Decupaje in cupru/alama - Fotodecupaje

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Radu161 a spus:
Dar de unde facem rost de acid din ala? :D
Si nu am inteles cu ce substanta deseneaza, e ceara de lustruit?


nu este acid, foloseste clorura ferica pt ca are o reactie de corodare mai lenta cu alama sau cupru iar pt desen se foloseste tus reactiv, marker sau lac de unghii
 
Fotodecupaje in metal

<t>Din start imi cer scuze, <br/>
N-am stat sa verific pe forum daca cineva a mai postat asta.<br/>
Daca dati cautare pe google dupa (home)"photo etching" o sa gasiti cel putin un site cu solutii "home made" pentru ce se vede mai sus. E o tehnica binecunoscuta electronistilor si nu aveti nevoie decat de tabla de cupru (sau mai bine arama) -preferabil 0.2mm, clorura ferica, ceara de parchet(dizolvata in tinner si amestecata eventual cu tus(rotring, refill cartuse) si multa rabdare........... <br/>
Functie de durata corodarii rezulta ori imagini in relief ori decupaje complete, dupa contururi oricat de compexe.<br/>
<br/>
...care este.....</t>
 
NapierDeltic a spus:
Din start imi cer scuze,
N-am stat sa verific pe forum daca cineva a mai postat asta.
Daca dati cautare pe google dupa (home)"photo etching" o sa gasiti cel putin un site cu solutii "home made" pentru ce se vede mai sus. E o tehnica binecunoscuta electronistilor si nu aveti nevoie decat de tabla de cupru (sau mai bine arama) -preferabil 0.2mm, clorura ferica, ceara de parchet(dizolvata in tinner si amestecata eventual cu tus(rotring, refill cartuse) si multa rabdare...........
Functie de durata corodarii rezulta ori imagini in relief ori decupaje complete, dupa contururi oricat de compexe.

...care este.....

... in loc de ceara si alte maglavaisuri se poate si cu o imprimanta laser alb negru cu care se imprima desenul vazut in oglinda, pe o folie PNP dupa care se transfera pe tabla de Cu sau alama presand cu un fier de calcat.
 
Thank you, Sir,

Asta n-o stiam....
(nu am personal imprimanta laser, dar cred ca cu una de-asta se pot obtine imagini complexe, si cu margini perfect drepte - visul orcarui modelist) :D
 
ce este tinner?
_________________
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca

Tinner, thinner, diluant, white sirit, whatever.....

Respecte!
 
Cupru e mai usor; lamagazine gen "Ambient": amenajari interioare / exterioare..
Cu tabla de alama e mai greu (desi e mult mai interesanta) ; n-am vazut in viata mea la vre-un magazin. Daca stie cineva cumva, sa o spuna...
 
Tabla de alama am vazut in trecutul indepartat prin ateliere (auto) meseriasii o taiau in fasii de 5 mm ca sa o foloseasca ca material de adaos la alamire - rediatoare, etc...
Daca cauti intradevar, asta ar fii calea pe care o stiu.
 
Exista oferte destule in ro dar conform unui obicei practicat in Ro , preturile nu sunt afisate la vedere si trebuie cerute informatii pe mail sau telefon

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=tabla+de+alama&meta=
 
@sir_vaska la folia PNP (sau la inlocuitorul ei folia transparenta pentru retroproiector) problemele ar fi dimensiunea minima a traseului, in mod normal cam 0.5mm, si imprimantele(copiatoarele) economice din ziua de azi.
Tot metoda foto ar fi cea mai indicata mai ales datorita dimensiunii minime a traselui cam 0.2mm si nu e chiar cea mai complicata.Substantele se gasesc, expunerea nu ar fi o problema, iarasi trebuie o imprimata, de preferat inkjet de calitate(mare atentie ca traseele nu trebuie sa iasa transparente).
 
Daca folosesti tabla de alama de 0.2 mm si traseul tot de 0.2 , pana se corodeaza toata grosimea , acidu iti mananca totul si pe lateral si ramai fara piesa :D . Dar oricum nu e chiar atat de limitata dimensiunea pentru folie PnP
Cat despre imprimantele economice , se poate face doua - trei treceri pe acelasi loc ca sa se depuna mai mult toner. Numai ca trebuie imprimanta destul de buna. Eu am Canon LBP2900 care imprima si a doua tura exact pe acelasi loc
 
Interesanta metoda de decupare chimica .Cam care ar fi limitele de obtinere a unor margini clare, drepte?De exemplu s-ar putea decupa piese de tabla de 0.5 mm?Nu se desprinde accidental desenul imprimat?
Si legat oarecum de subiect, folia PNP se poate utiliza si la realizarea decalurilor?