Intrebari diverse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
"Modelist Konstruktor"?

Revista apare din 1962 si pana in ziua de azi.

S-a vorbit si aici pe forum de ea:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=323&start=15
 
Nu despre revista asta vorbesc eu,dar iti multumesc Horia, ca mi-ai indicat linkul pentru ca eu cautam planuri cu material militar rulant din al doilea razboi mondial,lucru care am mai rugat pe undeva pe forum de curand ,dar nu am primit nici un raspuns,ca si la intrebarea, daca in al doilea razboi mondial erau locomotive electrice alimentate de la catenare.Lucru asta l-am vazut in filmul ''Batalia de la Bulge'' si initial am crezut ca cei care au tras secventele au uitat ca filmul se tragea in 1965.
Era o revista de modelism care avea mai multe planuri de modele auto,corabii,aero si la sfarsit avea imagini cu portavioanele ce au luptat in razboi.
 
Buna,
intrebarea, daca in al doilea razboi mondial erau locomotive electrice alimentate de la catenare

Bineinteles ca existau, atat cai ferate industiale (unele chiar cu 50 de ani mai devreme) cat si cai ferate exploatate normal.

De exemplu toata reteaua principala de cale ferata din Schlesien (Silezia), regiune germana unde s-au dus lupte dure si a fost ulterior (si pana azi) ocupata de Polonia, era electrificata inca din anii 1920. La fel si parti bune din Bavaria, Austria Superioara, Baden-Württemerg si alte regiuni pe unde au trecut tancuri americane, engleze, franceze sau sovietice.

Alta revista de modelism sovietica nu a existat, dupa cunostintele mele. "Modelist Konstruktor" avea in zilele bune un tiraj de 400000 exemplare lunar si se ocupa cu aero, navo, auto precum si modelism feroviar.
 
Sigur nu aici ii este locul subiectului asta,dar daca este nevoie facem un nou topic.
Am vazut cei drept exact spre sfarsitul documentarului de la Treval Mix despre muzeul jucariilor din Nurnberg si am apucat, pe fuga sa vad cateva trenulete,ce stiti despre acest sau alte muzee asemanatoare?Aveti imagini, filmulete?
 
Gasesti informatii chiar aici, pe forum. Inainte sa intrebi, foloseste functia de cautare a forumului. Vei ramane surprins sa vezi la cate din posibilele intrebari raspunsurile exista deja.

MINIATUR WUNDERLAND HAMBURG (subiectul exista de cinci ani).
 
Daca citesti cu atentie mesajul meu de mai sus, vei vedea ca nu am spus nimic de ALTE forumuri; am facut referire la "functia de cautare a FORUMULUI.
 
felippe, cu scuzele de rigoare, as dori sa te contrazic. Pe forumurile de tip PhpBB (parca varianta free sau low cost) functia de cautare este foarte foarte foarte ghreoaie, cu rezultate foarte aiurea...
Si uneori nici nu iti dai seama ca ai nimerit peste ceea ce trebuia, search-ul te trimite la topic, nu si la pagina...

nu iau apararea nimaniu, doar ca este de inteles
 
Multumesc felippe pentru indrumarile tale,chiar nu am stiut ce rol are acea functie de cautare.Am crezut ca te ajuta sa cauti vreun coleg de pe forum,chiar daca nu am folosit-o vreo data.Ma feresc sa accesez ceea ce imi este neclar ,sa nu stric ceva prin calculator,nu este al meu si nici nu prea am scoala sa-l folosesc.
O alta intrebare,materialul rulant la scara 1/87 de acolo,sau alta, ma refer la scara, difera cu ceva de al nostru?
Daca as ruga pe fiimiu sa-mi trimita de acolo ceva locomotive,vagoane,sine,trebuie sa aiba in vedere ceva anume?
 
citeste aici despre scara OO

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=814&postdays=0&postorder=asc&start=30

despre Hornby
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2453&highlight=anglia
felippe a spus:
...
@rooovidiu: nu inteleg ce intelegi tu prin "potrivire" dar modelele feroviare de la ambele scari (00 = 1:76 si H0 = 1:87 ruleaza pe sine cu ecartament de 16.5 mm. Doar cuplele nu sunt compatibile.

Scara 00 (1:76) este intalnita numai in UK si este, oarecum, echivalentul scarii continentale H0.
...
 
Multumesc pentru raspuns Gam3 si promit ca o sa ma folosesc de functia de cautare intai de a pune o intrebare.
 
Salut
De curand am cumparat un vagon wlabmee produs de Heris
Doresc sa ii fac iluminare
Imi poate oferi cineva cea mai simpla schema de iluminare ?
Scuze dar nu am timp sa citesc toate topicurile pe care functia "cautare" le gaseste.

Multumesc
 
taz1vas a spus:
[...]
Scuze dar nu am timp sa citesc toate topicurile pe care functia "cautare" le gaseste.

[...]

Si presupui ca altii au timp sa re-scrie ceea ce s-a mai scris de cateva ori, de fiecare data cand un user "nu are timp" sa caute?
 
@taz1vas
daca raspunsul tau... da... se refera la :
Si presupui ca altii au timp sa re-scrie ceea ce s-a mai scris de cateva ori, de fiecare data cand un user "nu are timp" sa caute?

cred ca e cazul sa iti revizuiesti atitudinea si mai ales tonalitatea....sau poate ar fi bine sa ne lasi in pace ...deoarece nu avem nevoie de smecheri pe aici.... :-?
 
Si ce fel de raspuns vroiai sa dau la intrebarea lui ?
Stiu cum este sa intrebe toti acelasi lucru dar functia cautarea a gasit 2621 rezultate .
Si chiar nu am timp si nervii necesari sa citesc atata .
Am sa va las in pace . Multumesc, o zi frumoasa si scuze pentru deranj.
 
taz1vas a spus:
[...]
Stiu cum este sa intrebe toti acelasi lucru dar functia cautarea a gasit 2621 rezultate .

Dar macar timp sa citresti textul explicativ al functiei de cautare ai avut?

Poti folosi AND pentru a defini cuvintele ce trebuie sa fie in rezultate, OR pentru a defini cuvintele care pot sa fie in rezultat, si NOT pentru a defini cuvintele care nu trebuie sa fie in rezultate. Se poate utiliza asterisc pentru parti de cuvinte.

Ai fi vazut ca cele 2621 rezultate se reduc la 125, avand in capul listei inclusiv topicuri reprezentative pentru ceea ce te intereseaza.
taz1vas a spus:
Si chiar nu am timp si nervii necesari sa citesc atata.
Am sa va las in pace . Multumesc, o zi frumoasa si scuze pentru deranj.

Poate daca ai fi stiut sa formulezi altfel cererea ta si ai fi avut si putina bunavointa in cautarea a ceea ce te intereseaza, pana acum ai fi aflat si raspunsul.

Cu atitudinea pe care o ai, insa, e putin probabil sa iti gasesti locul in vreo comunitate virtuala de modelism.