Iar despre CFR 43 "Calugareni"

AlexD

Active Member
Trenulist
3 Mar 2012
218
19
Brasov
Nu a fost pe 19 octombrie vechi (cu prima calatorie oficiala pe 26 august)?

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.188
139
Iași
Chiar zilele astea am citit un articol din Revista Cailor Ferate:
Scan_20190904 (19).jpg

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.831
39
Bucuresti
YAHOO
catalinpavel@yahoo.com
Nu a fost pe 19 octombrie vechi (cu prima calatorie oficiala pe 26 august)?
Ba da, evident !

Exploatarea comerciala a inceput in octombrie dar cu prima cursa oficiala pe 26 august/7 septembrie, celebrul drum al MS Regele Carol I de la Filaret la Giurgiu, o ambitie si un pariu castigat de tanarul rege.
Reformulez, se implinesc zilele acestea 150 de ani de la.....

Cumva articolul asta e din perioada rosie ? Lipseste orice mentiune referitoare la drumul regelui pana la Giurgiu inainte de deschiderea oficiala catre public. Primul castel de apa din Romania la Comana ? Extrem de discutabil….
Linia Bucuresti-Giurgiu nu a fost linie de interes local. Acest concept a aparut dupa darea in exploatare a magistralei Varciorova-Bucuresti-Roman si apare in planurile de dezvoltare post 1881. La vremea ei era chiar o linie extrem de importanta care lega capitala de un port la Dunare, singura cale de a ajunge in Europa de Vest la mijlocul sec 19, in afara de cal si trasura…. Ca de aia au si facut-o....

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 Aug 2011
656
9
Bucuresti
Si s-au implinit 150 de ani de la inaugurarea liniei Filaret-Giurgiu...150 de ani de la inceputul exploatarii comerciale pe prima linie din Regat, 150 de ani de cand "Calugareniul" si-a inceput serviciul. M-am gandit ca merita sa mentionam acest eveniment pe forum.
Sper să am și eu timp și chef să continui cu vagoanele. Am pus ochii pe un desen de vagon clasa a 3a care cred că e foarte asemănător cu ce aveam noi.
Oricum forumul m-a motivat, și acum dacă văd că ai postat mă gândesc că poate ușor ușor o să începem iar discuțiile interesante.