Pareri freza Proxxon MF 70

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Dec 2014
205
2
Iasi
Foarte bun !
Este ca e mai bine cu lumina in jurul frezei , fara reflexii ?
Spor la treaba .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
570
214
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu am apucat inca sa frezez ceva cu noua instalatie de lumina ,dar intradevar este alceva, nu apar umbre si reflexii ciudate.

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
Salut, o intrebare utila nu numai pt mine, cred, cu ce tip de freza si ce viteza si avans pe strat lucrezi sasiurile metalice ale locomotivelor. Multumesc.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
570
214
Bucuresti
YAHOO
contactless
Salut.
Folosesc freze tungsten proxxon 27116 care au viteza de taiere recomandata 20000 rot/min.
Lesturile locomotivelor fiind facute din aliaj moale (zamac) ,pot sa intru si 5mm sa tai in strat dar de obicei mai putin ca sa merg din aproape in aproape sa nu tai mai mult decat este necesar, merg pe principiul masori de zece ori si tai o data.
1549833733100.png

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Dec 2014
205
2
Iasi
Pentru ca se incinge motorul cand frezez mai mult si pentru ca am reusit sa ard motorul , triacul si diacul (incidente separate) m-am hotarat sa fac ventilatie la motor si regulatorul de turatie .

Trei ventilatoare de 12V si o sita :

Gauri pe laterale in dreptul motorului care "baga" aer si un ventilator deasupra placii regulatorului care "scoate" aer .

Ventilatoarele montate .

Montura finala cu carcase .

Daca e cineva interesat , schema regulatorului .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
570
214
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am vazut pe Youtube un upgrade intreresant cu motor brushless ,asa scapi definitiv de problema cauzata de incalzirea motorului.