sa o fac...

unde are loc acel MB O302L (wobei L=Lang, 11,59m) :D sa intoarca? nu ai pus si tu acolo un Wendeplatz, ceva? :D

in rest, singura critica insa pe care o stii deja este cea cu vegetatia... sau si la tine a trecut orkanul ca la noi? (mica critica din frustrare personala, la furtuna acum o saptamana mi-a zburat o parte din acoperisul de la casa... )
 
Mai Horia ,tu chiar vrei sa fi carcotas.... :D ,era si o diorama de test.dar ai dreptate,mai lipsesc ceva pomi etc.In ultimul timp nu am mai facut ceva,deoarece am fost ocupat cu alte chestii.
 
tot n-ai invatat nemteste, Mircea? :(

pana sa ne ajute Rudi, wobei=in acest context, unde, Wendeplatz = loc de intoarcere iar Karroserie... ma intreb ce-o fi pe romaneste... :roll:

(de fapt este atelier de indreptat tabla si caroserie)
 
baieti ,eu citesc regulat "Model Railroader" si nici acolo nu am inteles totul la inceput.Dar cu cat ma chinuiam sa citesc tot mai mult ,cu atat mai mult mi-am adus iara aminte de engleza care am invatat la scoala.Deci este bine in orice caz sa ne batem capul cateodata... :D
 
Rudi, hai sa ne dam o tema de casa: sa-l invatam pe Mircea nemteste!

(eu incerc de trei ani si n-am reusit, insa daca vii si tu si Mick reusim bestimmt!) :D
 
  • Haha
Reacții: mpursu