Dirama braziliana la scara Z - Ron Vaz

• Forumul este in proces de upgrade!

sesamcave

Well-Known Member
1 Apr 2016
723
0
Brexit country.
Salut,
Multumesc frumos !
Acum am avut timp sa ma uit in tihna la videoclip.
...este incredibil ce pot face 2 maini dibace !
Totul e lucrat foarte realistic si cu mult simt de raspundere.
Macheta nu " miroase" deloc a plastic or a tufisuri / copaci plantati...artificial, pur si simplu e o buna congruenta in toate, ca la noi, cei de la scara H0 / H0e...
Incredibil !
M.
PS : imbatranirea sinei plus balastarea ei sunt de mare efect.

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
0
Constanta
Excelenta diorama, multumesc frumos Vali!

Ce mi se pare interesant, dincolo de mestesugul modelistului sau de finetea detaliilor, este faptul ca atmosfera e complet altceva decat m-as fi asteptat.

Desigur, n-am fost niciodata in Brazilia si in afara de celebra statuie din Rio nu stiu aproape nimic despre ea, dar ideile mele se invarteau in jurul melodiilor braziliene si a imaginilor din jungla. Acolo e cu totul altceva.

Desi e modelat un mic orasel din Brazilia, dar daca n-as fi stiut ca e brazilian si n-ar fi fost semnul ala de Coca-Cola, as fi jurat ca-i in Ardeal, prin anii '70! Pana si cladirea garii seamana cu arhitectura ardeleneasca!

Oricum, ramane valabil ce spune Sesamecave.... ce pot face doua maini dibace! Iata ca nu e nevoie de un pogon de diorama ca sa faci lucruri deosebite!

felippe

Well-Known Member
21 Ian 2006
1.438
0
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
http://www.voica.uk
victorian post_id=167114 time=1543831202 user_id=343 a spus:
[...]

Desi e modelat un mic orasel din Brazilia, dar daca n-as fi stiut ca e brazilian si n-ar fi fost semnul ala de Coca-Cola, as fi jurat ca-i in Ardeal, prin anii '70! Pana si cladirea garii seamana cu arhitectura ardeleneasca!
Sa stii ca aceeasi impresie am avaut si eu - ca atmosfera aduce cu cea din zone rurale din Romania. Ma bucur ca nu am fost singurul care a remarcat.
victorian post_id=167114 time=1543831202 user_id=343 a spus:
Oricum, ramane valabil ce spune Sesamecave.... ce pot face doua maini dibace! Iata ca nu e nevoie de un pogon de diorama ca sa faci lucruri deosebite!
SI scara il ajuta in asa fel incat sa nu fie necesar un "pogon de diorama" :lol: