O data-n viata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Am mai facut propunerea:

O calatorie unicat printre pasionatii de trenuri si calatorii:

Cluj-Bucuresti-Moscova-Ulan'Ata-Ulan'Bator-Beinjing-Xiangjing-Lhassa-Xiangjing-Hong'Kong-Shanghai-Phenian-Beinjing-lacul Baikal si retur.

Cam toata aceasta calatorie va dura undeva la 45-60 de zile si solicita un buget minim de 2000 euro si un buget normal de 3000-3500 euro.

Am deja un prieten intersat sa ni se alature, fara a intra in discutii ca renunta.

Ar fi ideal sa fim 4

Astept cu nerabdare o dezvolatare constructiva a topicului

Eusebiu
 
suna bine. dar cine are atita concediu??? daca poti sa o faci iti urez multa bafta si sa ne povestesti si noua. chiar va fi calatoria vietii tale.
am cunoscut pe cineva care a facut doctoratul in INDIA si care a traversat INDIA cu trenul de la N la S. super experienta!!!! vagoane de calatori de lemn, fara banchete, se dormea pe jos iar bagajele se legau cu lanturi cu lacat (ca sa nu fie furate) de diverse elemente din tren. in tren ,,intreprinzatori" privati vindeau lanturi si lacate! bineinteles ca se vindeau multe altele..... specifice...... :D
succes!
 
Biletul de tren Bucuresti Moskova si retur la 90 de zile costa 106 eur + 27 Euro cuseta.
Moskova Beijing si retur 650 euro + 125 euro cuseta
 
Si socoteste si minimul de 2 lazi de wisky (una dus si una intors) pentru ca de la moskova la beinjing o sa inebunesti prin padure..... :p
Si ca o recomandare incearca sa faci intai o calatorie europeana de cateva zile si apoi trage concluzia daca o poti suporta..... la dus este extraordinar ... probleme apar intodeauna la intoarcere ... cel putin la mine... :(
 
Sigur am un insotitor, un prieten de-al meu pasionat de calculatoare si calatorii.

Eusebiu

P.S.

Exista varianata sa ajungem si la Phenian. Deja am purtat discutii cu ambasada.

Eusebiu
 
Dece crezi ca toata calatoria poate sa dureze 45-60 de zile cand dus din Moskova la Beijing se face 1 sapt adica 7 zile dupa calculul meu iese cam asa 2 zile pana in moskova si inca 7 la Beijing deci cam 9 zile Buc-Beijing si asta inseamna ca dus intors 20 de zile :D eu unu le suport si ma incanta ideea
mai rau e cu banii dar ramane in picioare ideea
Am rezistat 2 sapt cu trenu prin europa fara sa dorm in alta locatie decat in tren la clasa 2 nici macar la cuseta pentru ca se plateste in plus si totul a fost ok unde mai pui ca am fost singur si am vazut 10 tarii :p
 
karpaty a spus:
....
Am rezistat 2 sapt cu trenu prin europa fara sa dorm in alta locatie decat in tren la clasa 2 nici macar la cuseta pentru ca se plateste in plus si totul a fost ok unde mai pui ca am fost singur si am vazut 10 tarii :p

pe cand un reportaj?
 
reportaj ? hmmmmm pai nu am poze pt ca acum 2 ani nu aveam aparat de fotografiat oricum traseul a fost facut cu un inter rail in ungaria , austria , elvetia , franta , germania , polonia , cehia , slovacia , serbia , bulgaria :D

in grecia , muntenegru , turcia si macedonia am fost cu un balkan flexi pass
 
ai mers cu trenu cat n-au mers alti cu masina sau mai bine zis ai mers cu trenu cat n-au mers alti cu masina intr-o viata.

la program incarcat si pe drum si eu sunt antrenat insa bugetul meu se rezuma doar la Romania. Am zis vreoadata daca voi castiga la un joc ceva toti banii ai investesc in ultilitai : ap foto , camera , bicicleta , binoclu etc si as face turul Europei sau de ce nu al lumii dar pana atunci :(
 
paall a spus:
ai mers cu trenu cat n-au mers alti cu masina sau mai bine zis ai mers cu trenu cat n-au mers alti cu masina intr-o viata.

la program incarcat si pe drum si eu sunt antrenat insa bugetul meu se rezuma doar la Romania. Am zis vreoadata daca voi castiga la un joc ceva toti banii ai investesc in ultilitai : ap foto , camera , bicicleta , binoclu etc si as face turul Europei sau de ce nu al lumii dar pana atunci :(

sincer nici eu nu dispun de banii la 25 de ani ai mei zic eu ca am mers ff mult cu trenul pentru ca imi place si as merge oricand intr-o excursie in europa sau in tara oricum planuiesc o alta excursie in europa cu un inter rail de 10 zile cu care sa ajung in danemarca suedia si norvegia plus toate tarile europei traseul care l-am facut imi permite acest lucru dar numai atat sa merg cu trenul adica cand ajung in gara x stau 1 ora doua cel mult dupa care plec mai departe :D
sper sa il pot face , poate la anul
iar tie paall i-ti urez cat mai multe calatorii