Reducerea zgomotului de rulare la vagoanele de marfa inchise

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Vagoanele de marfa inchise, actioneaza, dpdv al propagarii sunetului, ca o cutie de rezonanta. De fapt ceva asemanator unei cutii de vioara, datorita peretilor de plastic care vibreaza, sunetul este apmlificat in interior si propagat prin peretii flexibili ai vagoanelor!
Am redus acest zgomoto suparator printr-un proces lung, elaborat si multi complexe de....

... umplere cu vata a cutiei!:D


Incercati si voi! Veti observa imediat schimbarea in acustica vagonului!

Am mai facut cateva modificari si la structura de rezonanta a dioramei, dar le voi prezenta in alta zi, caci in urma eforturilor depuse in ultimile zile, (am cam exagerat) am declansat o criza puternica si ma vad nevoi ca macar pe perioada sfarsitului de saptamana sa ma internez pentru a fi sub supraveghere medicala! Sper sa ma intorc luni si sa postez continuarea la montarea pe diorama a sistemului integral de semnalizare pe blocuri pe care l-am terminat aseara pe tronsonul B. E o minunatie sa urmaresti cum la trecerea trenurilor semafoarele se schimba frumos!
Multumesc lui LDH si lui MPU pentru indrumari si sfaturi!

MUltumesc si lui 060DA care mi-a facut un cadou frumos dare despre care voi vb la intoarcerea din spital. Acum chiar trebuie sa plec! Sper sa ne revedem cat mai curand!