Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Altii de la mama dracului scot bani din sine, si au nevoie de ele:

http://www.ziare.com/lifeshow/magazin/04-01-2010/pentru-fiecare-zi-in-care-machu-picchu-e-inchis-peru-pierde-1-milion-de-dolari-1006774

La noi, ce pana mea, ca trenu ocoleste 200 km, sau tronosnul devenit santier muzeu economisea un leu pe zi nu functioneaza.

Eusebiu
 
Stimabile, daca trenul ocoleste calatorul plateste, dar are si ocazia sa vada tara, prin locuri pe unde poate n-ar fi ajuns niciodata. :D
 
Nu cred nimic! :-?

http://www.caon.ro/stiri/im:caon:news-caras/articol/dezvoltare-turistica-la-berzasca/cn/news-20100416-06380335
 
http://www.gandul.info/news/norul-vulcanic-a-facut-sa-erupa-incasarile-caii-ferate-nu-am-mai-vazut-asa-ceva-5961057

R. Dacia cu 15 vagoane

http://www.youtube.com/watch?v=sttvzEuv3e4&playnext_from=TL&videos=rK1D3oBOpD8&feature=recentu
 
Niste afaceristi verosi, niste idioti toti politicienii astia care au fost si sint la putere in Romania.
Ce sa faca niste arabi care n-au muncit la viata lor nimic, toata viata s-au mutat de colo colo prin desert apoi au gasit altii petrol si s-au imbogatit, s-au pus pe facut tot imobiliare prin deserturi? Ce sa faca astia cu o fabrica de locomotive???Ei care stiu doar sa inveleasca femeile in pinze ca viermii care ingogoseaza, ei care stiu doar sa fie teroristi in numele lui Alah, cum sa faca ei locomotive??? stilul lor e sa ia de aici sa duca dincolo cu caravanele de camile sa faca un ,,suk" si sa vinda ?

Cine a crezut ca ei vor face ce au zis...? Eu am crezut, deja vedeam locomotivele Electroputere pe liniile noi Riad-Dubai-Doha, Riad-Sanaa, Riad-Badgad-Calafat....

Romania mai are ceva in nume propriu sau e vindut tot ce era de vindut, furat tot a fost de furat si distrus unde nu s-au putut aplica primele doua optiuni???

hai ca ma opresc aici desi am mai multe de zis.....
 
.. se duce naiba totul. Asta mai era de zis. Oamenii au luat-o razna de multa vreme. Am vrut libertate ca sa ne distrugem singuri. Bravo popor roman mi-e rusine cu tine.

Arabii, nu stiu daca au vreo vina pentru datoriile pe care le are Electroputere la statul roman. Probabil ca ei au cumparat cu o intentie fabrica aia, dar tampitii de romani s-au gandit ca daca au venit arabii sa ii stoarca de bani. Si arabul cum nu vrea sa piarda banii investiti se gandeste la o solutie de salvare a buzunarului. Simplu nu ? Mall ... Mol cum zicea cineva pe linkul respectiv :)) Molul de locomotive ;) Electroputere Mall ? Eh Cum suna ??? Electroputere Residence Craiova ?? Eh ? fain nu ? Aleea Sinei Furate ? Aleea Locomotivelor date pe gratis... ??? Vise moderne....

Phuu
 
Ziaristii astia!Cit carbune consuma pina la Snagov si inapoi?Merg cu apa sfintita locomotivele astea? :lol:
 
Brasov - Zarnesti prima linie Turistica din Romania ?
Asta e ce mai buna perla debitata de ziaristi in ultima vreme...
Totusi e bine ca va circula din nou.
 
Problema carbunelui e interesanta, ca nu prea mai ai de unde sa il cumperi la tona, pacura lafel. Apa o fii ea ieftina si or avea ei coloana hidraulica la Mogosoaia, dar in orice alta parte iti cam trebuie o cisterna si o pompa(de regula masina de pompieri locala). Mai ales ca daca ai un program constant atunci poti optimiza un sistem, daca circuli asa, cand se nimereste din an in paste, te mai trag in piept si furnizorii si nu ai ce le face.
Mai ales ca in pretul asta ai teoretic si TUI-ul(ca nu ajunge nici un ban la Infrastructura e alta treaba).
 
Carbunele a redevenit interesant din doua considerente. Unul este legat de cresterea cererii de energie la nivel mondial, iar cel de-al doilea implica si cresterea pretului la gaze naturale si petrol", a declarat directorul general al CNH Petrosani, Daniel Surulescu. Huila energetica extrasa in Valea Jiului merge la Termocentrala Mintia, unde se vinde cu 45,6 lei/Gcal, si la Paroseni, unde pretul a fost negociat la 48,50 lei/Gcal, pentru o putere energetica de 3.600 de KCal. La nivel european, acelasi carbune se vinde cu 56,60 lei/Gcal, astfel ca huila din Valea Jiului ar putea fi vanduta cu succes pe piata europeana. "Pretul carbunelui a crescut fata de anul trecut cu 8,2% pentru Paroseni, respectiv 6,62% la Mintia. Negocierile de pret au fost facute in conditiile in care s-a luat in calcul atat cantitatea livrata si sorturile, precum si capacitatea beneficiarilor de a reusi sa vanda energia produsa pe piata", a mai spus Surulescu.
Nu este pentru prima data cand CNH Petrostani apeleaza la Bursa Romana de Marfuri. Anul trecut au fost oferite spre vanzare alte 200.000 de tone de huila, dar nu a existat nici un doritor. :D
Avem cea mai ieftina huila din Europa!
Si astia au spus ca o locomotiva cu aburi consuma pina la Snagov si inapoi carbune si apa de 3500 de euro. :confused: :-?
Cum sa crezi asa ceva?