INTREBARE DE INTERES GENERAL

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Ati fi dispusi sa facem Prima expozitie de MODELISM FEROVIAR din Romania?


  • Total voters
    0
U

User_98

Guest
Ati fi dispusi sa inchiriem un spatiu(de ex 100mp) si sa facem o expozitie de modelism feroviar?Ar fi prima expozitie din Romania si sigur am scoate ceva profit de pe urma vizitatorilor,mai ales daca ii atragem spre acest hobby,domnul Rally ar avea mai multe comenzi :lol: ..Desigur ar fi o investitie destul de mare,dar satisfactia va fi pe masura
 
Eh!

Au mai incercat si altii dar nu a prea mers
In general apar pe la intalniri cu tema precisa: aniversare, comemorare sau alte chestii legate de CFR
Atunci vin si modelistii sa mai arate ce au, sa faca schimburi
Este cam mare palaria dar merita incercat
Problema este ca nu reusim sa ne adunam trenulistii din acelasi oras, ma refer la Bucuresti in principal, cum fac altii pe la Cluj, Arad, Oradea si Timisoara. Daca am uitat pe cineva rog sa nu se supere. Daca urmaresti perioada premergatoare intalnirii ai sa vezi numai entuziasm si subscrieri iar la intalnire participa...ajung degetele de la o mana
Se pare ca in totdeauna alta este prioritatea
Chestia cu expozitia mai tine si de legislatie care nu iti permite ca particular sa organizezi targuri, expozitii etc

E de gandit

Apropo de vot: daca votam sec fara sa spunem si motivele pro sau contra nu am realizat nimic
Ideal este sa-si expuna fiecare motivele pentru optiunea aleasa
 
Ceva nou!
Se organizeaza o expozitie de machete la Muzeul Aviatiei la noul sediu din Pipera cu ocazia inaugurarii. Lume multa, modelisti cat cuprinde si, se pare, mai tine si o luna.
Cum aflu mai multe detalii va anunt
Am intrebat daca pot veni si trenulistii
Iata prima ocazie "de a iesi in lume"
Cine are curaj sa arate ce a facut?
Daca trebuie transpotat ceva cu "gabarit" avem masina.

Ei?
 
O IDEE SUPER

<r>Sincer eu aveam asa ceva in cap (peste 3,4 ani cand o sa termin diorama cu extensii cu tot in toata mansarda sa organizez acolo o intalnire a trenulistilor ca spatiu e ..... iar daca ma ajuta Cel de sus sincer o sa o fac <E>:wink:</E> <br/>
Pana atunci daca aveti de gand de o expozitie eu pun la bataie tot materialul rulant pentru expo ... cu diorama nu am cum deoarece are 5/2 m si este fixa <E>:oops:</E> dar in viitorul apropiat am planuit sa extind traseul pe module ce pot fi transportate (gari , halte , orasele , remize etc) unite de un tronson dublu (Dar cam prost cu fondurile momentan)<br/>
Astept vesti despre ideea cu expozitia .........</r>
 
personal nu ma consider pregatit sa particip la o expozitie dar ideea imi place. probabil ca tot asa intr-un an-doi as reusi sa ma prezint cu ceva. v-am mai spus ca eu am luat-o de la inceput trecind de pe 12 mm pe 16,5 mm si nu as avea cu ce sa ma prezint. insa voi fi intotdeauna amator pentru niste intilniri ale bucurestenilor, indiferent citi vor veni la aceste intilniri. intilniri cu forta nu se fac si daca sunt doar 2-3 care vor sa se adune si au aceasta placere sa se cunoasca si sa faca schimb de experienta, atunci tot este un pas inainte. in scurt timp voi reveni in bucuresti si atunci voi afla cu adevarat citi vor sa se intilneasca (macar sa ne vedem la fata - oricum vom avea de cistigat - lumea noastra e destul de mica si un prieten - doi care sa impartasasca aceeasi pasiune, va conta mult...)
 
Prima expozitie?! "PRIMA" a avut loc in 1984! in incinta muzeului tehnic Dimitrie Leonida (unii probabil nici nu erau nascuti). De atunci s-au organizat cel putin una pe an si s-a participat cel putin anual la una din strainatate.
PDI/Tren Clubul Roman
 
Cupa Mocanita

<r>In fiecare an are loc "Cupa Mocanita" la Sfantu Gheorghe , sponsor principal PIKO Romania . Dar fara entuziasmul si organizarea celor de la Sf Gheorghe n-ar fi posibila aceasta manifestare.<br/>
Anii trecuti Trainergy organiza in holul Palatului Tineretului o mica expozitie .<br/>
De ce n-au mai organizat ? Presupun, costurile ridicate depaseau bugetul de publicitate.<br/>
Ok , entuziasm , dar costurile implicate , mai ales inchirierea unui spatiu in Buricul targului , organizarea pazei in cursul noptii , chiar slabul impact asupra populatiei , dezarmeaza de multe ori.<br/>
Intre timp Trainergy , au rezolvat problema , au expozitie permanenta <br/>
la Mall Plaza <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
Dar daca dintre noi se ridica un organizator entuziast , care sa gaseasca spatiu si sa se ocupe de toate problemele aparute , eu sunt de acord sa aduc material rulant si chiar o diorama .<br/>
rally</r>
 
expozitie

<r>Salut PDI , salut Dorine !<br/>
Pdi , problema la expozitiile organizate pana acum e ca nu au avut parte de publicitate suficienta , sa stie omul ca exista. Nu-i de ajuns sa stie o mana de pasionati , target-ul e marele public si "virusarea" acestuia <E>8)</E> <br/>
<br/>
Dorine , nu mai fi modest , frumoasa ta aburoasa verde ar fi un punct de atractie <E>:!:</E> <E>:!:</E> <E>:!:</E> <br/>
rally</r>
 
