Lazi home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Lazi home made

Iata modalitatea mea de a face lazi pentru incarcare vagoane de posta si pentru a incarca interiorul gol si anost al depozitului de marfa.
Am lucrat modelul de baza in Corel, dupa care am colorat diferit lazile pentru a fi adaptate unor cerinte diferite de transport, cum ar fi lazile verzi pentru armata, cele maro de coletarie etc! Posibilitatile sunt diverse.
Iat cam cum arata fisierul jpg al lucrarii.
Fireste ca fiecare trebuie sa dea marimea corespunzatoare fisierului atunci cand importa in corel sau in alt editor de imagine pentru imprimare.
Modelul original dupa care am facut desenul lazilor avea urmatoarele dimensiuni:
lada mica ...
12/10 cu 8/10 cu 12/8
si respectiv lada mare ...
12/14 cu 12/9 cu 12/9 mm

Dupa ce le taiati frumos cu caterul si rigla pe un geam, indoiti marginile de lipire si canturile, formati cubul si lipiti!
Obtineti niste lazi minunate, micute si dragute dar mai ales super ieftine si facute de manuta voastra!

Succes!
th_lazi2.jpg


Descarcarea imaginii mari pentru imrimare se poate face de aici:
http://trenulete.info/atelier/lazi de transport1.htm

PS. Nu folositi carton lucios!
 
Asa am printat eu pe o coala A4!

Un sfat!
Taiati intai conturul cartonului, apoi un sir orizontal de lazi la cotele exterioare, apoi cu rigla si caterul faceti o trecere usoara pe fata desenului exact peste canturile lazii!
Aveti grija sa nu apasati tare cu caterul! Doar stergeti foaia de carton sa faceti un sant de rupere ca sa indoiti usor cartonul.
Apoi separati fiecare lada in parte si incepeti decuparea si indoirea.
Peste cantul albicios ramas in taietura, dati cu un creion HB sau chiar mai moale!

29122007000.jpg

29122007001.jpg

29122007002.jpg

29122007006.jpg

29122007007.jpg

29122007008.jpg

29122007009.jpg

29122007010.jpg


Bafta!