CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cel mai bine este sa pui rotile cu bandaj pe osia a 3-a, pt a avea distanta cat mai mare intre punctele de culegere a tensiunii; locomotiva are si centrul de greutate deplasat usor spre spate si asta ajuta la cresterea tractiunii.

Si eu am rotile oxidate pe interior (cred) si cateodata ramane intepenita fara curent, desi am curatat temeinic lamelele colectoare si am sters rotile chiar si cu cilit... :!:
 
dac a spus:
Cel mai bine este sa pui rotile cu bandaj pe osia a 3-a, pt a avea distanta cat mai mare intre punctele de culegere a tensiunii; locomotiva are si centrul de greutate deplasat usor spre spate si asta ajuta la cresterea tractiunii.

Si eu am rotile oxidate pe interior (cred) si cateodata ramane intepenita fara curent, desi am curatat temeinic lamelele colectoare si am sters rotile chiar si cu cilit... :!:

...asa am si facut...defapt autorul a fost "robertanasa"...
 
...si cum v-ati obisnuit(cred) cu traseele <patuliste> in weekend-ul care a trecut mi-a mai traznit un traseu prin cap si l-am pus in applicare...a iesit ceva super...
Mai intai sa va arat ce am construit pt. un pod...din izolatie pt.tevi...un fel de burete mai tare, cumparat din magazin pt. materiale de constructii...pret=3.5 ron








urmeaza sa-l imbrac in colant imitatie de zid sau ceva asemanator ... de la "rally", binenteles

...si traseul...

 
Salut, prieteni....dupa cum bine v-ati obisnuit cu traseele "patuliste"....in sfarsit dupa indelungi sapaturi am ales un traseu de la "noch" pe care am sa-l personalizez cu ceva in plus dupa imaginatia mea.
...sa nu radeti... dar nu mai avut rabdare si l-am testat tot....in pat :)
......ce-mi sugerati ca as putea sa mai adaug la acest traseu??? tinand cont ca nu am o gara f. mare...ma gandeam la cava linii drepte sa pot tine pe linie macar garnitura de persoane OBB.

astept sugestii.
Pe curand!
 
Pai vino simbata la club, ora 14:00, cu un CD cu filmul, il punem la PC si analizam traseul, oricum sunt citeva "lucrusoare" de rezolvat asta ce am vazut asa la prima vizionare.
 
bine ai venit in randurile posesorilor de Br 290, eu am 3 buc 2 albastre una din ele cu, cupla digitala si una visinie si daca ai mai putea sa le pun si sunet ....ceea ce e imposibil :( :( :( ... ar fi super.... oricum cred ca sunt locomotivele care ruleaza cel mai vrumos pe sinele piko din toata colectia mea
rally a spus:
PAI... ;-) Shikanne, tu ai realizat in pat :D :D :D ce nu si-au facut multi pe placa de OSB intr-un an de zile !!! Si cand te gandesti ca pana seara trebuie tot demontat :!: :( :(
subscriu si eu ...
 
pai si cand vin sa facem teste????? :x :x :x :x

PS: nu ca nu ne-am vazut de mult... :p
 
Adika, vin decodoarele pan in 22 martie sa car si locomotivele dupa mine ?..... :wink:
 
Pai il iau sigur si fac un drum dus intors sa le aduc si pe celelalte 2 daca totul merge ok.... :fluierat: ... Doamne ajuta...
 
Salutare tuturor,
Vin cu noutati.....as putea sa numesc un "test" inainte de a trece la treaba.....



 
...Stau si ma gandesc daca sa pastrez ideea acestui traseu sau sa schimb cu altceva. Poate aveti ceva idei....abia astept sa le citesc :)
 
era sa intreb daca tot in pat, dar am vazut ca te-ai mutat pe covor. asadar, intreb ce dimensiuni are. arata interesant. o groaza de invartituri. oricum, pana ajungi la varianta finala, o sa tot schimbi.
 
Fara suparare, dar prea arata a "montagne ruse" ! Cred ca linii de peron mai lungi ar fi binevenite.
 
....da...de asta ma si gandeam sa schimb ceva. Trebuie sa recunosc...nu este conceptia mea, este treseul dioramei Mittenwald, dimensiuni: 200cm x 120cm, inaltime cca.41 cm....am ales pt. ca mi-a placut cum arata diorama insa la ce material rulant am adunat este destul de mica.

@LDH
Esti un adevarat critic feroviar...ma gandeam ca arata asa pt. ca este in varianta "doar sine" ... in realitate diorama arata altfel, are si posibilitate de adaugare module.

@Florinn
Ai dreptate....si eu cred ca sunt prea multe linii....ma gandesc sa fac un triaj.

@dac
Incerc sa modific putin traseul sa vedem ce iese....

Pe curand...