che-fe-reul lui bogdy

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdy

Active Member
20 Mai 2007
70
0
Incerc si eu sa prezint ceva dupa mult timp si multe incercari , sa zicem, nereusite din punct de vedere estetic, si mai ales al ideii; acum am reusit sa injgheb ceva, in sensul ca circuitul viitoarei diorame nu mai apare ca o simpla invarteala in cerc, ci o invarteala in jurul camerei, cu trei gari si doua orasele la capetele traseului; bineinteles ca modificarile se tin lantz, si se vor mai tine, deoarece asta e tot hazul pana la urma
Pe scurt pot spune ca trenurile au fost o mare pasiune a mea dintotdeauna, am avut ca si altii din leatul meu (1967) vestitul TT bahnen cumparat cu sacrificii si greutate in anii tineretii; deh... apoi a urmat un serviciu militar pe care l-am petrecut la Severin punand ... cale ferata intr-un combinat si pe camp, deci practica nu gluma timp de un an si ceva
In acelasi timp eram un mare fan al lui Johnny Cash (cine doreste cantece de-alle lui despre trenuri ci che-fe-reu american ma poate contacta) si pe vremea aceea 1987 le cantam si colegilor mei de traversa...
Iertati divagatiile, dar cred ca o mica prezentare nu strica si poate fi iertata, trecuta cu vederea, etc.
Deci de vreun an mi-am dezgropat tt-urile am incercat sa face ceva cu ele si apoi le-am maritat degraba fiind atras de bogatia de ha H0...
Am incercat vreo trei feluri de circuite pe placi mari, din ce in ce mai mari, in mijlocul camerei de la mansarda, dupa care am ajuns la concluzia ca trebuie facut ceva pe lung si care sa semene ca idee a cale ferata
Deci
(sa speram ca merg pozele, nu-s de mare calitate dar am imprumutat un aparat si asta poate saracul, e fabricat in 1997



si va mai urma - sper ca merg pozele
 
Remiza am facut-o din doua seturi de la piko (depou burgstein cu oarecare inventivitate si noroc), iar turnanta... sa nu radeti de mine prea tare e din placaj, cutii de conserve si plastic de la canalele de ascuns fire sau tzevi; va mai evolua, sper sa-i pun un motor in curand

 
O sa va mirati, dar lucrarea am facut-o asa cum vedeti in vreo trei zile; gandirea a durat mult, catieva luni de scormoneala prin creieri; sper sa iasa ceva
Podul e facut din aceleasi canale de plastic destinate ascunderii firelor arcuite frumusel pe un alt material preferat de-al meu : parchetul laminat si prinse cu suruburi negre, de cele piko, pentru sina; grinzile le-am lipit apoi cu pistolul cu lipici cald; urmeaza sa iau un spray auto gri mat si sa vopsesc tot ce se poate

 
Casa de langa remiza este facuta din ce ramane de la cele doua depouri burgstein si apare ca un Lokleitung bunisor;

 
Treaba continua asa cu o gara intermediara pe drum si cu niste linii de garare, nu destul de lungi, cum mi-ar placea, dar ce sa-i faci...



in dosul canapelii unde poti sa zici ca e un tunel urias
daca urcam deasupra cred ca ajungeam prea sus cu unghiul de urcare sin in dreptul geamurilor o sfecleam, ca nu se mai puteau deschide

 
dupa care se ajunge intr-un orasel micut de vacanta ( langa alt geam)


care va suferi transformari ... sa vedem, relief, etc dar mai e mult pana acolo

Scuzati casutele mai mici, sunt de productie proprie

Apropo de poduri, facusem un pod suspendat o frumusete , ca acela din catalogul Noch, dar m-am trezit ca nu mai pot deschide geamul din cauza inaltimii lui si l=am demolat

picioarele de pot le-am facut din polystiren extrudat cu granulatie bicolora, de fapt o bucata gasita pe strada si alocata rapid proiectului meu
 
Accept orice critici sugestii, idei vizite, maini de ajutor etc. totul e bine venit ca de la Al de Sus vin toate; mai am mult de lucru, de pilda muntele din primul modul e de la macheta veche si l-am pus acolo ca sa vad cum da; acum oscilez, as vrea sa fac o chestie mai ciudata deci pe partea de jos a muntelui, care ascunde sub el tunelul sa fac arcade semirotunde , sa se vada trenul cand trece pe acolo; eventual sa-i pun si lumini inauntru.

intre timp la ateliere se ciocanesc bielele

 
Peste iarna, fiind frig la mansarda si rusul scumpind al naibii gazurile, m-am gandit sa fac o chestie mica in birou la mine, sa pot rashni la trenuri si aici spre disperarea cocoanii

deci

Rosenheim



[Mai urmeaza in curand

O sa incerc sa fac si ceva poze pe intuneric deoarece am pus peste tot becuri de cele mici, mici de tot de 1 leu bucata - de la Dioda
 
pentru cine doreste dau si linkul de la photobucket unde am pus toate pozele
mai pun si altele in curand

http://i253.photobucket.com/albums/hh49/bogdan300d/IM007577.jpg
 
Incerc sa reiau descrierea strradaniilor mele; scuze pentru pauza cea lunga, dar trebuia sa fie ceva de aratat, chiar daca nu e mare lucru, astfel incerc sa mai adaug niste poze
deci


astfel incerc sa pun in oarecare ordine pozele
scuzati calitatea, aparatul si pozarul nu sunt profi
deci cateadetalii orasel la poalele muntelui







gara





apoi triajul adaugat de curand


remiza si turnanta

















Apoi oraselul din cealalta parte a camerei unde e celalalta gara





Si sefa de gara cu o pasagera blanoasa (fiica mea si o matza din vecini)


Multumesc pentru rabdare
B
 
Baga o pila, un smirghel ceva in acoperisul peronului.

Pe langa subiect :D

Un sfat ca ... si mie-mi plac pozele din acest unghi.

th_DSCN2987.jpg


Inceraca sa vii putin mai sus cu paratul de fotografiat, seteaza-l pe rezolutie maxima, da-i pe manual si dupa ce o descarci taie fotografia sa nu se vada lateralele machetei.

Facand-o mai de departe linia (sina) nu mai apare neclara si imaginea pare ca si cum ai sta la marginea sinei pe burta si ai fotografia.

Scuze de pe langa subiect

:cafea:
 
Peronul e doar o incercare, nu ramane asa, l-am pus doar sa vad cum se umple spatiul respectiv; sper sa fac altul mai reusit, dar n-am apucatr inca.
B