Intrebari diverse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dac a spus:
Eu am ales alimentator de 16V pt. ca este in concordanta cu standardul NMRA (14V+max2V)

Am gasit alimentator IBM de 16V / 4,5A (119 ron) la Nera Computers Iasi si in plus mi l-au trimis prin curier rapid FARA cost transport ;-)

http://www.neracomputers.ro/index.php?cPath=104_119&osCsid=267a498f32538661db28014965e88741

Multumesc frumos....adevarat prieten forum-ist.
 
:D
Beneficiu colateral: la 16V decodoarele sunt doar calde, nu incinse...
 
Atentie, un trafo gen T4 PIKO de 4 A, stiu ca poate parli digi 1 PIKO. Acela e gandit ca alimentator Intelibox si iluminari pe diorama. Digi 1 poate duce doar 1 trafo T3 de 2 A, si cu inca un Boster digi 2 asociat cu un al doilea trafo.
Shikane, din cate stiu, are statie digitala ROCO, deci nu are nevoie de trafo de 4 A.
Intrebare catre DAC, alimentarea cu 16 v/4.5 A e data prin digi 1 ? Si daca da, nu se incinge la un consum mai mare de 2 A ?
RALLY
 
Banuiesc ca la un consum peste 3A, Digi1 intra in "detectie scurtcircuit". Intr-adevar, este posibil ca un alimentator de peste 3A sa arda Digi1 in cazul unui scurt accidental pe linie daca detectia de scurt este "lenesa", in acest caz curentul mare va distruge MOSFET-urile finale care nu au radiator.

De fapt Piko specifica o putere maxima a alimentatorului de 45VA (adica 45 / 16V = 2,8A). Deci pt. siguranta nu ar trebui folosit un alimentator mai mare de 16V / 2,5 A cu Digi1.

Eu folosesc alimentatorul de 16V/4,5A cu boosterul pe care l-am facut; merge perfect cred si cu roco.
 
Bun, acuma intru usor in ceatza ... :(
Daca am un trafo de alimentare de 14v/ 800 mA din startset digital sau de 16 v /1,8 A trafo T3, de unde apar tensiunile de 21 volti ?
Cu ce ar fi mai bun un trafo de laptop la 16 v / 4,5 A , asta in situatia simpla, fara boosterul facut de tine, si in cazul fericit ca nu ard DIGI 1.
In cazul lui T4 , 16 V/4.5 A stiu sigur ca incinge Digi 1 , pana sucomba subit, uitand de autoprotectie. Sursa de laptop ar trebui logic sa duca la acelasi rezultat.
Mai cred ca, de fapt suprasolicitarea lui DIGI 1 apare la consumatorii aferenti, loco si vagoane iluminate ce depasesc pragul de consum mentionat, adica 2,8 A.
Asa e ?
rally
 
O sursa de laptop este stabilizata adica la un consum de pana la valoarea specificata tensiunea la iesirea sursei este cvasi-constanta (16V) scazand usor (sub 0,2V) la consum maxim (4,5A).

Trafurile ofera tensiune alternativa (16V); prin redresare si filtrare se obtine o tensiune U = 16V x rad 2 - cadere pe punte (1,3V) = 16 x 1,4 - 1,3 = 21,3V.
Asta la consum 0A. In consum >0A apare o cadere pe traf proportionala cu curentul, la curent maxim (1,8A T3) tensiunea efectiva ajunge la 16V, deci ai o variatie de 5V (sursa nestabilizata).

Problema este ca decodoarele suporta maxim 24V, unele pierzand garantia la tensiuni peste 16V; cat despre becuri ...
 
Treaba cu amperajul este urmatoarea: MOSFET-urile din etajul final au fiecare o rezistenta specifica de 0,3ohmi. La un curent de 2,8A se disipa termic in fiecare o putere de 2,8 x 2,8 x 0,3 = 2,35W :!: La 4A, 4 x 4 x 0,3 = 4,8W :!: :!:

Daca nu are radiator, (sigur nu la Digi1) se va incinge si va crapa.
 
Stie cineva mai multe despre acest vagon:
http://www.roco.cc/index.php?id=104&Anfangsposition=0&artikelnummer=0&bezeichnung=&bahnverwaltung=CFR%20-%20Rumänische%20Staatsbahn&epoche=Epoche%20V&stromsystem=&spur=H0&merkmale=0&detail_artikelnummer=66540
 
e pe albastru..adica e pe vine :D poate pana la sf anului va aparea
un lucru e sigur vagonul de dormit e pe verde inseamna ca trebuie sa apara
 
Buna ziua. O simpla intrebare pentru cine stie raspunsul din intamplare.
Exista la Roco un startset cod 51231 Cu o locomotiva rosie diesel BR 218, o macara cu vagon de sustinere a bratului cod 46331 si un vagon galben pentru depozitare materiale probabil :).
Stie careva ce cod are acel vagon galben in baza de date a firmei Roco pentru ca as vrea sa-l cumpar separat , sau impreuna cu o macara, fara sa mai dau toti banii pe un set de start.
 
andreiul a spus:
Salut,
Uite-te aici
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=tv&pag=1
Multumesc
E drept ca asta e dar vad ca ei il au numai in turcoaz. dar eu l-as prefera galben. Totusi , codul din baza de date Roco tot nu se poate afla de acolo. dar multumesc oricum :)
 
@ narcistrofin

Roco vinde vagonul respectiv doar in set. Tot ceea ce gasesti este din dezmembrare de set. Macara galbena se vinde si separat:
http://www.roco.cc/index.php?id=14&Anfangsposition=99&artikelnummer=46331
 
Da, macaraua o gasisem de mult dar nu stiu daca se merita sa cumpar tot setul doar ca sa fac o garnitura de constructii cai ferate si sa am si 2 multimausi roco, 2 centrale... . Hai ca liniile nu e o problema, dar mai ales locomotiva aia care e o varianta cam simplificata.... Eu ma gandeam ca poate are un cod vagonul ala galben, sa-l caut pe ebay undeva sa-l cumpar separat...sau poate cineva personal vrea sa-l vanda , nu din alte motive:) Multumesc oricum
 
narcistrofin, si eu caut vagonul galben; daca il gasesti pe undeva spune-mi si mie, te rog; eu am vazut un vagon de masuratori de la Liliput (tot galben); daca nu reusesc sa gasesc vagonul galben de la Roco, cred ca o sa merg pe variana Liliput