Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
astept cu nerabdare poate o intalnire a trenulistilor din timisoara si poate infintarea unui club serios si la Timisoara sau daca exista deja unul sa-l inmultim :)




Numai bine!
Christian
 
am citit si eu cu intarziere :D mesajele de mai sus si sunt pro si deschis la orice idee in legatura cu spatiul clubul si alte cele ...cred ca din timisoara suntem vreo 10
 
Salutare tuturor!
Nu am mai intrat de mult pe forum din motive personale si nu numai...
Cred ca cele scrise mai sus sunt realizabile in conditiile in care incercam sa
gandim ca niste oameni maturi!Am avut ocazia sa cunosc pe cativa dintre voi,
dar cred ca sunt unii prea copilarosi sa nu zic ca se cred inventatorii rotii...
In asemenea conditii cred ca peste 10 ani tot in acelasi stadiu vom fi noi astia din
Timisoara.Astept sa ma contraziceti daca nu am dreptate!
 
benHur a spus:
Salutare tuturor!
Cred ca cele scrise mai sus sunt realizabile in conditiile in care incercam sa gandim ca niste oameni maturi!Am avut ocazia sa cunosc pe cativa dintre voi,
dar cred ca sunt unii prea copilarosi sa nu zic ca se cred inventatorii rotii...
In asemenea conditii cred ca peste 10 ani tot in acelasi stadiu vom fi noi astia din
Timisoara.Astept sa ma contraziceti daca nu am dreptate!

Corect si apasat scris.

Pai eu zic sa va maturizati de maine si sa vedeti ce iese.
Adio modelism, adio jucat cu trenuletele ca doar nu o sa va ocupati de nimicuri, trebuie sa faceti ceva serios, ca la scoala.
Cine nu stie ia nota 2.

Daca o sa alungati copilul din voi nu o sa mai faceti nimic.

Legat de club

Ar trebui sa nu va dea pace urmatoarele intrebari

De ce facem clubul?

Ok, l-am facut si ce facem cu el?

Daca gasiti raspuns la cele doua intrebari nu mai conteaza daca unii se maturizeaza peste 10 ani, altii nu se maturizeaza de loc si altii sunt prea maturi pentru acest hobby.

Va urez bafta in tot ce intreprindeti!

:cafea:
 
Eu personal umblu pe la amici ,si nu numai, ca Timisoara colcaie de oameni cu bani, care au pasiuni care mai de care mai scumpe si excentrice, nu ca noi..[ ]cu firme, societati comerciale, sa ne gazduiasca la inceput. Nu am predat armele !As vrea sa avem aici un spatiu pentru hobby-ul nostru, nu o spun asa ca vorba goala, uite ca dl. LDH, ne da dreptate, vom vedea...Sa mai incercam...
 
Salutare
este o idee buna un club, in primul rand prin faptul ca o forma de organizare, indiferent de natura sa este benefica pentru orice tip de activitate.
Un club reprezeinta ceva stabil, "serios", si organizatoric dar si financiar, in primul rand prin aspectele de minima birocratie care se impun la realizarea actelor si apoi prin faptul ca orice, de la reclama la amenajare, costa.
Infiintarea si functionarea clubului este o idee buna, sunt de acord cu Montalbano, dar nu se poate face doar pe baza cotizatiilor proprii, pentru ca in general cei preocupati de modelism nu au foarte multi bani la dispozitie (ma dau pe mine ca exemplu :D ), oamenii cu multi bani probabil ca au alte pasiuni.
Deci este o idee buna de a atrage capital, sponsori, oameni cu bani care vor plati fie prin faptul ca se simt cumva atrasi de acest domeniu, intr-o masura mai mica sau mai mare, fie din motive mult mai pragmatice: de exemplu reclama care se poate face direct sau indirect firmelor care sposorizeaza prin actiunile viitoare ale clubului.
In ceea ce priveste remarcile lui benHur, eu sunt de parere ca este bine daca in cat mai multi dintre noi se pastreaza inca spiritul copilariei, indiferent de varsta biologica. Cunosc oameni tineri dar batrani prin gandire si oameni batrani care sunt tineri sau copii prin spirit. Este foarte bine sa se pastreze cate ceva din calitatile copilului care a existat sau exista in fiecare dintre noi, alaturi de trasaturile de maturitate care ne feresc de eventuale greseli. Copilul din noi ne determina sa fim mai spontani, mai deschisi, mai prietenosi, mai buni in a accepta ceva care la prima vedere poate ca nu pare logic.
A te ocupa de modelism, indiferent de natura sa, cred ca se imbina perfect cu pastrarea unei minime mentalitati de "copil", de altfel poate ca orice hobby ne arunca intr-un fel in lumea copilariei, lucru care cred eu ca nu poate fi decat benefic.
Asa ca in concluzie: hai sa ramanem copii in continuare si sa cautam posibilitati concrete ale unei lumi de oameni mari daca dorim un club in domeniu. Cat timp exista speranta totul este bine.
 
