Macaz scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gamitzu

Well-Known Member
Trenulist
8 Februarie 2010
1.398
488
galati
LOCATION
galati
Tipul arata cum se poate face un macaz scara N dupa un desen, fara scule ajutatoare, jig-uri si alte invatii. Pila, cleste,letcon. Daca i-a iesit la scara mica, la HO nu ar trebui sa existe probleme,doar ceva rabdare si perseverenta.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Free energy turnout:D:D:D.
Glumesc, mainile dibace din clip seamana la culoare cu cele ale indienilor care fac tot felul de masturbari tehnice care ar fi free energy si le posteaza pe youtube.
 
Ultima editare:
Nu te-a inselat vederea. Intradevar e un giale-giale. Da tinand cont ca in bucuresti deja sant 1k care lucreaza in constructii, nu mai conteaza. Acu m-am uitat si eu la cine a postat si intradevar, e un Bollywood, dupa numele de scena Invert Logic. Mai alaltaieri postase o diorama de 2x1 ft pe un forum de state.
:)
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
aici il poti auzi in limba dulce a lui Shakespeare
 
Ultima editare:
Daca face o diorama cu specificul lor, al Indiei, cu deraieri peste tot, jos palaria. Acu poate sa fie si cu specific Ro, tinand cont ca si la noi s-a dus reteaua si acum avem la fiecare stire cate ceva care merge mai mult pe traverse uzate decat pe sina. Acum lasand gluma deoparte, eu zic ca i-a iesit, fara jig-uri de 50$ si fara traverse taiate laser. Eu am dat +200$ pe un kit din care pot face 5 macaze. Daca vrei macaze diferite si cumperi jig-uri pt fiecare, bleah.
 
La un moment dat cand aveam macazuri Mehano pe oval si toate locomotivele rulau ca naiba pe ele , ma cuprinsese si pe mine febra sa imi fac in casa, mi-am scos la imprimanta tot asa sabloane, m-am apucat sa imi tai traverse din sticlotextolit, si vroiam apoi sa scot sinele de pe traversele de plastic la sinele Piko, dar mi-a trecut repede si mi-am luat Peco electrofrog , la cat trebuia sa tai sa pilesc si sa lipesc am zis ca nu merita am iesit la pret pe macaz electrofrog la aprox. 60 lei cu transport cu tot , din Anglia .
 
Ultima editare:
La un moment dat cand aveam macazuri Mehano pe oval si toate locomotivele rulau ca naiba pe ele , ma cuprinsese si pe mine febra sa imi fac in casa, mi-am scos la imprimanta tot asa sabloane, m-am apucat sa imi tai traverse din sticlotextolit, si vroiam apoi sa scot sinele de pe traversele de plastic la sinele Piko, dar mi-a trecut repede si mi-am luat Peco electrofrog , la cat trebuia sa tai sa pilesc si sa lipesc am zis ca nu merita am iesit la pret pe macaz electrofrog la aprox. 60 lei cu transport cu tot , din Anglia .

E pacat ca "ti-a trecut repede". A avea pe o diorama un model (inlcusiv al unui macaz) functional construit de tine, nu numai peisaj static, ofera de departe o satisfactie cu mult mai mare decat simpla "plantare" a unui macaz cumparat de-a gata.

Ar trebui sa incerci, mai ales ca, asa cum sublinia si realizatorul clipului de mai sus, tolerantele la scara N standard nu necesita neaparat folosirea de unelte foarte precise (jigs, gauges, etc).
 
Stiu si inteleg cum este ,am avut satisfactia cand mi-a reusit conversia Borsig-ului din AC in DC, in cazul macazurilor am renuntat pentru ca eu nu am loc pentru o diorama propriu zisa si am zis ca nu se merita atatea resurse investite pentru moment.Ideea nu am abandonat-o complet , poate pe viitor am sa incerc sa imi fac cateva macazuri home made, mai ales ca am sculele necesare pentru asa ceva.