Intrebari venite de la incepatori.

• Forumul este in proces de upgrade!
21 Feb 2016
46
0
40
Bucuresti
Nu are nimeni nici o parere?
O alta intrebare: sinele Trix C-Gleis au acelasi "obicei" sa se ingalbeneasca in timp, cum am vazut foarte multe sine Geoline?
Nu am gasit nicaieri o comparatie clara intre cele doua sisteme. (si nici vreo parere clar exprimata in favoarea unuia dintre ele, bazata pe experienta - din Goole Translate deja iese fum, recunosc)

Alex14

Active Member
17 Ian 2012
147
0
Iasi-Husi
Salut.
Am vreo doua intrebari in principal pentru cei care au un Grass Master de la Noch dar nu numai.
Stiu ca aplicatorul are 3 site de dimensiuni diferite. Ce dimensiuni au gaurile celor 3 site si ce dimensiune de sita corespunde care-i lungimi a firului de iarba?
Multumesc anticipat!

sesamcave

Well-Known Member
1 Apr 2016
723
0
Brexit country.
@anvo5555,
Salut,
Eu ti-as recomanda ( fiind obiectiv) sa mergi fie pe TRIX C-gleis , fie pe Rocoline cu terasament de cauciuc ( au fost resuscitate de Roco acum nici un an ).
Eu am ramas pe Rocoline cu terasament de cauciuc ( imi plac de numa, sina chiar daca se ingalbebeste putin, e ok, clipsurile nu ies la imbinari repetate, poti pune actionari digitale la macazuri care isi iau curentul direct din sina si sunt mascate perfect !etc etc...)...
....dar , prin anii 2010, am incercat si noile, atunci, Trix C gleis ...si am ramas placut surprins ca : nu aveau clipsuri, macazurile sunt " polarizate" din start, ce sa mai...impresie artistica : 10 ! ....m-a oprit faptul ca la noi nu prea se gaseau si ca...aveam deja Rocoline cu cauciuc...
Dar poti oricand sa faci un" leap of faith" si sa incepi cu Trix.
Marius.
PS:
Geoline e o sina " nascuta" la disperare si care isi traieste azi...ultimele zile !

21 Feb 2016
46
0
40
Bucuresti
Multumesc pentru informatii!

Intre timp am avut de-a face si cu RocoLine cu terasament de cauciuc - imi plac foarte mult si acestea. Am achizitionat si un oval cu 2 macazuri de la Geoline, recunosc (set A+B1), care vor fi folosite numai pentru teste( nu am apucat sa le pun la lucru). Daca raman pe Trix, probabil ca voi opta pentru curbe R3-R5 si macazuri lungi (schlanke weiche), chiar daca au un pret ceva mai sus (disponibilitatea in tara nu intra in calcul, exista n moduri de a le procura - ebay, prieteni in Germania, delegatii tot acolo, etc). Puse una langa alta si facand abstractie de sistemul de prindere diferit intre cele doua tipuri de sine mentionate, pot spune ca Trix e mult mai ok dpdv vizual, iar actionarea macazului mi se pare mai sanatoasa. Daca nici nu se ingalbesneste in timp, atunci directia este clara, cred eu...