Dimensiuni magazie marfa CFR

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
Salutari!

Am si eu nevoie de putin ajutor cu niste dimensiuni orientative pentru o magazie de tipul acesta:

In fotografie este magazie-tip de pe linia Craiova-Calafat (Podari, Salcuta, Motatei, etc) , aproape sigur se gaseste si pe alte linii.
Ma intereseaza ceva gen lungime, latime, inaltime ca sa ma ajute sa ii fac schita si eventual modelul la scara.
Multumesc anticipat pentru eventualul ajutor.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Daca nu ma insel, LDH a facut varianta scurta a magaziei din lemn. Trebuie cautat topicul respectiv, pe TMm. Eu am dimensiunile magaziei din caramida, pe care o gasesti si la Calafat, nu stiu daca este vreo asemanare intre ele, desi ,cel putin sectiunea transversala ar trebui sa coincida.

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
Te referi la asta?

You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

Asta am facut-o si eu acum vreun an, este una din primele mele lucrari. Din pacate nu stiu daca exista legatura intre cele doua tipuri de magazii. Daca ar fi asa, este mai usor; macar sectiunea transversala sa fie la fel si lungimea o estimez zic eu destul de aproape de realitate.

Zici de magazia de caramida de la Merisani pe care ai facut-o tu? Nu stiu daca au legatura cele doua, cred ca cea de caramida e mai lata, dar infrastructura este identica, ma refer la stalpii de beton si rampa:

De exemplu, vad ca asta de caramida este asezata pe 9 stalpi de beton, pe cand asta de lemn de la Podari, Salcuta, Motatei, este pe 10 stalpi. Daca distanta dintre stalpi este aceeasi pentru ambele magazii, atunci am un punct de plecare in estimare dimensiuni. Mai mult, constructia de lemn este formata din 7 segmente, fiecare fiind acoperite de cate 5 fasii de tabla pe acoperis; daca as sti latimea tablei, ar fi clara lungimea; observ ca acoperisul este cam in acelasi stil cu cantonul de la Dealu Robului, deci s-ar putea respecta dimensiunile tablei de pe acoperis (la Dealu Robului am cote).

cornelTT

Well-Known Member
21 Iun 2010
700
5
Bucuresti
corneltt.simplesite.com
WEBSITE
http://corneltt.simplesite.com/
Eu mi-am pus tablă netedă pe casă și ondulată pe garaj.
Ambele foi au 2 x 1 m și ambele se pun cu lungimea către coama casei. Deci 5 fășii de tablă ar trebui să fie aproximativ 5 m fără un pic.
La cea ondulată se petrec 4 cm, iar la cea netedă se pierd aproximativ 7,5 cm parcă, pentru îmbinare ( acele coame ).

După aproximarea mea magazia are 28 x 7 m. Poate greșesc dar așa îmi pare privind la poza ta.

Am măsurat la mine pe casă distanța între coamele de la tablă și este 89 cm, se pare că se pierd mai mult de 7,5 cm.

spor

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
In imaginea de la inceputul topicului, magazia are acoperisul din carton asfaltat prins cu sipci din lemn. La capatul indepartat par sa fie foi de tabla. Foile de tabla pot varia ca dimensiuni, nu este un punct de plecare precis.

Mihai, ma refeream la magazia aceea de lemn de la Pietrosita, insa e mai mica decat ce vrei sa faci.
Magazia din caramida are 20 m lungime si 8 m latime. Golul usii duble este de 3 m. Usa pare a fi identica la ambele tipuri.

Pana la urma tot o masuratoare la fata locului este mai buna...

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
Cosmin, magazia despre care vorbim, cea de la Motatei, din poza de la inceputul topicului, este acoperita cu foi de tabla. Toate magaziile de prin statiile astea sunt acoperite cu foi de tabla. Nu cred ca am ocazia sa fac vreo masuratoare la magaziile astea prea curand. O sa iau de bun ce cote imi spuneti voi si asa voi face. Sunt mari sanse ca usa sa aiba 3m.

Cu tabla de pe casa, faceti si voi comparatie:

Eu zic ca sunt sanse ca latimea fasiilor de tabla sa fie aceeasi in ambele poze, 90 cm.

catalin

Well-Known Member
24 Apr 2007
2.820
13
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
N-au prea fost standardizate magaziile de lemn...din pacate. Cele de caramida din postul lui Cosmin...sunt alta poveste...

Dar...

uita-te aici, in dreapta jos:

ai o magazie cu 18 travei (Dorin, Cosmin, parca asa se numesc, nu ?). A ta are 7.
Si, planurile unei astfel de magazii, datate 1890, cu 18 segmente, sunt la subsemnatul si le pot posta zilele ce urmeaza. Iei dimensiunile unui segment, faci 7 din astea si iti iese o magazie similara cu ce cauti tu. Nu garantez ca o sa iasa identica dar ...planurile sunt din aceiasi ani....
Doar sa ai rabdare, din motive logistice personale, o sa incerc sa le postez cat mai repede. Daca ai dimensiunile din alte surse, spune-mi ca sa nu ma mai chinui cu prelucrarea imaginilor, postatul, etc....

