Led Driver

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gamitzu

Well-Known Member
Trenulist
8 Februarie 2010
1.398
488
galati
LOCATION
galati
Stie cineva daca se gasesc si la noi in magazinele de profil asa ceva. Suna interesant cand ai de alimentat multe leduri. Mai ales la iluminat diorame. Daca alimentezi un oras cu led-uri si toate au rezistentele aferente, unde ajungi cu alimentarea? Pare interesanta piesa.
 
Stie cineva daca se gasesc si la noi in magazinele de profil asa ceva. Suna interesant cand ai de alimentat multe leduri. Mai ales la iluminat diorame. Daca alimentezi un oras cu led-uri si toate au rezistentele aferente, unde ajungi cu alimentarea? Pare interesanta piesa.
Acum in functie de ce doriti sa faceti, se pot gasi metode alternative pentru alimentarea LEDurilor, DAR "NO FREE ENERGY". Cate LEDuri+alimentarea(mA) definesc consumul total, nu nr de rezistente.
Stima.
 
Interesanta piesa , nu stiam de dioda asta , dar din cate vad este buna mai mult pentru ledurile legate in serie la tensiune mai mare.
Acum nu stiu cum se cableaza si se leaga luminile pe la diorame dar nu mi se pare idee buna sa legi multe leduri in serie pe o diorama din motivul , in cazul in care se arde unul iti intrerupe tot siragul si trebuie sa stai sa faci santier pana il gasesti pe cel ars.
Aceste diode se incalzesc destul de tare, eu am pus cate 2 in serie si pe cablaj cu Cu de 70 de microni ( cu paduri cat mai mari, pe post de radiator), ideal ar fi montarea pe cablaj cu substrat de Al. Am facut si inlocuitor de tub neon de 18W, la un circuit am pus 75 de LEDuri albe. Nu se pun LEDuri clasice de 20mA, se pun de 40 sau 60mA, atunci nu sint probleme ca se ard. Eu am inteles ca dl. Gamitzu era interesat de iluminarea dioramei. Pentru luminile de pe diorama, alimentate la tensiune mica (lumini din cladiri, stalpi de pe strazi,etc) eu folosesc stabilizatoare de curent cu LM317, sint extrem de simple si eficace. Asa ceva am montat si in locomotive si vagoane, in analog ( ma refer la LEDuri albe) se aprind la cca3.5 V si lumineaza constant pana la tensiunea maxima. Si facute cu componente SMD ocupa foarte putin loc.
Toate cele bune.
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: gamitzu
Dupa cum arata in poza, sant facute din cablaj corodat, cate cinci odata, si apoi se pot rupe si separa. Eu momentan am pe diorama ilminatul cu becuri (cat un bob de orez), la 12 V. Am mers pe 9 volti in ideea ca ilumineaza un pic mai slab, si arata natural fiind culoare calda. Nici eu nu m-as baga la iluminat cu asa ceva, in speta leduri inseriate. daca pui 200-300 pe strada, alei, parcuri, case, si nu faci rupere in blocuri, s-a terminat tot in momentul cand ai unul ars . Si la leduri obisnuiesc sa pun rezistenta mai mare dacat rezulta din calcule, pentru a prelungi durata de viata a led-ului.

@ V200
Pentru luminile de pe diorama, alimentate la tensiune mica (lumini din cladiri, stalpi de pe strazi,etc) eu folosesc stabilizatoare de curent cu LM317, sint extrem de simple si eficace. Asa ceva am montat si in locomotive si vagoane, in analog ( ma refer la LEDuri albe) se aprind la cca3.5 V si lumineaza constant pana la tensiunea maxima. Si facute cu componente SMD ocupa foarte putin loc.

Poze, un link, ceva detalii.:)
Multumiti pentru raspunsuri
 
Dupa cum arata in poza, sant facute din cablaj corodat, cate cinci odata, si apoi se pot rupe si separa. Eu momentan am pe diorama ilminatul cu becuri (cat un bob de orez), la 12 V. Am mers pe 9 volti in ideea ca ilumineaza un pic mai slab, si arata natural fiind culoare calda. Nici eu nu m-as baga la iluminat cu asa ceva, in speta leduri inseriate. daca pui 200-300 pe strada, alei, parcuri, case, si nu faci rupere in blocuri, s-a terminat tot in momentul cand ai unul ars .
Daca faci vreo diorama din Romania anilor 90 ar fi corecta dpdv istoric... cand se stingea lumina in cartier se stingea totul ;-) Dincolo de glua...urmaresc topicul...interesant, ma enerveaza sa bag zeci de rezistente