Vopsele si airbrush.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

catalin_gym

Active Member
20 Decembrie 2007
148
0
Resita - Bucuresti
LOCATION
Resita - Bucuresti
Buna seara.Acesta este primu meu topic (inafara celui in care m-am prezentat ).Am si eu cateva intrebari...
-In primul rand ce vopsele folositi pentru vagoane si locomotive?l-am vazut pe dl Prognosis ca a folosit vopsea de imprimanta pentru vopsirea incarcaturii vagoanelor,dar pentru a vopsi un vagon sau o locomotiva ce vopsea ma sfatuiti sa folosesc?

Cam atat pentru inceput.
 
:roll:

cauta pe la magazinele unde au kit-uri cu avioane,vapoare etc..sau la magazinele
de profil.cel mai bine baga un PM la rally si te lamureste omu´ imediat
 
@Catalin uitate aici:

http://www.revell.ro/store/
http://www.parcmodels.ro/
http://www.machete.ro/

@LDH:O intrebare:

Acest tip de vopsea(asa la cutiuta rotunda) este acrilica sau pe baza de diluant?Este buna de vopsit plasticul de pe locomotive,vagonae?Pentru ca am mai mai multe astfel de vopsele.

http://www.revell.ro/store/view.php?prod=15030063

Multumesc.Toate cele bune!!
 
depinde de stadiul vopselei.daca este intacta si vrei sa vopsesti peste,il degresezi
decat,mai intai cu apa calda si detergent,apoi (optional) cu alcool...si e gata de
vopsit
daca vopseaua originala este deteriorata,atunci o indepartezi,cel mai recomandat
este lichidul de frana sau decapanti ptr asa ceva,insa e mai complicat ptr ca trebuie
sa gasesti decapantul adecvat,altfel risti sa strici plasticul...deci mai sigur e likidul
de frana....nu ma intreba de marca,habar n-am... :D ceri lu´ mecanicu´ auto
 
va repet, lichidul de frana DOT3 si DOT4 nu este o solutie universala; avem modele Minitrix vechi de 5-6 ani si Wiking noi care s-au faramat in lichid de frana, insa s-au curatat cu Nitro; pe de alta parte, daca pui un model Piko din PUM in Nitro, il scoti pasta...

nu exista solutii universale, se face altceva de la caz la caz... nici produsele specializate ca Chameleon de la Walthers nu scot orice!
 
Eu am avut rezultate foarte bune cu alcohol 98% (Brennspiritus -spirt ? ).Chameleon nu mi-a placut grozav....
 
In general DOT3 este o solutie general valabila. Se incearca insa pentru fiecare caz in parte diluantul avut la indemana pentru a nu exista surprize neplacute. Exista foarte multe tipuri de solutii de curatare in magazinele mai mari.

Inainte de orice vopsire de curata foarte bine modelul si se decapeaza corespunzator pentru a nu exista urme de grasime sau de alte substante care determina o comportare necorespunzatoare a vopselii pe material.

De regula nu se prefera vopsirea peste straturi deja existente, mai ales la scari mici, deoarece se pierde din detalii.
 
Nu m-am jucat inca cu vopsele, asa ca as avea cateva intrebari:
- vopseaua revell la cutiuta rotunda de 10 ml cat este de vascoasa/subtire?
- necesita diluant ?- nu neaparat in sensul de diluant de vopsea, ci lichid care sa-l subtieze, inclusiv apa.
- cat de usor se pot corecta erorile de vopsire? se poate utiliza altceva in acest sens?
- cu ce pensule vopsiti? speciale sau pensule din librarii, de folosit la orele de desen?

Practic am intrat in posesia unui vagon cu banchete verzi si vreau sa le vopsesc maro, cu strat cat mai subtire pentru a nu pierde din detalii... as vrea, in limita posibilului, si solutii alternative astfel incat daca vreodata ma razgandesc sa pot curata vopseaua si sa ramana in stare initiala.

p.s. din pacate nu detin aerograf si nici nu vreau sa investesc in unul, poate decat daca exista unul ceva gen doar borcanul de vopsea si diuza, sa-l conectez la o sursa de presiune (compresor) - sugestii in acest sens?
 
Fii ceva mai precis: ce fel de vopsea Revell?

Daca te referi la Revell Email Color, acestea se vand in cutiute de 14 ml, nu de 10. Si da, acestea trebuie diluate. Se foloseste, tot de la Revell, Color Mix care, pe langa email, dilueaza si vopselele pe baza de ulei sau sintetice.

Apoi, mai sunt si vopselele Email Color, tot de la Revell, in sticlute de 25 ml si care sunt gata pentru a fi folosite in aerograf. Zic ei, eu tot le mai diluez putin si pe acestea.
 
manlif2_0 a spus:
vreau sa le vopsesc maro, cu strat cat mai subtire pentru a nu pierde din detalii...

p.s. din pacate nu detin aerograf si nici nu vreau sa investesc in unul, poate decat daca exista unul ceva gen doar borcanul de vopsea si diuza, sa-l conectez la o sursa de presiune (compresor) - sugestii in acest sens?


fara aerograf nu vei reusi sa aplici un strat subtire si uniform de vopsea.poti sa incerci cu vopsea diluata,cu o pensula cu par moale.daca vopseua este prea vascoasa,stratul va fi gros.
insa merge destul de bine sa la dai cu pensula,nimeni nu va lua lupa sa se uite in interior sa vada cat de detaliate sunt banchetele...in afara de tine :p

aerograful este o scula destul de utila in modelism.preturile variaza,de la 20-30 euro cele mai simple pana la peste 100 euro mai sofisticate.
sursele de aer pentru aerografe sunt de 2 feluri...recipiente aerosol(tip spray,8-10euro) incarcate cu un amestec gazos si compresoare silentioase pentru aerograf,deloc ieftine(incepand de la 150 euro).
 
Salut,
Eu folosesc vopsele Badger acrilice (aqua) si sunt foarte multumit .
In sfarsit au invatat si cei de la Revell si au scos aceste vopsele pe piata ,in urma cu ceva timp .Se curata mai bine airbrushul ,nu miroase asa tare in timp ce se vopseste ....si se usca rapid .
 
intrebare1: tamiya se poate dilua cu apa?
intrebare2: pot gasi vopseluri revell in bucuresti? (ma intereseaza rosu usor visiniu pentru banchete cls 1.) unde? (intrebarea asta survine dupa ce am sapat cu google cam o ora si ceva si am gasit cam un singur magazin, machete.ro, si care nu are pe stoc ce vreau eu...)

p.s. am vopsit banchetele cu maro revell cu pensula de 0.5 si cu vopseaua un pic mai mult diluata si mi-a placut cum a iesit, destul de uniform si in strat subtire (asta tinand cont ca n-am mai pus mana pe pensula din generala, aka 15 ani)