Piko BR 52 2006

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

DreamKeeper

New Member
5 Noiembrie 2018
5
0
Salut,

la una din locomotive, Piko BR 52 2006 Condenser (analog), as dori sa achizitionez un motor de rezerva. imi poate recomanda cineva un site pentru piese?

Multumesc anticipat!
 
Salut.
Sfatul meu este sa o remotorizezi cu un motor de generatie noua (Mabuchi FK130SH ), cu care va rula muuult mai bine.
DSC00497.jpg

DSC00499.jpg

DSC00502.jpg

IMGP0040.jpg

IMGP0041.jpg

IMGP0043.jpg

IMGP0044.jpg

IMGP0049.jpg

IMGP0050.jpg

IMGP0051.jpg

IMGP0060.jpg

IMGP0061.jpg
 
Multumesc pentru raspuns GPN!

Observ ca e nevoie de un rewire si inca cateva modificari, in afara de motor de ce as mai avea nevoie?

Multumesc anticipat!
 
Daca ramane in analog nu este nevoie de refacerea instalatiei electrice.
In principiu nu este nevoie de nimic in plus (la piese ma refer) se refolosesc de la vechiul motor ,doar cateva bucatele de forex pentru a lipi noul motor pe ele.
 
Merge ca noua locomotiva. Multumesc!

Daca poti sa imi spui si ptr Rivarossi 96 001 mai pun si o vodka la lada de bere :D
 
Multumesc , dar nu imi place taria :-?
La BR 96 Rivarossi nu ii schimb motorul, o trec din AC in DC(DCC) si ii montez decodor digital cu sunet ( Esu loksound micro), asta cand o veni comanda.
 
GFN post_id=167050 time=1542825574 user_id=1512 a spus:
Multumesc , dar nu imi place taria :-?
La BR 96 Rivarossi nu ii schimb motorul, o trec din AC in DC(DCC) si ii montez decodor digital cu sunet ( Esu loksound micro), asta cand o veni comanda.

Chiar sunt curios de procedura. Eu am o rivarossi br96 001 nerulata, a stat doar in display case de cand am cumparat-o, ieri am uns-o si i-am schimbat cauciucurile de aderenta din 2007. As vrea sa o rulez macar o data iar in caz ca sunt probleme cu motoarele macar sa fiu on the safe side.