EC sau BO BO printat, la scara H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cornelTT

Well-Known Member
Trenulist
21 Iunie 2010
755
86
Bucuresti
corneltt.simplesite.com
WEBSITE
http://corneltt.simplesite.com/
LOCATION
Bucuresti
De câteva zile lucrez la proiectarea EC-ului.
Sunt aproape de final.

0.4.jpg
01.jpg


02.jpg
 
Mersi Lucian.

Astăzi am proiectat pantograful, l-am printat și l-am montat. L-am făcut mobil :lautar: .
Nu de alta, dar am zis că mai bine-l fac eu decât să dau 46 ron pe o bucată :-? .
De asemenea am mai pus chederele la geamurile rotunde și scurgerile de apă la cele 4 geamuri de la capăt.
Cred că a ieșit ok.

20.jpg
22.jpg


23.jpg
25.jpg


26.jpg
 
Pantograful din plastic se va dovedi , in timp, destul de fragil. Un pantograf metalic este mult mai adecvat lucrarii. Nu te zgarci la anumite detalii, nu se merita.
Imi place cum arata "bobicul", astept sa il vad finisat si vopsit.

Spor in continuare!
 
Salut Cosmin și mersi de apreciere.
Nu e vorba de bani, dar după ce ating targetul ( mai am de finisat un LDH mic, unul mare, un EA, un DA și de făcut GM-ul de la zero)
și o să am timp îmi voi face eu pantografele din alamă.

L-am făcut din plastic și din ambiție să văd dacă-mi iese. Nu era în plan să fie mobil, dar la asamblare am zis să văd dacă-l pot face mobil.
Și a ieșit :D .

Azi am lucrat la detaliile de la acoperiș și am montat cele 2 table sau cum s-or numi de sub faruri.

28.jpg
29.jpg
 
În sfârșit am terminat de vopsit, mi-a scos peri albi culoarea roșie.
Eu când am cumpărat-o am vrut pentru aerograf dar până am ales după paletar cred că se plictisise vânzătorul și a uitat și mi-a dat pentru pensulă.
Eu nu m-am uitat și când să vopsesc nu ieșea din aerograf. Până să mă prind de problemă m-am umplut de nervi.
Am făcut-o prea subțire cred, și ieșise zimțată unde se întâlnea cu alb. Ieri am revopsit și azi am finisat, am dat un lac lucios.
Mai am de finisat un pic la cabine și la ghidurile de lumină, să pun geamurile, barele și decal-urile.

Până vin decal-urile mă apuc și de sora ei de la CFR Marfă.

vizionare plăcută.

38.jpg
39.jpg


42.jpg
45.jpg
 
Ieri am terminat sistemul de prindere al carcasei.
De asemenea, săptămâna trecută terminasem și cabinele cu ghidajele de lumini. Am pus în loc de becuri 2 leduri SMD alb cald.
Un filmuleț. Nu am luminat camera, am zis că e mai de efect, dar nu-mi place cum a ieșit filmarea.
O să mai fac un filmuleț după ce vin și decal-urile și finalizez și detaliile de la boghiuri și de sub locomotivă.

https://www.youtube.com/watch?v=Va1Dcpfs2nQ&feature=youtu.be