Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Legea exista dar totul depinde de cei de la CFR.



In unele locuri chiar scrie "Fotografiatul interzis"

Cred ca sunt destul de explicite panourile.

La Calimanesti (Jiblea) si la Merisani am intalnit oameni extraordinari care au dat dovada de intelegere fata de pasiunea noastra si ne-au permis sa fotografiem si sa masuram.

Acuma e drept ca daca ne-am fi apucat sa facem poze cu unele locuri mai putin ingrijite, ca sa folosesc un termen bland, si sa le publicam probabil ca a doua oara nu ar mai fi asa de ingaduitori.

Poate ca asta este o gresala din partea nostra.
Facem uneori, fara sa fie nevoie, pe reporterii de scandal si fotografiem ce nu trebuie si apoi publicam.
 
LDH a spus:
...
Facem uneori, fara sa fie nevoie, pe reporterii de scandal si fotografiem ce nu trebuie si apoi publicam.

Nu vreau să fiu obraznic Âşi să etichetez, dar cea ce afirmi se poate interpreta ca complicitate la ascunderea neregulilor. Dacă cineva a comis nereguli, este greÂşit să se "ascundă sub covor", iar dacă acest lucru se face "cu ajutorul" unor legi prea vagi Âşi interpretabile este cu atât mai grav.

Revenind la subiect, să înĂželeg că în respectiva lege peronul este exceptat de la clasificarea ca zonă de siguranĂžă?
 
Pok a spus:
LDH a spus:
...
Facem uneori, fara sa fie nevoie, pe reporterii de scandal si fotografiem ce nu trebuie si apoi publicam.

Nu vreau să fiu obraznic Âşi să etichetez, dar cea ce afirmi se poate interpreta ca complicitate la ascunderea neregulilor. Dacă cineva a comis nereguli, este greÂşit să se "ascundă sub covor", iar dacă acest lucru se face "cu ajutorul" unor legi prea vagi Âşi interpretabile este cu atât mai grav.

Esti sigur ca la nereguli am facut referire?
 
Nu. Scuze, dacă am interpretat greÂşit cea ce ai scris. Poate explici mai clar ce înĂželegi prin "ce nu trebuie"...
 
LDH a spus:
Legea exista dar totul depinde de cei de la CFR.

....
In unele locuri chiar scrie "Fotografiatul interzis"

...
.

De accord, insa trebuie sa fie interzis pe baza unei legi, nu asa ca ii vine nu stiu cui in minte :)

Iar pe baza legilor in viguare la acest moment in Romania nu iti poate interzice sa faci poze in spatiile publice, peron, gara, sau mai stiu eu ce spatiu public ;)
 
Florinn a spus:
LDH a spus:
Legea exista dar totul depinde de cei de la CFR.

....
In unele locuri chiar scrie "Fotografiatul interzis"

...
.

De accord, insa trebuie sa fie interzis pe baza unei legi, nu asa ca ii vine nu stiu cui in minte :)

Iar pe baza legilor in viguare la acest moment in Romania nu iti poate interzice sa faci poze in spatiile publice, peron, gara, sau mai stiu eu ce spatiu public ;)

Ce zici daca fotografiez la tine in curte sau in casa si public pozele?
 
Am zis loc public, curtea cuiva nu e loc public, si da, din drum poti poza in curtea cuiva daca nu te urci pe gard, nici o lege nu iti interzice ;), si am mai specificat chiar pe prima pagina a acestui subiect, nu ai voie sa fotografiezi prin geam in interiorul cladirilor!

Totusi, sa nu deviem de la subiect.
 
Cu toate astea dacă, acolo (în curtea respectivă) se întâmplă un lucru de interes public (se fură motorină din locomotivă - de ex. adică din avutul public), cel puĂžin moral, după părerea mea ai tot dreptul să fotografiezi.
 
@LDH, eu nu mai am nimic de spus, gara e loc public, nu mai despic firu in 4 ca nu ajungem nicaieri, nu imi amintesc legea care am cercetat-o, nu am timp sa caut acum, iti spun doar atat, GARA e loc public in care ai voie sa pozezi, nimeni nu are dreptul sa iti interzica ! indiferent ca pozezi jegul de pe jos sau altceva.
 
Ca veni vorba , am sa pun o jurista sa caute..... si daca nu gaseste nimic , am sa o pun sa imi scoata toate legile legate de CFR , le pun frumos intr-un dosarel si daca ma apostrofeaza politistul ii pun dosarul in brate si ii zic "Nene cauta , dar iti garantez ca nu vei gasi nimic" :D

Iata si legea cu Zona de siguranta feroviara :
http://www.cdep.ro/proiecte/2005/200/40/7/leg_pl247_05.pdf
http://www.cdep.ro/
 
Hai sa fim clari:

Nu am gasit nicio lege care sa interzica in mod explicit fotografiatul obiectivelor feroviare publice (garile). In cazul unitatilor interne ale operatorilor feroviari (depouri, triaje, revizii de vagoane, etc.) situatia e putin diferita. Ele nu pot fi catalogate ca locuri publice, dar fotogrfiatul poate fi permis, cu acordul sefului unitatii respective sau cu aprobarea proprietarului.

