Mos Craciun 2018

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Sep 2008
122
1
37
Bucuresti
Cu ce vine anul asta Mos Craciun la voi?
La mine deja si-a descarcat sania pentru mine si fi-miu :p

• Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
Sa le stapaniti sanatosi.
Este acea Ludmilla de la Piko cu multe leduri , ca sa te bucuri de toate functiile sa o treci in digital iar ca sa fie treaba completa sa o dotezi cu sunet.(vezi filmuletul)

Ultima editare:
  • Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu mai funtionau linkurile catre Youtube dar s-a rezolvat.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
La mine a venit Mos Craciun cu un pistol de lipit vintage (fabricat de Cooperativa Radio Progres Bucuresti) intr-o stare exceptionala , ceva ce in ziua de azi rar mai gasesti.
L-am curatat putin ,i-am dat luciu la ebonita si inlocuit suruburile ruginite.

• Like
Reacții: crystyv și mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
Bineinteles,chiar azi l-am folosit pentru prima oara sa lipesc cabluri la o cupla cu 8 pini(nem 562).
Ansa special este facuta asa pentru lipituri fine.

• Like

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Sep 2008
122
1
37
Bucuresti
Bravo!
Dintr-asta avea nasul meu, stiu ca treceam in vizita si il gaseam mesterind la un casetofon sau la un radio!

Gabriel Iosif

New Member
12 Ian 2019
13
0
31
Bună!
Am cumpărat un trenuleț electric Märklin Start Up 29752, folosit, înregistrată locomotiva, totul ok. Acum câteva zile am cumpărat o locomotivă BR89, și nu pot să o fac sa funcționeze, când o așez pe calea ferata I se aprinde beculețul, dar nu mișcă deloc. Încerc sa o folosesc de pe aceeași telecomandă, Märklin 00748 IR Remote Control for Digital Operation. Cum trebuie să procedez?

ALX

Well-Known Member
Trenulist
25 Oct 2016
377
2
Arad
YAHOO
alex2_ar
Vezi ca se mai produc si azi psitoale de lipit radioprogres, si is la fel de faine, doar carcasa e plastic :)

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
Vezi ca se mai produc si azi psitoale de lipit radioprogres, si is la fel de faine, doar carcasa e plastic :)
Am vazut abia acum postarea ta.
Ai sa ramai surprins dar am si modelul cu carcasa din plastic, l-am cumparat anul trecut si este nou nout, nefolosit.

Gabriel Iosif

New Member
12 Ian 2019
13
0
31
Vă rog frumos, poate cineva să răspundă ceva în legătură cu locomotiva BR 89, cum o pot pune în funcțiune?

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Apr 2016
750
5
Brexit country.
Salut @Gabriel Iosif ,

Din ce imi dau eu seama, folosesti o unitate de comanda Marklin care este dedicata doar pentru locomotive ce au montate decoder digital.
Locomotiva ta BR89 este sigur un model foarte vechi, ce nu are un asemenea decoder montat in ea, de aici si faptul...ca nu face nimic / nu misca.
Cumpara-ti, daca vrei, un trafo Marklin pentru comandat trenulete in analog, si vei vedea ca BR 89 functioneaza.
Totusi, eu as lasa locomotiva BR 89 asa cum e , si as pune-o in vitrina, si as continua achizitia de locomotive Marklin cu decoder incorporat si care functioneaza cu sistemul tau de comanda....
Marius.

PS:
In linkul urmator, in engleza, ai informatii despre ce stie sa faca statia ta Marklin IR:
https://www.maerklinfanclub.de/en/content/Knowledge/How_to:_The_IR_remote_control/333.6.89.html

Gabriel Iosif

New Member
12 Ian 2019
13
0
31
Locomotiva mea BR89, din ce scrie în cartea tehnică, are adresa MM 78, se încadrează la poziția 1 pe această telecomandă, care într-adevăr e ca cea pe care o am. Și totuși, nu știu cum, când am folosit-o prima dată a funcționat de pe această telecomandă, dar când am vrut să o folosesc din nou în alta zi, nu a mai mișcat. Dacă a mers odată, înseamnă că funcționează, dar probabil trebuie să fac ceva.

Gabriel Iosif

New Member
12 Ian 2019
13
0
31
Mulțumesc că mi-ați răspuns!
Am atașat un pdf cu locomotiva BR 89, care a funcționat. Nu știu cum și pe ce a apăsat pe telecomandă, dar a putut-o folosi(vorbesc de copilul căruia am făcut-o cadou, Gabriel Iosif). În altă zi când a încercat sa o folosească din nou, nimic, nu a mai mișcat. Cealaltă locomotivă din setul 29752, merge de fiecare data, dar asta BR89 doar într-o zi a putut-o folosi. De aceea vă întreb, poate știți ce trebuie făcut, că să o poată folosi de fiecare dată așa că cea din setul 29752.

ALX

Well-Known Member
Trenulist
25 Oct 2016
377
2
Arad
YAHOO
alex2_ar
Am vazut abia acum postarea ta.
Ai sa ramai surprins dar am si modelul cu carcasa din plastic, l-am cumparat anul trecut si este nou nout, nefolosit.
Merg perfect, eu is foarte multumit de ele

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
521
155
Bucuresti
YAHOO
contactless
Da, lucru trainic ,facut sa te tina o viata.
Eu nu ma impac deloc cu statiile de lipit ,fac niste lipituri de tot rasul, in schimb cu astea ies mare arta ,lipituri pe leduri smd, operatii pe decodoare, lipit cabluri subtiri,etc.
Acum fiecare cum se obisnuieste.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Apr 2016
750
5
Brexit country.
@Gabriel Iosif ,
Pai atunci se schimba problema daca loko BR89 era noua, si digitala din start :)...
De curiozitate, cealalta loko ce model e ( diesel, electrica ) si ce adresa are ?