Schite vagoane CFR

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
pai... va trebui sa le fac si pe ele!

am in lucru o colita cu decaluri, numere de serie, inscriptii si sobolani CFR pentru 20-30 de vagoane diferite... pe N, insa se poate face si pe H0 ;)

mai multe detalii cand e gata...

kltrainlover

Well-Known Member
21 Oct 2007
325
0
Cluj-Napoca
Horia_Radulescu a spus:
buna baieti,

in atelierul meu lucrez de ceva vreme la doua 21-47, un "PKP" adica original fabricat la Pafawag Poznan in 1970 si un MEVA, cu toate diferentele de rigoare si lungime corecta... evident pe N ;)

cand vor fi gata, va veni si reportajul respectiv!
De abia astept sa le vad!
Mult succes la lucru!!

Udar

Active Member
17 Noi 2007
71
0
Bucuresti
www.trainzro.com
WEBSITE
http://www.trainzro.com
Salutare,

As avea si eu cateva intrebari sa va pun, si consider ca aici este locul potrivit. Am in vedere realizarea unui vagon pentru trainz si am nevoie de schite pentru acesta.

Ma intereseaza vagonul urmator:
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

In primul rand, as dori sa stiu cate tipuri de astfel de vagoane exista. In al doilea rand as dori, daca sunt sa-mi specificati unde pot gasi schite cu acest vagon. Ele sunt critice pentru acest proiect. In caz ca nu gasesc nu mai are rost sa il fac.

Am observat ca exista o versiune cu mai putine geamuri care se numeste la fel. Care sunt diferentele?

Si daca se poate, as dori sa stiu unde pot gasi mai multe poze cu acest vagon.

Multumesc aticipat,

Montalbano

Well-Known Member
3 Mar 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
@udar: http://www.railfaneurope.net/pix/ro/car/night/DWA/original/pix.html
Atat am gasit la repezeala pentru tine,niscaiva imagini,poate te inspira.

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
buna Radu,

exista muuuuuuuuulte tipuri de WLABmee... hai sa le luam pe rand:

fostele WLABmh174 si WLABmh175 ale DB - UIC X din 1959-74, AB33, cam 40, clasificate ca 71-31
fostele WLABs166 DB, tip T2s - Schlieren 1974-76, minim 3, tot 71-31, desi intre timp ca WLAmee
diferite MU, minim 5 - trei foste SBB fara sorturi, 2 foste CIWLT, ilogic, tot 71-31
vagoanele DWA Bautzen din anii 1990, originale ca 71-80, reconstruite ca 71-70
si
prototipul WLABmee pe baza AVA200 prezentat in acest an de Astra...

o adevarata varza... :D

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
1
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
kltrainlover a spus:
Horia_Radulescu a spus:
prototipul WLABmee pe baza AVA200 prezentat in acest an de Astra...

o adevarata varza... :D
Horia, nu contest ceea ce ne spui, dar ca necunoscator al acestui prototip, te intreb : in ce sens varza?
Adica multe, multe, multe, m ... :mrgreen:

stageexp

Well-Known Member
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Salutare,
exista cineva care are (si este dispus sa ofere schite sau fotografii de interior ale vagoanelor de calatori)?
Sunt cateva surse pe diferite forumuri sau pe net, unde se gasesc multe fotografii de exterioare, schite de vagoane de calatori, dar fotografii de interior sau schite cu dimensiuni pentru vagoanele de clasa sunt mai rare. Singurele care fac exceptie sunt TE. Am fi interesati eu si Monta, de astfel de foto sau schite, cu privire la ceva proiecte de viitor.

grandpagscout

Well-Known Member
6 Sep 2016
363
0
Arad
YAHOO
grandpacscout
Salut,

Cel mai bine iti faci tu pozele din unghuirile care te intereseaza, si nu te bazezi pe imaginile disponibile pe internet. Nu cred ca este o mare problema sa intri in revizie sau intr-un vagon si sa faci poze.
Cat despre schite... odata ce ai pozele si cateva masuratori principale ce pot fi facut foarte usor cu ajutorul unei rulete, poti face o schita mai mult decat suficienta pentru ce ai avea nevoie.

Toate cele bune!