Trebuie sa tineti cont ca ma refer aici la fotografia in scop necomercial, pentru orice alta utilizare a pozelor, exista un tarif standard aprobat de proprietarul infrastructurii feroviare publice.

Recomandabil e sa incercati sa vorbiti cu cei care va impiedica sa faceti poze (daca aveti cu cine va intelege), sa le explicati pasiunea voastra pt. trenuri si faptul ca pozele sunt doar pentru colectia voastra.
 
@Pok "doar daca e cazul si locomotiva nu apartine unui operator privat ca atunci vorbim de furt din avut privat si nu public".
@Florinn "este intra-devar un loc public dar spre deosebire de strada, alee, bulevard, scara de bloc aceasta se supune si Legilor emanate de la organul administrativ in speta Ministerul Transporturilor iar unele legii desi de interes public nu se gasesc asa de usor (vezi unele ordine ale ministrului) prin care se poate interzice chiar si fotografiatul din diferite motive"
 
Pe scurt:

Legea la care se referea Florinn este Articolul 30 din Constitutia Romaniei.

@ dan tm: trimite-mi si mie, te rog, acele articole si legi care le ai cu tine atunci candmergi la pozat, ca am avut si eu destule probleme si vreau sa merg documentat de acum incolo. sunt multe?
 
Art. 1. - (1) Se interzice accesul persoanelor neautorizate în
zona de siguranĂžă a infrastructurii feroviare publice.
(2) Zona de siguranĂžă a infrastructurii feroviare publice cuprinde
fâÂşiile de teren, în limita de 20 m fiecare, situate de o parte Âşi de alta a
axei căii ferate, necesare pentru amplasarea instalaĂžiilor de
semnalizare Âşi de siguranĂža circulaĂžiei Âşi a celorlalte instalaĂžii de
conducere operativă a circulaĂžiei trenurilor, precum Âşi a instalaĂžiilor Âşi
lucrărilor de protecĂžie a mediului. Pe teritoriul localităĂžilor zonele de
siguranĂžă vor fi în mod obligatoriu semnalizate.


Din cate vad eu se interzice accesul ... am patit-o si eu la Cluj intr-o zona de-asta de siguranta.... nu era vorba doar ca fotografiam ...ci mai degraba cum de am avut acces...fara aprobare...
 
pe de alta parte, trebuie sa stiti ca atunci cand stergeti poze sau orice fel de date de pe un card, urmatorul pas este sa nu-l mai folositi pana cand nu recuperati datele de pe el, atunci cand ajungeti acasa...exista programe speciale pentru asta....
atata timp cat le folositi doar pentru uz personal, nepublicandu-le in nici-un fel, nu va stii nimeni :|
 
un search in GOOGLE de genu : recovery data from SD card flash MMC
http://www.google.ro/search?q=recovery+data+from+mmc+sd+card&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:eek:fficial&client=firefox-a
 
Datele pot fi intotdeauna recuperate daca nu s-au scris fizic altele dupa momentul "erorii" ... o formatare sau stergerea datelor voita sau nu.
Asta deoarece atunci cand facem o formatare sau stergem date, nu facem decat sa stergem intrarea in file alocation table (FAT) sau master file table in cazul NTFS.
In concluzie Dragos putea recupera datele de pe acel card ... inca mai poate incerca o recuperare daca nu a scris alte date integral pe card.

Bafta la foto !!!
 
Mai oameni buni,

Nu asta e scopul, sa le aratam la oameni cum sa isi recupereze pozele sterse, incercam sa le spunem la oameni ca nu pot fi siliti sa isi stearga pozele! De ce sa cautam tot timpul diverse mijloace ocolitoare cand defapt ni se incalca un drept? Daca de fiecare data evitam sa luam o atitudine in acest sens, cu siguranta ni se va incalca dreptul si a doua oara.

Legea prinvind zona de siguranta feroviara spune foarte clar unde este interzis sa patrunzi. Nu bagati peronul, garile, in aceeasi oala cu campul!
FloS a spus:
...
Din cate vad eu se interzice accesul ...
...

mentioneaza la ce te referi ca sa nu induci oamenii in eroare.

Se interzice accesul in zona de siguranta a infrastructurii, cum ar putea sa iti interzica accesul in gara pe peron? ar insemna sa interzica accesul calatorilor.