LOCOMOTIVELE DIESEL

DORIN

Well-Known Member
25 Apr 2016
634
0
BUCURESTI
dieselele englezesti.... preferatele mele! pacat ca e scara OO.
PREFERATUL MEU E CLASS 37!!! dar si acesta e iteresant.... sa vedeti CLASS 40, 47 si in general toate dieselele mari engezesti din anii 50-60...

060-EA

Well-Known Member
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92

robertanasa

Well-Known Member
28 Dec 2016
1.150
0
43
Bucuresti
Poze facute la o bariera.

You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

kablu

Well-Known Member
25 Feb 2016
323
0
Arad
Incet , incet intru si eu in lumea 1:87 , mai intai cu o cisterna si acum cu o locomotiva , roco , cuple digitale , absolut superba . La viteze mici se comporta excelet , acceleratia si oprirea sint aproape realiste , dar exista si un dar :( . Farul ... pare mai degraba un felinar ....si cuplele , nu au protectie ( sau poate nu stiu eu ) pentru a nu uita decuplatorul actionat si astfel sa ard bobinele de la ele :-?
Poza :

In fundal se vede controlerul digital .... care va fi inlocuit cu unul "Home build" , sper pana la sfirsitul anului 8)
Poza este cum este ... mi-e lene sa scot aparatul foto :D

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
incet dar bine as adauga eu

legat de far incearca sa schimbi becul cu un led si lucrurile se intorc la 180 de grade

exista si exceptii cand becurile datorita gandirii stiintifice a ghidurilor de lumina stralucesc la orice tensiune mai mare de 2 V - am eu un exemplar de la Fleischmann care m-a convins ce trebuie facut

aaaaaaa...era sa uit sa iti urez bun venit la 1:87 :lol:

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
sunt mai multe tipuri de leduri, unele care au lumina alb-galbuie si altele alb stralucitor

acuma depinde de ce vrei sa obtii

eu as pune alb-galbui (nu galben) la farurile de jos si alb-stralucitor la proiectorul de sus dar gusturile sunt gusturi

toate cele bune

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.833
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
cam atat la ´´diesel´´.....restul am aburi si electrice,insa sper sa mai adaug cateva diesel-uri anul asta.zilele astea pun mana pe un automotor DB...(clasa 92 CFR daca nu ma insel)....cum il iau am sa va arat...

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Si surpriza verii

DA 060 CFR GRI + Decodoru ESSU cu sunet

Farurile rosii

Farurile albe

Vazuta din lateral

Desfacuta cu decodorul cu sunet la vedere

connectorxp

Active Member
17 Aug 2016
180
0
Bucuresti
Endo_ro a spus:
Pfuuuuuu !!!! Domnule, intreb si eu, de curiozitate, cat costa o locomotiva ca cea de mai sus ??? :(
Numai decodorul acela de sunet se apropie de 5 Mil , daca e varianta noua , locomotiva ar costa vreo 6 , daca este una normala (ceea ce pare) si 6.5 daca este una special facuta (celebrul DA60 de la Tillig) .

superba realizare , felicitari .

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Locomotiva este celebrul KEG modificat ,grila radiator intre farurile din fata , doar 2 faruri si unul mare frontal , un singur fluier din metal in loc de 2 negre din plastic la fiecare capat , revopsita carcasa si boghiurile , refacute placutele de inmatriculare in relief , si scrisul CFR la fel in relief, vopsite anumite geamuri cu o dunga gri pentru a da senzatia de geam dublu ca in realitate la DA 060 ale noastre.
O singura problema la ea sunt cuplele , nu merg decat cuplele normale piko sau cele de la Roco close cupling , cele de la piko se blocheaza din cauza plugului :( asa ca pentru cuplare apropiata doar cuplele Roco :D