Revin cu niste idei pe care le vad eu ca fiabile la o prima evaluare a situatiei. Ca sediu s-ar preta:
1. o locatie din cadrul politehnicii, fie la constructii unde am inteles de la TGV-DAT ca exista ceva pasionati in domeniu, fie la mecanica unde exista o catedra de specialitate, fie in cadrul altei facultati disponibile
2. o locatie privata la o firma care are activitate in domeniu (atinge zona feroviarului) sau care nu are activitate in domeniu, dar dispune de un spatiu acceptabil, si exista posibilitatea de a i se face reclama prin banerele afisate pe peretele clubului, care ar urma sa apara in pozele din presa scrisa sau in eventualele reportaje tv
3. un spatiu al primariei, dar cred ca aici am scapat trenul ca alegerile au trecut, am citit insa o reclama electorala si unul dintre candidati era absolvent al sectiei de material rulant, dar nu mai stiu care ca nu le am cu politica :D
4. o locatie in cadrul CFRului, dar cred ca prin restructurarile care au loc pe la ei este destul de greu.
Asa ca ramana sa vedem
 
Da, LDH ai dreptate, se poate merge si pe calea aceasta. Nu stiu cum se platesc machetele aero si navo, stiu ca foarte bine se platesc cele din domeniul arhitectural. Piata este insa plina, pentru ca sunt multi studenti la arhitectura care fac treaba asta.
Mai e si problema timpului, pentru ca multi dintre noi lucreaza, deci plecam cu un decalaj fata de cei care pot sta 14 ore pe zi la masa de lucru daca au o comanda.
Ideea este insa foarte buna, si o vom discuta cu prima ocazie cand ne intalnim mai multi.
 
Da, foarte bine...Daca nu ne primeste nimeni la Politehnica sau alt spatiu,eu ma duc la privati [alte societati comerciale] . si le zic :Ma gazduiti si pe mine, plus ceva amici, ne jucam cu trenuletele si avem machete super. Asta in primul pas, fara chirie etc.Mai departe vedem cu Asociatia, ceva Club sportiv zice LDH, ca de, trebuie si putina birocratie, sa fie legala asocierea...
 
in legatura cu clubul trebe neaparat sa avem macar o intalnire asa mai la "masa verde" pentru a stabili ceva concret a ne cunoaste mai bine si sa vedem macar cati suntem din tm...din "trupa" pe carei stiu eu suntem cel putin 7...ramane la dispozitia timpului fiecaruia...
 
OK la Mall Duminica orele 19.00 la Diverta in fata si dupa aceea ne mutam la cofetarie sus, jos la Turabo-cafe, oriunde vreti...PS Sa aduci si 060-DA Keg-ul tau sa il mai privim, daca se poate.Daca nu vreti Duminica , ok, cand se poate..
 
sa se anunte care vine duminica la ora 7 aici ...in comenturile de mai din josul forumului .... montalbano eu nu am keg-ul...sa nu ma confundati... :D
 
Mea culpa , mi-e gandul numai la diesel...Oricum ,ne vedem.Am gasit un spatiu la o firma dar financiar nu puteam sponsoriza singur, 300 euro/luna, undeva langa Universitatea de vest, 1-2 camere la firma parter, buna una de diorame medii, etc.
 
Nu se poate amana pana dupa BAC, sa pot veni si eu ?
fighting0079[1].gif

Arde chiar asa de tare ?
mad0235[1].gif
 
am sa incerc sa vorbesc dak reusesc cu inca doi trenulisti sa vad dak reusesc sa vina si ei(tibi si santo)...restu care mai cititi va rog sa confirmati ...
 
Salut,
o sa incerc sa ajung si eu duminica daca sunt in oras.
Chiria de 300 euro este foarte mare (dupa parerea mea). Se aplica in general unei firme care scoate profit din spatiul pe care il inchiriaza. Un club de genul celui care se doreste a fi infiintat nu urmareste obtinerea de profit, ba din contra pe langa faptul ca fiecare are cheltuielile proprii, se aduc si beneficii urbei respective. Cred totusi ca Timisoara este un oras suficient de mare si de civilizat pentru a gasi o solutie care financiar sa corespunda asteptarilor, care sa vina din partea unei firme private sau din partea conducerii locale.
Daca nu, sincer io prefer sa ma afiliez pe langa alte organisme, decat sa dau niste bani intr-u context care nu cred ca marita.
Sper sa nu fiu inteles gresit,
dar pe langa atatea prostii care se sponsorizeaza de catre consiliile locale sau diferitele firme, un lucru (mai) serios ar fi bine venit, inclusiv prin popularizarea unei activitati in randul celor mai tineri, care sa difere de metodele cotidiene de pierdere a timpului liber.