Locomotive la scara TT printate

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cornelTT

Well-Known Member
Trenulist
21 Iunie 2010
755
86
Bucuresti
corneltt.simplesite.com
WEBSITE
http://corneltt.simplesite.com/
LOCATION
Bucuresti
Am făcut acest topic ca să nu umplu forumul cu modelele la scara TT printate.

Am să pun aici locomotivele ce le voi printa la această scară.

Chiar mă bântuie gândul să-mi vând modelele de la scara HO și să trec înapoi la scara TT. happy

Cu noua imprimantă chiar ies lucruri de calitate, iar ABS-ul e un material ce se prelucrează mai ușor decât PLA-ul.

Prima locomotivă printată la această scară este un EA. A ieșit ok la scara N, dar la scara TT ies toate detaliile de la HO

doar farurile de sus și cele de jos de pe șasiu sunt pline. Se poate găuri după aceea. Dacă le lăsam cu găuri ca la scara HO erau prea fragile pentru finisare.

EA la scara TT









DA-ul la scara TT












La sfârșit apar toate cele 3 scări HO, TT și N, cu mențiunea că cea de la HO e printată cu prima imprimantă în PLA,

cele de la TT și N sunt printate cu noua imprimantă în ABS.

sper să vă placă

 
Salut,
am scris acolo că le-am finisat cu șmirghel și pile. După aceea le-am vopsit cu spray alb mat. (vezi pozele de mai sus).
Dar ieri am mai dat pe ici pe acolo cu șmirghel fin. Nu iese cum trebuie spray-ul, la lumina soarelui apăreau niște umbre. Azi am cumpărat un aerograf. Poate zilele astea am timp să o vopsesc din nou.
 
Azi am reușit să utilizez aerograful. Am mai dat un șmirghel fin pe unde se vedea ca naiba de la vopseaua dată cu spray-ul, după care am dat un primer și o vopsea albă mată.
Ambele acrilice de la Vallejo. Acum chiar arată mai bine. La rezervor nu am insistat și cu alb. Vreau să scot dunga albă de pe locomotivă din aerograf. Sper să reușesc happy.

Câteva poze macro



 
Domnu' Cornel. Lucrarile sunt foarte frumoase.
Multi ne dorim asa ceva. Poate scrieti un pret pentru eventualii amatori.
 
Azi în paralel cu vopsirea LDH-ului de la scara HO am vopsit și DA-ul la scara TT.

Pentru a doua oară de utilizare a aerografului, cred că mi-a ieșit ok

DSCF0017_3.jpg
DSCF0020_1.jpg


DSCF0019_2.jpg
DSCF0021_1.jpg


DSCF0018_1.jpg
 
Salut CornelTT!

Respect! :aplauze:
Care arata destul de bine.

Respect! :aplauze:
This looks very good.


Noapte bună!
Frank
 
Mi se pare mie sau pe peretele lateral se vad inca mici santuri de la straturile de imprimare ? Poate un pic de chit sau smirghel pentru nivelare ? In rest nu am ce sa comentez.
 
salut Cornel,
sunt un fan al scalei TT si mi se pare ca este extraordinar ceea ce faci cu imprimanta, modelele arata f. bine de la "turnare", iar calitatea detaliilor poate fi imbunatatita prin anumite tehnici de abordare a modelului la printare.
Ai mai incercat ceva din iunie pana acum?
 
Salut,

la scara TT nu am mai făcut nimic deoarece am tras tare să-mi termin proiectele mele de la scara H0. (2 vagoane WIT, EC-ul, DA-ul, LDH - urile 1250 și 750, Malaxele 900 și aerodinamic etc.)
Da, se pot îmbunătăți la partea de finisaje cu fotodecupaje (grile radiator, chedere, aerisiri, etc), dar nu am avut timp să fac proiectele în Corel.

toate cele bune