Electrocar EP 006 (BALKANCAR) sc.1:87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
SALUTARE TRENULISTI,
Felicitari DAN C.F.R. pentru electrocarul experimental pe care l-ai realizat. E super . Mi-ai dat si mie o idee, asa ca am incercat si eu. Am luat niste date de pe NET referitoare la electrocarul EP 006 (BALKANCAR) incercind sa respect dimensiunile de gabarit la sc.1:87. Sper ca am reusit. Iata rezultatul:
c0e38906.jpg

c23d8aa5.jpg

66741b0b.jpg

d5181ee4.jpg

c29176ff.jpg

Macheta e realizata din bucati de material plastic , decupate cu foarfeca si cutitul , dintr-o carcasa veche de telefon mobil , lipite intre ele cu SUPER GLUE. Sint finisate cu hirtie abraziva si vopsite cu TEMPERA. Bagajele de pe platforma sint confectionate din bucati de radiera.
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Acum se vad, :aplauze: este o lucrare deosebita mai ales ca este si la scara si presupun ca a fost si o lucrare migaloasa.
 
A fost destul de migaloasa , mai ales ca am facut totul manual cu 2 scule: un cutit si o foarfeca. Pe viitor vreau sa achizitionez o minifreza+accesorii (EINHELL) ca sa-mi usurez
munca.
 
draguta macheta!

o singura intrebare... nu sunt cam mari in diametru rotile? din ce le-ai facut?

intr-adevar un "tutorial", vorba lui LDH, nu ar strica... ca garile romanesti sunt inca pline de "Balkancaruri" si la 1:87 n-ar strica!
 
  • Like
Reacții: mrpuf
SALUTARE TUTUROR,
Accept observatia .Poate ca rotile sint un pic cam mari , dar asta a fost
materialul care l-am avut la dispozitie. E vorba de un tub de plastic
negru pe care l-am feliat cu un cutit. Inelele rezultate , hai sa le zic anvelope
le-am rotunjit pe margini cu hirtie abraziva fina HCn gr.600. Ornamentele
rotilor sint de fapt niste capete de nit bombat (din aluminiu) taiate cu
clestele si slefuite tot cu hirtie abraziva. Lipiturile sint realizate cu SUPER GLUE. Din pacate rotile sint statice (nu se invirt).
 
  • Like
Reacții: mrpuf
aha...

pentru inceput si avand in vedere metoda folosita arata bine... poate ca le vei putea inlocui candva cu unele ceva mai mici...

Wiking si Kibri au in program electrocare vest-germane asemanatoare din anii 1950-60 insa acesta are o calitate indiscutabila... este self-made! :)