Meterial tip ABS obtinut din sticle pet

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
L

lok

Guest
tovarasu' pepo, locomotivele, ca si vagoanele, se repara, nu se inlocuiesc. se inlocuiesc doar in caz de lipsa. trenuletele sint materiale de modelism supuse bricolajului. daca nu iese treba din prima, nu e nici o nenorocire, se incearca pina iese. motorul se poate inlocui cu un alt motor de la orice altceva care sa fi mers in 12V. carcasa se poate face din orice material, mai putin lemnul - nu de alta, dar se vede fibra. eu, de ex folosesc 'sticle' din plastic din greu. spor la treaba 8)
 
abs-ul din care sint facute sticlele din plastic e un material extrem de usor de prelucrat si foarte rezistent. suprafetele matuite cu un smirghel fin - 500 sau 1000 - se pot lipi cu cianoacrilat excelent. cianoacrilatul este un material foarte ieftin si foarte usor de gasit sub denumirea de 'superglue'. doua bucati de abs din sticla de apa minerala dorna lipite suprafata pe suprafata - una peste alta - formeaza o placuta extrem de dura si foarte subtire. mai ales daca prin lipire ai compensat curbura data de fabrica sticlei.
 
vineri am luat o sticla pet,am desfasurat-o,i-am taiat capetele si am bagat-o la
presa calda.si eu am ramas uimit de materialul obtinut