Stalp de iluminat stradal home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Stalp de iluminat stradal home made

Pentru confectionarea stalpului am folosit un pix de 40 de bani!
-Din mina am confectionat stalpul propriuzis;
-Varful pixului taiat in bormasina a devenit abajurul;

timp de lucru cca. 15 min

foto alaturi de un stalp cumparat

Detalii si imagini pe situl meu: http://trenulete.info/atelier/stalp-1.htm
 
Prognosis :aplauze: :aplauze: :aplauze: .Gasesti solutii ieftine da bune :D .A iesit foarte bine.Capacul si piciorul se pot vopsi pentru a arata mai bine.Oare nu merge si unpic patinat? ;-)

Toate cele bune!!
 
Buna tuturor!
Si eu mi-am facut ceva lampi singur, dar nu din mina de pix, ci stalpii se fac din betisoare de curatat urechile, - nu au pasta de pix inauntru!- iar baza estw dupa cum urmeaza: desfaci o tastatura veche si in ea gasesti niste piese rotunde interesante ca forma in care poti infige betisorul de urechi; "abajururi" am luat tot din tastatura, adica piesele de cauciuc pe care apasa clapele...

toate cele bune
Bogdy
 
Domnilor!

<t>Betisoarele de urechi sunt foarte subtiri si foarte moi. Nu au rezistenta. Eu folosesc mine metalice de pix din urmatoarele motive:<br/>
1. dintr-o mina fac doi stalpi;<br/>
2. sunt rezistenti la atingeri accidentale si lovituri;<br/>
3. fiind metalici trec prin interior numai un fir de legatura, cel de al doilea facandu-se prin insasi metalul stalpului.<br/>
4. nichelajul pastei da bine in combinatie cu abajurul (tot din pioneza nichelata) si scap de vopsit plus ca arata super metalul original!<br/>
5. metalul minei preia si difuzeaza o parte din caldura emisa de bec.<br/>
<br/>
Pasta se scoate foarte usor fara sa te murdaresti astfel:<br/>
1. se taie cu traforajul, frumos si drept capatul ce contine varful minei;<br/>
2. se sufla pe tub dinspre capatul de sus al minei pentru a scoate grosul pastei;<br/>
3. se pune mina intr-o cutiuta de medicamente, in preajma unei surse de caldura si se lasa o zi ca sa se scurga restul de pasta de pe pereti;<br/>
4. a doua zi se sterge cu acetona iar pe interior cu un fir mai gros de ata pescareasca.</t>
 
Beculete mici mici de tot am luat de la dioda de pe b-dul fost 1 mai cu 1 leu bucata (sunt ca acelea de loco, mici, dar de 12v nu de 16). Sunt foarte bune, dar cu vreo 25 de bucati am ars un trafo ce-i drept mititel in 3 minute...
Si dupa aia a aparut stirea cu rascoala din Voluntari cand au ramasara fartatzii fara coerent...
B
 
da, e super cu minele de pix metalice, dar am totusi o retzinere atavica in ce priveste pasta de pix care nu iese nici cu foarfeca de pe unde se aseaza, ce sa-i faci n-am prea fost un shcoler cuminte si in loc sa scriu cu pixurile ma mult mi le scurgeam prin camasi acumm .... vreo 5 catralioane de ani
b
 
LE1500KW: Au beculete mici la 12 V, la 1500 sau 1000 lei pe strada Doamnei (in continuarea strazii Lizeanu). Am fost vineri si aveau o gramada. Dar trebuie sa iei magazinele toate la rand, nu mai stiu la care am vazut. Totusi, cred ca era printre primele pe stanga cum mergi de pe Lizeanu spre Doamnei.
Succes la beculete
 
Felicitari,
este o solutie la indemana care demonstreaza inca o data ingeniozitate si talent tehnic.
Aceasta ma duce din nou la ideea ca in modelism se pot folosi cu succes lucruri care la prima vedere nu mai sunt trebuitoare, de fapt multe materiale se pot recupera din ceea ce ramane in urma altor activitati tehnice.
A fost de altfel si un reportaj tv acum cativa ani, unde era prezentat un modelist, axat pe machete de case pentru clienti ai unei firme de constructii, care folosea aproape exclusiv materiale recuperate, reusin ca prin foarte mult talent sa compenseze lipsa unor tehnologii noi cum ar fi taierea cu laser de mare precizie.
Inca o data felicitari pentru rezultat.
 
Salutare.Am realizat si eu stalpi dupa aceasta metoda,au iesit superbi.Ca si leduri am folosit SMD-uri,am reusit sa lipesc direct pe acestea sarmele,deci...e un lucru mare :confused: pentru dimensiunile ce le au aceste smd-uri,de 1,5 mm.

Multumim Prognosis
 
Salut
Pune si niste poze , o poza face cat o mie de cuvinte si cu asta suntem curiosis a vedem ce ti-a iesit si apropo de realizare de stalpi "home made" o sa pun si io cateva poze cu cativa stalpi facuti de mine , unii dupa modelul lui Prognosis si altii dupa o idee de-a mea :wink: .
Sper sa postez in seara asta pozele
 
Am revenit cu poze
Cel dupa modelul lui Prognosis

si celalalt

Astept comentarii in legatura cu defecte aspect , etc.
 
butoiasu si suportu de far lego e mai scump decat un stalp cu bec
daca mai adaugi becu si timpu de lucru depasesti bugetu alocat pt cumpararea unui bec

de facut arata bine pt ceva facut acasa nu am ce sa comentez "felictari"
aaa mai pierzi ceva timp si sa le vopsesti :-|

spor la munca
 
Imi pare rau,greu cu pozele ca nu sunt acasa,,,am sa vad cum as putea face rost de cateva poze.mixu,eu sunt de parere ca o diorama arata mai frumos daca mai pui pe ea si lucruri facute de mana ta,chiar daca aloci mult timp.
 
corect da hai sa facem ce ne iese nu improvizatii
de ex un lemn taiat ...ceva gard din betze de lemn poate arata mai fain decat unu de plastic,poate un gard din plasa de tzinzari ...poate un drum sau pomii

sau in situatia mea voi fi nevoit sa fac piticii si semnale cfr... ca nu-s de cumparat

de aceea eu ziceam sa rentabilizezi situtia raport timp pret :p nici decum cu rautate