Canton CF 1:87

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
Vina legata de "taietei" este a mea deoarece trebuia sa spun cum trebuie taiati.

Ideal este sa ai o ghilotina pentru taiat carton si hartie in genul celor folosite pentru taierea fotografiilor.

Daca nu ai ghilotina pentru ca instrumentul cu care tai sa nu agate hartia trebuie pozitionat foarte inclinat, la un unghi foarte mic fata de coala de hartie.

Cutterele de birou nu sunt bune deoarece lama joaca in maner.

Nu ai cuttere pentru hobby cu lame schimbabile poti folosi o lama pentru cuttere profesionale de taiat gips carton.
Partea care o tii inmana o infasori in banda adeziva ca taie al naibii.
Taierea se face cum am descris mai mult.

In rest mie-mi place ce ti-a iesit si sunt sigur ca urmatorul proiect o sa fie si mai bine realizat ca sa corespunda pretentiilor tale.

Felicitari

11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Am rezolvat problema "paragrafului" si va multumesc pentru suportul acordat si a incurajarilor venite din partea voastra.
Intredevar am folosit un cutter mic si oricat as inclina lama acestuia rezultatele nu au fost bune deoarece am folosit hartie autocolanta de o calitate nu prea buna.

cosmin78 acoperisul nu imita tabla, iata sursa de inspiratie:
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

Voi mai lucra din cand in cand la canton pentru a satisface CTC-ul lu' ButonEL :p si sa ajunga la preferintele mele, cat despre noul proiect doresc sa folosesc tot un plan al lui LDH si anume Depozit cu rampa Cf si auto 1:87 asadar tinem aproape.

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
WEBSITE
Uite lama despre care vorbeam.

Este pentru cutterele Stanley folosite in constructii.
Sunt cuttere profesionale

You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

Lamele se gasesc la set de 3 sau 5 la magazinele care vand scule Stanley sau la cele ce comercializeaza gips carton.

Atentie ca taie foarte, foarte bine.

11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Are un unchi al meu asa ceva si il foloseste la taiat mocheta. Voi vorbi cu el daca poate sa ma ajute cu un Stanley. Multumesc LDH.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
se gasesc facute si de alti fabricanti,nu numai de stanley,deci se pot gasi si mai ieftine,sunt foarte bune,folosesc asa ceva si le recomand.
lamele sunt de doua tipuri....de 50 mm si 60 mm,daca nu ma insel

stageexp

Well-Known Member
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
ButonEL este ok zic io
si eu si altii care bricoleaza in domeniu se lovesc de aceleasi probleme si fiecare incearca sa faca un lucru cat mai bun posibil
de altfel, m-am convins ca singura posibilitate de a evolua este accea de a exersa (lucra) cat mai mult
decuparea spatiilor mici este foarte dificila, fiind utile acele cutere pe care le-am descris anterior, pentru ca au un varf foarte ingust, avand in vedere ca problemele apar de regula in doua situatii:
1. la colturi, unde se are in vedere decuparea astfel incat sa nu se depaseasca conturul, lucru care se poate intampla frecvent pentru a obtine debitarea completa la olturi
2. daca se decupeaza in sensuri diferite, exista tendinta de "nesuprapunere" perfecta a taieturilor
Asa cum spune si Prognosis, indiferent de material si de grosimea sa este absolut necesar sa se vopseasca conturul reperelor, pentru ca se obtine astfel o nota de realism.
Vopsirea se poate face cu aproape orice, eu folosesc markere permanente sau vopsea acrilica aplicata cu o pensula lata, utilizata astfel incat sa nu existe riscul de a pata suprafata

smotocel

Well-Known Member
10 Oct 2012
580
0
Timisoara
ca sa mai sterg putin praful de pe acest topic, cu acordul lui LDH (pentru utilizarea planurilor), o sa ma apuc si eu de acest canton (evident dupa ce termin podul metalic). cititind acest topic (si din experientele mele in carton) probabil o sa abordez altfel problemele de constructie.

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
WEBSITE
Planurile sunt "la liber" asa ca nu ai nevoie de acordul meu iar daca mai pot ajuta cu ceva cu placere.
Lucrezi si-mi place cum si ce faci.

Spoor!

p.s.Fa o verificare a cotelor sa fie bine.
Nu stiu daca aici sau la alt plan mi-a atras atentia sogard ca nu se inchid cotele.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Da, cantonul. :p sau "buturuga mica rastoarna carul mare".

La mine zace in sertar, dupa ce am modificat desenele lui LDH, ca sa corespunda cantoanelor de pe linia Calafatului.Adica m-am impotmolit la o construcite asa mica. Insa nu este cazut in uitare.

Probabil sogard se referea la altceva, ca la canton e totul in regula.

smotocel

Well-Known Member
10 Oct 2012
580
0
Timisoara
mulltumesc @LDH

cu siguranta vom avea multe de dezbatut in momentul in care voi deschide un topic pentru aceasta constructie. deja am ceva idei in cap si ceva modificari... dar deocamdata le tin pentru mine... mai trebuie sa studiez planurile si... vom vedea. ;-) ;-)

smotocel

Well-Known Member
10 Oct 2012
580
0
Timisoara
pai... cam e o mica problema de cote....

stand si privind in spatiu... ceva nu "bate"... adica... pe planuri ar fi "a-a" egal cu "c-c", adica pereti opusi. dar "a-a" = 54 si "c-c" = 52....

pe laterala stanga plan a-a = 29 (9+16+restul), pe laterala stanga c-c = 28 (9+16+restul).

gresesc???

Big_boy

Well-Known Member
9 Ian 2009
443
0
52
Timisoara
eu care le-am vazut pe drumurile prin tara.... erau cu usa catre linie...
Cele care au usa "catre linie" trebuie sa aibe in fata cantonului in dreptul usii , o balustrada care sa protejeze din punct de vedere al protectiei muncii pe agentul postului contra iesirii din graba la tren si sa nu intre in gabaritul caii si sa fie surprins de vehicolelel feroviare sau ceva sarme sau alte corpuri care ar putea sa-l accidenteze.
De asemenea in aceiasi ordine de idei tot din motive de protectia muncii, toate cantoanele ar trebuii dodate la locul unde se amplaseaza agentul postului pentru defilarea trenului cu un grilaj din sarma impletita care sa-l protejeze de eventualele caderi accidentale de materiale din tren sau corpuri "delicte" aruncate din trenurile de calatori de catre "binevoitori"....