Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ma uit de cateva zile la diversele filmari si pe langa restaurarea exemplara remarc miile de suflete care vin sa admire locomotiva in diverse locatii.....fierul ca fierul dar asa se naste pasiunea...

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Like
Reacții: cosmin78 și GFN
Asta in timp ce la noi abia abia mai scapa citeva carcase caree sa fie vopsite ici colo. Am fost in 2 mai la Dej triaj la nou infiintatul muzeu.
primul diesel (cel dublu)este exilat undeva la gard. In fata depoului intr-un scuar e o locomotiva 40000 despre care am prezumat ca este de pe Boutari( Cataline, te-am sunat sa imi confirmi dar n-ai raspuns). in zona depoului sint citeva blocuri si mai incolo un ghetou.
Mi-am bagat capul printre roti sa vad daca este roata dintata, nu era, insa nu am stat mult ca scuarul e folosit sa-si scoata unii ciinii la cacare.A venit unu cu catelu si a inceput vinzoleala dulailor boschetari.

Atunci ne uitam la altii care au reparat 5 ani o locomotiva. 5 ani
 
Da, prima locomotiva DA 001 care a venit in tara este in Muzeul Dej Triaj este salvata functionala la fel si EC 001(EA0001 a murit in accidentul de la Augustin), eu am zis de prima locomotiva diesel (care era dubla adica doua unitati cuplate) este ostracizata pe o linie ferita in depou. Aproape ca uitam de ea daca nu faceam citiva pasi sa caut urcarea pe pasarela.
 
INFRATRANS® se desfasoara sub inaltul patronaj al Ministerului Transporturilor si Infrastructurii in perioada 4 – 5 iunie, in statia CFR Bucuresti Nord, si este organizat de AIFR si Club Feroviar cu sprijinul: CFR SA, CFR Calatori, CFR Marfa, AFER, CENAFER, AIF, Metrorex, STB SA si AGIR.

 
Multumim de poze.
Vad ca CFR MARFA nu are poze cu vagonul Uaai asa ca foloseste poza fratelui meu la panoul cu caracteristici.
 
Pentru putin.
M-am nimerit in mijlocul unei demonstratii cu utilajul pentru sudat sine, asa ca am facut o scurta filmare cu utilajul in actiune.Nu am filmat pana la final dar la un moment dat a incasat cameramanul o ploaie de scantei cu tot paravanul de protectie.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
CFR Marfa a ocolit inscrisurile cind a dat al doilea strat de vopsea pe Uaai.
Dar ce era cu vagoanele ATC acolo? au mai anulat un tren? nu au expus faimosul automotor din Danemarca?
 
Nu au anulat trenul. In loc sa stea in Basarab au dus vagoanele la peron la expo. Seara au plecat spre Arad si astazi sunt inlocuite cu cele care au ajuns azi dimineata.
 
Prima poza cu DMU fabricat la Electroputere VFU Pascani
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


foto
electrica023
 
Vad ca a fost stearsa. Probabil inca nu trebuie sa se vada.
 
Ce sa zic, le-a vazut un vecin al meu in Timisoara Nord dar nu le-a facut poza.
 
Mi se pare mie sau au indoit locomotiva?

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.