Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cisterne asa curate incat sa observi clar fiecare litera nu stiu sa fi vazut prin vreun depozit petrolier.
Capacul de acces si toata zona din jurul lui cred ca trebuie sa treaca printr-un proces de imbatranire, ce acopera automat cam toate inscriptiile din zona superioara a cazanului. Astfel nu se va mai observa mica eroare.
 
Daca ar fi vorba numai de corectitudinea exprimarii, in afara de "Sociefate de comandita" ar mai fi si "Pentru Tileiu si Derivate" in loc de "Pentru Titeiu si Derivate" insa eu zic sa nu fim carcotasi, este super faptul ca tipii de la Sachsen s-au gandit sa scoata un asemenea vagon pe care scrie "Ploesti"

Oricum, eu sunt de-a dreptul invidios pe faptul ca la N nu exista un asemenea vagon cu inmatriculare romaneasca asa ca trebuie sa ne multumim cu "CREDI UL MINIER"

Sa-ti traiasca si la mai multe, Florine!
 
Va multumesc pentru ajutor.

Cat despre imbatranire acest lucru se va intampla imediat ce mai am alte vagoane, acesta aÂş vrea sa ramana aÂşa cum este. Daca raman numai cu el....
 
Felicitari,
am aruncat si azi o privire (oricum am urmarit in timp cele postate), arata foarte frumos.
Dar mai ales, arata realist.
 
Si ca tot am Fratele geman al vagonului cisterna EP I avem o intrebare comuna care ne-am pus-o amandoi cand le-am cumparat de la Budapesta , aceste vagoane nu aveau roti cu spite ?
 
De la Gabi Todoran:

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?apm=0&aid=lok&datum=19060005&seite=00000012&zoom=2

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?apm=0&aid=lok&datum=19060005&seite=00000013&zoom=2
 
buna,

din cate imi amintesc, cele mai bune roti cu spite la H0 cu profile NEM (nu P87 sau RP25) le avea Fleischmann, urmate de bavarezele cu spite duble de la Trix...

ramane de vazut ce se potriveste in lagarele de la Sachsen/Tillig... :roll:
 
Putin din realitate:



Si varianta cu sunet de la o bariera de langa Crasna (VS)



am ajuns odata cu trenul, de asta sunetul e asa de scurt.
 
arata bine, se misca bine, sclipeste bine si suna bine, dar nu mai pune garnitura CFR. arata groaznic vagoanele alea lungi in curba. parca sar de pe linii ca sa se napusteasca peste tine.
 
Mai ÂştiĂži "OZN-ul" BR 01 5 PIKO? Ei....acum are lumini galbene Âşi datorita faptului ca nu mai are becurile din fabricaĂžie a capatat si un generator de fum.

Inainte:



Berlin 1978 si la mine
c Detlef Schikorr poza de pe drehscheibe-online


Scoate si fum:


Chiar daca e PIKO asta nu inseamna ca trebuie sa o vănd sau sa stea in cutie pentru totdeuna. Am vazut majoritatea locomotiverlor de pe piata, de la sute la mii de euro.

Roco, PIKO, LILIPUT:

 
Sunet nu va capata. Sunt altele in asteptare.

Cat despre sinele curbe...asta e. Daca le am trebuie sa traiesc cu ele. :( :(
 
din toata bunatatea de diorama va luarati de curbele alea :p ...vorba lui,asta e..
ca sa va fac in necaz,in locul lui as pune o garnitura cu vagoane de transportat transformatoare,din alea pe 4-6 boghiuri a cate 5 osii :twisted:
 
Tu vrei sa ma vezi trcut la N? :lol:

Daca as avea si eu un pod/beci alta ar fi situatia.
 
cosmin78 a spus:
din toata bunatatea de diorama va luarati de curbele alea :p ...vorba lui,asta e..
ca sa va fac in necaz,in locul lui as pune o garnitura cu vagoane de transportat transformatoare,din alea pe 4-6 boghiuri a cate 5 osii :twisted:

:D :D

garnitura nu am, dar pot sa pun un vagon de la KIBRI:




ce chestie....cum a fost sa fie discutia, o poza de la Horia calda de 2 ore:

 
Gam3 a spus:
Tu vrei sa ma vezi trcut la N? :lol:

Daca as avea si eu un pod/beci alta ar fi situatia.

Ar fi mai putin evident dar tot nu ai reusi sa ascunzi sina care iese de sub vagon.
Nu poti face raze de curbura 1:87 echivalente celor 500 m.

Trebuie facute compromisuri ca altfel nu se poate.

Se pot ascunde exterioarele liniilor ca sa nu ne sara in ochi dar nu se pot elimina.

Pentru suprafata alocata machetei este bine
 
ca precizare pentru poza mea postata de Gam3, este un tren special care urca Rinul ieri cu 40km/h, cu o 185.2 (Traxx2), un Eanos si un Eaos goale ca Schutzwagen si transportorul greu din imagine, de la Lecce (Italia) spre Germania...