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
Nu am de unde sa iau dimensiunile, aici este cea mai buna sursa de informatii :) Am rabdare, nu e problema... intre timp, am gasit niste poze pe net cu magazia de la Portaresti si am ceva mai multe detalii despre usi. Asa m-am gandit si eu, sa capat dimensiunile unui segment sau travee preferabil cea cu usa, si apoi e simplu, se multiplica de 7 ori. O sa incerc sa scot din pozele pescuite de pe net niste cote orientative si sa compar cu ce imi veti pune la dispozitie aici. Din atatea surse de informatie, cred eu ca vor rezulta niste cote aproape de adevar. Cel putin aspectul general va fi respectat cu erorile de aproximare in limite acceptabile.

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
Nu se vad imaginile. Nu stiu de ce.

Edit: gata, se vad. intrasem de pe telefon si cred ca din cauza asta nu se vedeau. Acum pe PC se vad.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
M-am uitat pe pozele cu masuratorile facute la Merisani, usa este din 2 foi de 1250 mm fiecare, deci golul usii este de 2500 mm si nu 3000 cum spuneam ieri, iar inaltimea usii este in jur de 2400-2500 mmm. Rampele ce marginesc magazia au 1600 mm, iar acoperisul peste rampe este mai lung, 2000 mm, altfel curge apa peste cei care incarca vagaoanele. Poate ajuta cu ceva dimensiunilea astea, care par a fi in comun, desi este foarte posibil ca magazia din lemn sa coincida la diemnsiunile profilului cu cea din carmida, exceptie facand doar inaltimea.Este doar o parere personala.

In desenul lui Cornel, acoperisul are unghiul la 90 grade, eu cred ca este mai deschis unghiul respectiv, uite o poza din alt unghi cu magazia Motatei si magazia de la Salcuta

Ziceam de tabla ca nu e punct de reper sigur, magazia de la Baiculesti:

de pe http://www.forumtrenuri.com/t94p190-906-pitesti-curtea-de-arges

Totusi, cred ca exista un standard la magaziile din lemn. Ma uit la panourile acelea din 6-8 "scanduri" fiecare care mi se par la fel la toate magaziile...

catalin

Well-Known Member
24 Apr 2007
2.820
13
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Cosmin, poate nu m-am exprimat foarte bine. Pe linia Craiova Calafat magaziile sunt identice. Cu siguranta s-a folosit acelasi desen deci putem vorbi de o standardizare. Ce am vrut sa scriu este ca desenul acesta nu e musai sa fie si pe alte linii... spre diferenta de magazia din caramida modelita de tine care se gaseste pe mult mai multe linii din Regat...
Eu o sa postez ce am eu si intotdeauna, 4-6-8 ochi vad mai bine ca 2. Macar pentru cotele de gabarit si tot puteti sa folositi planurile la ceva.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Magazia de la Baiculesti este pe linia Pitesti Curtea de Arges...este posibil ca desenul magaziei sa fi fost folosit pe liniile construite de echipa lui Elie Radu? Intreb pentru ca mi se par identice...

catalin

Well-Known Member
24 Apr 2007
2.820
13
Bucuresti
YAHOO
[email protected]

Stiu, se vede rau, sunt planuri de 130 de ani, foarte mari, in creion, abia se pot desface, nu se pot scana pe scule obisnuite. Daca scoateti voi ceva din ele, foarte bine. Daca anumite cote nu se vad, poate incerc sa vi le lucrez altfel. In 130 de ani interesul a fost maxim pentru ele. Vreo 9 oameni le-au vazut, acum sunt puse prima data pe online. Foile sunt atat de lipite ca e o minune ca nu se rup in mana.
Cosmin, identice sau nu, nu stiu. O sa ma uit prin pozele facute la x expeditii pe linia aia. Sigur cea de la Baiculesti o am fotografiata.

dantm

Well-Known Member
5 Mar 2008
1.873
0
O sa ma uit pe pozele deplasarii la Calafat sa vad daca am ceva poze cu magaziile, dar parca m-am axat pe cladiri, asa mi s-a parut ca pe aici se cauta cladirile. De aia cind am fost pe 608 acolo unde am putut am incercat sa iau si detalii la geamuri.

Adica daca mi-am amintit o discutie despre modelism pe aici, mai tirziu am incercat sa pozez cind am fost pe linie.

Parca magaziile pe linia Calafat sint pe partea opusa garii si cum erau o multime de cladiri pe linga gara... :(

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.831
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Catalin, desenele sunt fabuloase, mai ca le simt mirosul de vechi! Multumesc frumos!
Sunt sigur ca si Mihai va fi la fel de entuziasmat. Sa vedem ce o sa iasa din mainile lui, pana acum am avut ce admira.

catalin

Well-Known Member
24 Apr 2007
2.820
13
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Cosmin, acum ca mi-e evident si mie (multumesc tie) ca aceste magazii sunt din acelasi leat cu cele de caramida, indraznesc sa lansez ideea: nu cumva au acelasi dimensiuni ?
Ma refer la "capete" si inaltime....diferind doar lungimea si dispunerea ferestrelor... ?
Sa fie o varianta mai lunga a celei de caramida ?
Acolo unde nevoia de stocare era mai mare sa se fi mers pe varianta de lemn dar pastrand in linii mari proportiile ?

pres_mihai

Active Member
16 Iun 2010
145
0
Craiova
WHOAA! Incredibil.
Lasa ca anumite cote se vad si restul se pot ghici in editare si masuratori in corel sau photoshop. O sa ma apuc de prelucrat si o sa scot o schita accesibila pentru modelarea magaziei.

Multumiri pentru materialul asta care sincer nu credeam ca se poate gasi.

Doar 9 oameni in 130 ani? :eek: