Depozit cu rampa Cf si auto 1:87

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Ca sa spargem gheata la acest subiect va propun pentru o gara mica, de tara, un depozit cu rampa Cf si auto.
Cine doreste pot sa-i ofer planurile in format PDF pentru a le tipari.

Dupa ce deschideti imaginea mai dati klic pe ea deoarece este la rezolutie mare.

Desenele nu reprezinta un depozit real aflat intr-o statie de la noi dar este inspirat de constructii existente sau care au existat.

Ca materiale pentru pereti si platforma rampei va recomand sa utilizati incepand cu cele mai simple: placaj de tei de 4 mm sau balsa pana la cele ceva mai pretentioase: PVC sau forex.

Realizarea practica nu pune probleme poate doar usile glisante daca vreti sa le faceti functionale.

Taierea la dimensiune, fara a mai relua desenul pe material, se face foarte simplu.
Daca dispuneti de o imprimanta A4 luati hartie autocolanta si imprimati desenul pe ea. Lipiti autocolantul pe suportul ce urmeaza a fi taiat si aveti trasate liniile de decupaj.

Pentru imitarea cartonului asfaltat folosit ca invelitoare folositi cu incredere banda de protectie din hartie de 1 cm latime (scotch) pusa succesiv, incepand de la baza acoperisului spre coama cu suprapunerea stratului urmator 1 mm peste cel precedent.
Are si textura necesara si asemanatoare cu a cartonului asfaltat.
Tot din banda adeziva se face imitarea protectiei coamei acoperisului cu carton.

Zidaria de piatra ce bordeaza marginile rampei, daca nu aveti abilitatea sa o faceti din sina, ne trimite tot la imprimanta.
Pe hartie pentru carti de vizita sau carton de 130gr se imprima desenul.
Nu folositi carton multistart gen duplex deoarece se exfoliaza.
Nu se taie.
Cu ajutorul varfului unei andrele mai subtiri, a partii netaietore a cutterului sau varful unui compas se trece peste liniile de demarcatie, rosturi, ale pietrelor. Obtineti astfel niste santulete care, in faza aceasta nu vor fi prea vizibile cu ochiul liber.
Pentru indoirea cartonului intepam capetele liniei de indoire si pe spatele desenului formam un big, linie de indoire, prin acelasi procedeu descris mai sus.
Procedand astfel, dupa ce am decupat zidaria, indoirea pentru bordarea rampei este floare la ureche.

Despre vopsit nu va povestesc prea multe.
Va spun doar ca aceste magazii, din cate am vazut eu, erau verzi cand erau noi iar cand ajungeau aproape de varsta pensionarii capatau acea culoare cenusiu inchis spre negru datorita trecerii intemperiilor peste ele.
Va spuneam ca rosturile nu se vad bine in faza "la alb".
Cei cu experienta in imbatranirea zidariilor stiu ce trebuie facut pentru a scoate in evidenta blocurile de piatra.
Dupa ce se vopsesc pietrele cu un gri deschis se aplica, evident dupa ce s-a uscat vopseaua, pudra alba provenita de la creioane pastel sau din kitul Noch.

Daca-mi mai aduc aminte de ceva revin :D

p.s. Cei care au experienta in constructii de la zero si nu numai sunt invitati sa-si spuna parerea si sa dea recomandari.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
LDH, realizarea fizica a acestui depozit exista? ai incercat ceva sau doar l-ai proiectat?

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Inteleg. Eu unu nu am cerut dreptul ,dar daca ai detaliat atat de mult anumite lucruri ,mi-am permis sa il mai pun putin la punct asta deoarece ar fi interesant de construit,ceea ce presupune realizarea acestuia pe piese. Aleg lemnul pentru realizarea peselor componente.indata ce ma voi apuca sa desenez propriu zis ,cu permisiunea ta ,LDH , voi posta aici proiectul refacut. ce parere ai esti de acord?

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Evident ca sunt si chiar ma bucur de interesul acordat

Daca doresti iti pot trimite varianta PDF sau dwg ca sa tiparasti sau sa faci corecturile direct pe desen.

Problema la dwg este faptul ca desenul meu este la scara 1:1 pentru 1:87 iar programele celelalte lucreaza la 1:1 real.

Astept pm cu mailul si ti le-am trimis imediat

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
Moderator
Trenulist
17 Ian 2006
5.542
0
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
sogard_2003 a spus:
LDH ai un pm de la mine. Am observat la iesirea din gara Gaesti un depozit asemanator ,dar era construit din caramida si dimensiunile lui erau ceva mai mari fata de acesta. Din pacate am avut probleme cu fotografierea lui ,fiind observat de "minunata" politie TF am fost rugat sa sterg pozele si mi s-a intocmit un proces verbal. bietul fotograf...
Restul discutiei despre fotografiat aici

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Asa cum am promis am desfasurat proiectul lui LDH in piese si iata ce a iesit. Am conceput piesele astfel incat la rampa si la zidurile depozitului sa se poata asambla numai intr-un anumit mod. Din pacate nu am mai avut timp sa cotez desenul si nici sa descriu un mod de asamblare.
Personal in ceea ce ma priveste am desenat foarte multi dinti deoarece asambarea urmareste si imitatia de caramida. Pe viitor placile vor fi decupate la laser .

Sper sa va ajute ceea ce am facut eu aici, voi posta versiunea printabila,dupa care voi lucra si eulipind provizoriu pe placile de lemn printurile A4 si voi decupa cu cutterul.sper sa reusesaca

Placa de 2mm
http://files.filefront.com/2mm+Model+1pdf/;9739616;/fileinfo.html

Placa de 1mm
http://files.filefront.com/1mm+Model+1pdf/;9739620;/fileinfo.html

un document in care se observa modul de asambare a acoperisului
http://files.filefront.com/asamblare+acoperis+Model+1pdf/;9739631;/fileinfo.html

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Din pacate in autocad nu reusesc sa convertesc in JPEG la o rezolutie suficent de buna,de aceea am ales sa fac fisiere tip pdf.

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Dragos, si eu din Nemetschek am aceeasi problema, si atunci fac in felul urmator: convertesc pe bucati, un ecran din doua sau chiar patru "felii", si pe urma "lipesc" bucatile intr-un program editor de imagini (eu folosesc "Painter" si/sau super-sofisticatul "Paint"!) :D

LDH

Well-Known Member
Trenulist
sogard_2003 a spus:
Din pacate in autocad nu reusesc sa convertesc in JPEG la o rezolutie suficent de buna,de aceea am ales sa fac fisiere tip pdf.
Pai daca ai desenele in PDF le poti resalva in JPG cu Adobe Acrobat.

Ia incerca si spune-ne care-i mersul.

Uite eu o sa descarc un PDF de la tine si iti arat ce iese.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Salutare tuturor! LDH mersi mult pentru ceea ce ai facut,eu am incercat sa fac asta aseara dar am descoperit ca nu am decat un cititor de pdf-uri nu si un editor care sa imi permita exportarea in jpeg.
Din pacate nici timp foarte mult nu am la dispozitie sa rezolv astfel de probleme deoarece faultatea imi mananca aproape toate resursele si pentru alte activitati imi ramane numai week-endul la dispozitie. Asadar inca o data multumesc mult LDH pentru bunavointa de a ma lasa sa aduc diverse imbunatatiri proiectului tau si sper sa nu va deranjeze faptul ca vizitez mai rar forumul.In weeken-ul ce urmeaza doresc sa fac si cateva mici modificari impreuna cu cateva explicatii despre asamblare,eventual sa dezvolt urmatorul proiect.
Numai bine tuturor

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Asteptam cu interes urmarea

Mie personal mi se pare complicata varianta propusa de tine atata timp cat ma limitez doar la sculele si dispozitivele pe care le am acasa.

Initial m-am gandit si eu la plastic pentru confectionarea peretilor si rampei deoarece cu putina grija se poate imita foarte bine atat piatra cat si lemnul.
Nu tine atat de mult de indemanare cat de precizie.
Lipirea se face foarte bine cu adeziv adecvat materialului din care construiesti.

Dupa o analiza mai atenta si urmarind ce mai fac si alti modelisti am schimbat macazul.
Daca tot este un depozit sau magazie din lemn de ce sa nu fac constructia din lem?
Se gaseste foarte usor furnir si placaj de balsa de diferite grosimi din care se pot face peretii in doua variante: panou intreg cu imitarea imbinarii scandurilor sau din elemnte separate.
Toate scandurile se aseaza pe un schelet din baghete de balsa ce se gasesc de la 3x3 mm in sus. Poate parea mare 3x3 mm la scara 1:87 dar pentru schelet si sarpanta acoperisului cred ca sunt bune.
Imaginea este cu totul si cu totul alta.

Probleme nu pune nici rampa care este o simpla cutie si se poate face din plastic sau polistiren extrudat.

Problema sunt usile glisante, nu atat panourile cat sistemul de glisare.

In rest imaginatia poate lucra in voie.

Am vazut astfel de depozite la care poadeaua era facuta tot din fasii de balsa imitand dulapii din lemn, iluminare interioara si exterioara cu vestitele lampi cu "oglinda" din tabla realizate din leduri, marfuri plasate in depozit si bine inteles vestita iarba care creste in smocuri in jurul cladirii si chiar pe rampa.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Asa cum am promis am revenit pe forum cu planul terminat si realizat ceva mai simplu pentru taiere cu cutterul. Documentele sunt in format A4 deci cine doreste le poate printa fara probleme pentru ca sunt facute la scara 1:1

Nu am avut ocazia sa fac acest depozit dar ideea sa mi se pare interesanta,dim pacate o varianta pentru usile glisante nu cred ca se poate obtine,dar cine stie poate cineva are vreo idee. Toate bune

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.826
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
@LDH

dupa ce faci un asemenea schelet in lemn de balsa o sa iti para rau sa il ascunzi
dupa pereti si acoperis,chiar daca si acestea sunt facute din lemn :p

LDH

Well-Known Member
Trenulist
sogard_2003 a spus:
Nu am avut ocazia sa fac acest depozit dar ideea sa mi se pare interesanta,dim pacate o varianta pentru usile glisante nu cred ca se poate obtine,dar cine stie poate cineva are vreo idee. Toate bune
Ia ca model vagoanele de marfa sau posta care au usi glisante si se rezolva problema.
La depozit nu prea este nevoie sa se vada sina de glisare de sus si rolele

LDH

Well-Known Member
Trenulist
cosmin78 a spus:
@LDH

dupa ce faci un asemenea schelet in lemn de balsa o sa iti para rau sa il ascunzi
dupa pereti si acoperis,chiar daca si acestea sunt facute din lemn :p
Mie-mi spui.
Am facut pentru cineva ceva asemanator dar la scara mai mare si vede interiorul numai daca scoate acoperisul sau face poze macro.
I-am sugerat sa-l transforme intr-un depozit in paragina si sa rupa o parte din acoperis si dintr-o laterala a cladirii.

Ce crezi ca a facut?