Pusul pietrisului.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sincer imi plac macazele alea care mustesc de negreala mi se par potrivite pentru triaje, fabrici. Mi-aduc aminte cand eram copil ca ma intorceam acasa mereu manjit dupa ce dadeam o raita prin gara din apropiere (Ploiesti-Est), mai ales ca era si o rafinarie in zona :wink:

Totusi pe diorama mea montana voi favoriza nuantele ruginii, si voi lasa negrul doar pentru zona de incarcare cu carbuni (deja partea asta am realizat-o):
 
Dupa incercarea de punere a pietrisului dupa modelul lui oberleitung m-am hotarat , pietrisul nu il voi lipi de sine , in caz ca intervine vreo de schimbare de traseu sa o pot realiza cu usurinta asa ca am incercat alta metoda am decupat carton cam de 1.5 mm grosime cat latimea sinei (cam vreo 2 bucati pentru o sina) nu inainte de a trasa cu creionul traseul sinei si am bagat cartonul decupat sub sina am procedatpe toata raza curbei la fel dupa am luat un spiral f subtire mai subtire decat un bold si am dat gauri prin carton si prin placajul OSB . Ca sa aiba inclinatie in curba am mai adaugat un cartom de 1mm grosime dupa care am bagat bolduri si le am indoit pe partea cealalta a placajului.
Si cateva poze


 
Nu cred ca este o idee bun fixarea sinelor cu bolduri (ca de altfel si cu cuisoare speciale). Acestea vor transmite vibratia in blatul care va actiona ca o cutie de rezonanta.

In ceea ce priveste carbunii imprastiati printre sine, mi se pare mie sau toti au aceeasi dimensiune. Nu ar trebui sa pui pe acolo si un praf de carbune?
 
Atentie stie cineva cum pui pietrish pe sine roco cu terasament de guma
varianta clasica cu aracet si amorsa de pur nu tine
si daca tzine linia fiind pe guma crapa
in plus e foarte greu de lipit pietrishu in panta
 
felippe a spus:
Nu ar trebui sa pui pe acolo si un praf de carbune?
Ba da, chiar o sa tin cont sa pun praf, dupa cum mai trebuie sa pun si altele... o lucrez in etape, in fiecare urmarind functionalitatea si un anumit numar de finisaje, ceea ce recomand oricui care se apuca de o diorama... in cazul meu e important "pentru moral" sa vad trenurile defiland pe toata macheta de la inceput, chiar daca in rest totul e alb. incet incet macheta prinde culoare pe masura ce imaginatia lucreaza, si am timp sa-mi dau seama ce doresc cu adevarat ca decor. De exemplu chestia asta cu carbunii imprastiati nici nu mi-a trecut prin minte pana cand nu a venit in momentul in care m-am chinuit sa-i torn exact in vanele alea, si ei tot zburau in toate partile!
 
deci pe shine Roco cu terasamentnt de guma vreau sa pun pietrish maro
nu ma ajuta variantele demai sus
 
pai iti trebuie un adeziv care sa faca priza la cauciuc-piatra si sa se comporte ca aracetul diluat... :roll:
 
si care e ala?


este cineva cine are diorama cu linii roco si terasament pe ele
ori marklin ca-s identice din cate stiu
 
nu,am sa incerc sa estompez monotonia acestui tip de terasament prin imbatranire,iar acolo unde este nevoie,in gara am sa
adaug pietris intre linii,fixat cu aracet...fiind intre linii nu are cum sa "cada".
 
am intzeles
dar eu aveam nevoe sa lipesc pe cauciucu de terasament
10x oricum
 
incearca sa faci o zona tampon astfel....aplici prenandez pe terasamentul de cauciuc si pui un strat subtire de pietris si lasi sa se usuce.
peste acest strat de pietris uscat si deja lipit pe terasament aplici pietrisul normal,ca si cum ai face terasamentul,cu aracet diluat etc...
 
asta e cea mai buna solutie pana acum.

1 noroc ca e shina inalta nu ca la tillig elitte unde si un fir de par ajuge pe banoul rotilor

2 e o cantitate mare de shina asa ca daca nu arata bine se corecteaza cu
varianta clasica; apa+pur, aracet ,seringa...
 
Multumesc Florin pt raspunsul dat la topicul "de citit pt incepatori" Acest topic l-am parcurs in zilele anterioare. Deci il stiu. Problema este ca nu s-a discutat "cu ce se poate lipi tersamentul Noch" pe extrudat ( de exemplu in cazul meu ). Cu aracet? Nu prea cred sa tina. Daca era mai putin fluid , poate. Cu banda dublu adeziva? Ar fi o varianta cred. Sau cu un silicon? ( mai ales in curbele inclinate ) E vorba deci de fixarea tersamentului pe extrudat. Locomotivele grele "il misca"...Pina la urma o sa incerc o combinatie din toate 3 cele amintite. Ceva ar trebui sa iasa ori cumva trebuie si incercat... :p
 
Terasamentul de plastic se poate lipi pe extrudat cu adeziv special pentru polistiren. Eu am folosit Bison. Se gaseste in magazinele de bricolaj la tub sau la galetusa, si este sub forma unei paste albe care se poate aplica cu un mic spaclu. :idea:
 
Multumesc mult Cristi. Am si fost la Brico de unde am luat exact acel tub de pasta Moment Super Fix PL50 cu care sigur imi va fi usor sa fixez terasamentul mai ales in curbe cu rambleu inclinat unde chestia devine mai delicata.... Deasemeni pt partea interiora, voi folosi un dublu adeziv "strong" care mi-a dat rezulate f bune si in alte stuatii...A treia combinatie va fi cu aracet Bison pt finisari exterioare...