Salutare tuturor !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

shake93

New Member
19 Ianuarie 2017
8
0
30
Iasi
shake-zone.blogspot.ro
WEBSITE
http://shake-zone.blogspot.ro/
LOCATION
Iasi
FACEBOOK
Shake.Narcis
Va salut pe toti si va respect munca depusa in acest hobby ! Doar un baiat de 23 ani care are acest hobby de modelism feroviar in sange de cand eram mic, insa nu mi-am putut permite realizarea unei diorame, dar de cand a inceput sa apara revista "Trenuletul Electric" am decis sa investesc in acest hobby. Momentan nu am inceput realizarea dioramei din revista pentru ca sunt la zi cu toate numerele si colectia se afla abia la jumatatea numerelor, dar incepand cu acest an voi incepe sa lucrez la ea. Pana atunci primii pasi in aceasta lume de modelism feroviar doresc sa stiu cum as putea sa-mi pun cele 3 locomotive in functiune, primite in vara anului 2016 din SUA. Ele sunt urmatoarele:</B>
<B>

Banuiesc ca toate cele 3 locomotive sunt pe analog si stiu ca mai toti preferati pe digital, insa le-am primit, le indragesc foarte mult si chiar imi doresc sa le vad ruland pe sine, asadar ce ar trebui sa fac pentru inceput? Ce tip de decodor, transformator imi trebuie pentru fiecare in parte? si apropo, starea locomotivei LIMA E 10 238 este la mana a doua si nu a mai rulat de foarte mult timp deci nu se stie starea ei exact, dar celelalte 2 sunt la cutie si au si foi cu asamblarea ei si tot ce contine.
 
Bine ai venit!

Despre primele doua nu stiu sa-ti spun, trebuie sa vezi daca au priza pentru decodor (desi ma indoiesc). Insa switcher-ul GE-44 ton(este Bachmann?) cred ca are decodor incorporat. Eu am luat-o pe sora-sa (GE-70 ton) si vine cu decodor din fabrica.
 
@cosmin78: Da, Switcher-ul este de la Bachmann - Spectrum, maine dupa ce voi veni de la munca le voi scoate din cutie si le voi face poze la cele 2 foi cu ce contine si cum se asambleaza poate te poate ajuta, daca e le pot dezasambla pentru a ajunge sub carcasa si a vedea pe "viu" ce si cum contin fiecare.
 
Ultima este analogica si inclin sa cred ca si Bachmann-ul este analog.
Ca sa mergi mai departe iti trebuiesc sine si un alimentator de 12 V DC (curent continuu). Restul o sa vina de la sine... :wink:

Presupunand ca esti la inceput, iti recomand subforumurile de mai jos:


http://forum.lokomotiv.ro/viewforum.php?f=58

http://forum.lokomotiv.ro/viewforum.php?f=59

http://forum.lokomotiv.ro/viewforum.php?f=83

Spor la treburi!
 
Iti multumesc enorm pentru ca mi-ai raspuns si da sunt la inceput si am inceput deja sa accesez link-urile pe care le-ai mentionat ^_^ cat despre sine le am pe cele din revista "Trenuletul Electric" ,iar alimentatorul mentionat este ok cel din acest link?
http://www.trains-addicted.ro/ro/producatori/roco/sistem-analog-roco-2
 
Salut,

Cu GE 44 si doua vagoane de marfa, evident tot de origine americana ( trebuie vanate siturile de vanzari din Romania, se gasesc mai greu dar se gasesc) poti sa incropesti o partida de manevra sau un local de marfa, ideal sa incepi sa te si joci cu ele.

Poti incepe cu o mica diorama de tipul pizza, vezi aici : carendt.com
Ai o sectiune intreaga dedicata mini triajelor si tu ai doua swichere, perfecte pentru asa ceva...
 
@catalin: initial voi lucra la diorama din revista "Trenuletul Electric" dar o voi extinde cu cateva idei personale gandiduma de la bun inceput si am achizitionat sine in plus. Am accesat site-ul mentionat de tine si deja mi-am facut destule idei pentru extinderea despre care zic :D iti multumesc pentru sfaturi si idei.

Abia astept sa imi soseasca variatorul si alimentatorul comandat si sa le pun in functiune <3 si poate am noroc si cu cealalta albastra LIMA sa se puna in miscare, iar daca nu am de gand sa o repar.
 
Astazi a ajuns variator-ul si alimentator-ul comandat model Mehano frumos sigilat dar m-am blocat cand sa il conectez la sina :( sunt al naibii de incepator si va rog frumos spunetimi ce trebuie sa fac mai departe...

31799295083_47600576f9_z.jpg

32571077656_5034471d85_z.jpg

31768117364_5689f66898_z.jpg

31799294833_0f885318a4_z.jpg
 
Dezlipesti/tai firele din cutia acesa si conectezi firele la linia de alimentare, in clemele acelea cu gaura. Acolo se baga firul...
 
Multumesc... asa e cand nu ma duce capul insa nu am vrut sa fac ceva si sa stric, iti multumesc pentru raspuns si pentru ca ai rabdare cu mine si ca ma ajuti !
Insa daca tai/decupez acele fire si le conectez direct la sina, care mai este rolul acelei cutiute in care erau lipite ?
 
shake93 post_id=161687 time=1485792544 user_id=82639 a spus:
Multumesc... asa e cand nu ma duce capul insa nu am vrut sa fac ceva si sa stric, iti multumesc pentru raspuns si pentru ca ai rabdare cu mine si ca ma ajuti !
Insa daca tai/decupez acele fire si le conectez direct la sina, care mai este rolul acelei cutiute in care erau lipite ?
Salut .
Cutiuta cu papucii se conecteaza perfect cu sina de la Mehano care are doua lamele .
e3265097ab4fdc743ce131a2a46b7829-7081884-700_700.jpg