WlanMAUS Roco 10813 cu USB

• Forumul este in proces de upgrade!

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
377
3
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pentru ca incepuse sa ma enerveze faptul ca trebuia sa desfac la saptamana Wlanmausul pentru a reincarca acumulatorii din el ,am tot cautat o medota sa rezolv problema.
Am gasit pe Aliexpress modul cu port micro usb pentru incarcat acumulatori .Modulul are protectie la scurtcircuit , protectie pentru a evita descarcarea excesiva ,led rosu martor incarcare si led albastru pentru terminarea incarcarii (4.2V), pe langa se poate folosi mausul si cand este introdus cablul pentru incarcare(exact ca la telefon)
Modulul incarca trei acumulatori inseriati MI-MH de 1000mA, incarcarea a fost testata inainte pentru a evita alte incidente.
Dupa ce am studiat cum sa implementez modulul cu metode minim invazive asupra mausului m-am pus pe treaba , ce a iesit se poate vedea in poze.

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
377
3
Bucuresti
YAHOO
contactless
Iti spun ,dar sa nu crezi ca rad de tine cumva.
Investite de 2 lei :D :D :D
Pe aliexpress au costat doua bucati 0.50 Usd cu transport. gratis.

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
377
3
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pai daca ar face, ar costa mausul cu inca cateva zeci de euro mai mult.
Dupa cateva zile de la interventie , ma declar foarte multumit de lucrare.Poate pe viitor am sa ma gandesc chiar sa trec pe acumulator Li-ion in locul celor trei acumulatori AAA.Am gasit un acumulator(SLB-11A de 1400mAh) care ar incapea dar ar trebui sa tai fundul locasului.
https://www.aliexpress.com/item/1400mAh-for-SAMSUNG-SLB-11A-SLB11A-Digital-camera-battery-Camcorder-WB1000-WB100-TL320/32882142689.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.5f822e0eJs23Wp

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
377
3
Bucuresti
YAHOO
contactless
Au sosit Bateriile Li-ion 3.7V 1600mAh
Fara prea multe modificari le-am montat in Wlanmausi.Au fost taiate separatoarele dintre bateriile AAA ,pe plotul de + al bateriei de 3.7V a fost cositorita o lamela elastica iar pe plotul de - o banda de cupru care ajunge pe partea opusa pe arcul de la plotul negativ al mausului. Oricand se poate trece la alimentarea cu baterii AAA.