Cu cat mai multi cu atat ma bine ..... si nu numai modelisti si pasionati ai istoriei feroviare si a tot ce inseamna calea ferata
 
sa nu uitam casi noi punem omuleti pe diorame, masini eventual avioane si vapoare....ca sa nu mai vorbesc de terraformare si detalii unde unii din ei ne dau nana la poponeata rau de tot
 
Salut tuturor!
am sa revin la subiectul topicului, ala cu expo, remember?
sa le luam pe rand:
Publicitate s-a facut in ultima vreme chiar pe forumurile vizitate de toti cei de aici. Cati din cei care au prezentat diverse realizari pe aceste forumuri au avut disponibilitatea de a participa cu modele? Va spun eu, niciunul!
La Sf.Ghe., mai ales cand expozitia era la "turnul cu ceas", trebuia sa oprim intrarea publicului la anumite intervale ca te sufocai in sala. Aici intervine si implicarea autoritatilor locale. La Sf.Ghe. participa la deschidere si notabilitati locale. La Buc. credeti ce a venit vre-o data vre-un poutzifrik de la CFR? Never!
In HU, incepand cu vamesii, toti stiu ca mergem la expozitia de la Bp. pentru ca au auzit la radio sau Tv. In RO, nu e cazul numai modelismului (feroviar), auzim post-factum ca a avut loc raliul automobilelor de epoca, a trecut Orien Express. Credeti ca nu au fost anuntate posturile Tv. din timp? Important e ala care a violat gaina lu' soacra-sa (vezi ieri la PRO-TV)
Deci e o chestie de mentalitate si civilizatie. In zonele civilizate ale tarii, vezi maghiarimea, se poate, in Buc., va zic din experienta ca NU! Am putea s-o facem fara cheltuielile ale terifiante vazute de unii, la Muzeul CFR. Dar mai stiti ca exista sa ceva? Cand sa vina vizitatorii , de luni pana vineri intre 8-16?
Pentru noi (TCR) problema se pune in ultima vreme de gasirea EXPOZANTILOR, nu a EXPOZITIEI!
Hai sa ne concentram pe acest aspect si sa nu intrebam daca vrem sa facem o expozitie, ca asta sigur vrem toti, ci: CINE VREA SA PARTICIPE LA O EXPOZITIE? ca asa nu stim nici ce spatiu ne trebiue, nici ce dotari (modelele trebuiesc expuse in vitrine securizate, dioramele pe mese sau suporti, etc.)
Sper sa ne cunoastem, nu virtual ca pe forum, ci cat mai curand real la ...EXPOZITIE, evident!
PDI/TCR
 
Salutare
PID are dreptate in afirmatiile facute.Ca unul care in ultimii doi ani am avut posibilitatea sa particip la "Mocanita" cu realizari proprii si modele din colectia personala,pot sa afirm ca nu este usor sa iei parte la o astfel de expozitie.
Orice deplasare a modelelor,respectiv machete si altele necesita ambalare speciala,conditii de transport sigure,expunere pe care oricine le-ar organiza (exceptie facand "Mocanita" de la Sf.Gheorghe unde organizatorii au conditiile necesare ,optime si sigure de prezentare)ma indoiesc ca ar putea realiza acest lucru in alt oras din tara.N-ar fi usor sa ajung la Bucuresti ,din Oradea dar la o adica as face efortul sa fiu prezent.
Din punctul meu de vedere consider ca am facut publicitate Mocanitei 2006 si nu imi doresc decat ca si in 2007 sa se organizeze expozitia.Voi fi acolo ca participant,expozant si de ce nu si din nou sponsor.

Cu respect
Paul Coste
 
este o idee buna eu cu expierenta in domeniul EXPOZITII va pot ajuta cu organizarea dar va spun fratilor serios este al dracului de greu .exemplu ultima expo la care a participat firma mea BABY EXPO BUCURESTI la sala polivalenta acum 2saptamini a avut parte de publicitate dar tot nu au venit multi oameni ca la alte editii din cauza SOMME-ului a plouat aceste lucruri trebuiesc luate in calcul .COSTURILE PENTRU UN STAND de 80 Metri Patrati si tot ce inseamna publicitate (pt. firma )au fost ATENTIE DE CIRCA 45000 RON retineti numai pt.firma unde inca activez momentan si patronul este italian strins la punga dar pt. expozitii mai face exceptii :roll: :roll: si tot a iesit firma pe pierdere cu toata vinzarea facuta .Daca vreti sa organizam o EXPO doar pt. a face cunoscut acest hobby si a atrage noi ''recruti'' si a-i scoate din adormire pe ceilalti pasionati de machetism auto navo si feroviar ne trbuie un sponsor cu dare de mina
 
Poate nu este chiar asa de complicat cum pare
Maine am un raspuns privind costuriele pentru inchiriere
Ca amplasament Bdul. Timisoara, mai exact la Razoare, zona foarte circulata si vizitata
Paza 24 din 24 - "Armata e cu noi"

Problema se pune de vitrine securizate ca modelele sa fie in siguranta si de asigurat "garda" pe timpul vizionarii

Poate sunt numai vise dar ce frumos e sa ne imaginam ca putem face si ce grozav e sa ne si reuseasca