Diorama la N pe segmente a lui Sogard

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDh, e mai complicat, ca am electromagneti si cred ca orice as pune in plus o sa ii omoare la solicitare. ma ami gandesc. daca ai idei te rog sa vi cu un ajutor cat de mic.
 
sogard_2003 a spus:
LDh, e mai complicat, ca am electromagneti si cred ca orice as pune in plus o sa ii omoare la solicitare. ma ami gandesc. daca ai idei te rog sa vi cu un ajutor cat de mic.

Daca ma gandesc bine merge o singura actionare ca este o simpla bretea fara continuare cu macaze care ar impune mai multe actionari.

Cu electromagneti nu stiu dar cu servo merge.
 
Cu servo m-am chinuit o gramada si m-a ucis mecanica, dar breteaua merge actionata si de un singur servomotor intradevar. ma ma gandesc si la varianta servomotor. doar ca trebuie piese de precizie, mecanica multa. astept pareri si idei. poate punem ceva in aplicare sa salvez cei patru electromagneti pentru alte macaze.
 
sogard_2003 a spus:
poze-planuri ? ceva de acest gen ?

Nenea, nu ai nevoie de asa ceva, eu zic ca din punctul asta de vedere chiar nu ai, luand in calcul ce faci in materie de desene.

O judecata logica, inlocuirea rotilor dintate cu o simpla manivela dubla, oarece parghii de actinare si gata.

Nu iti face probleme de jocuri, cu cat mai mari cu ata mai bine.
Important este sa fie cursa, corecta, pana la capat.
 
La fel cum canta odata Pitis "viata-i complicata", aseara am fost in imposibilitatea de a mai gasi o solutie simpla pentru actinarea cu un servomotor a celor patru macaze, din simpla cauza a oboselii excesive... insa azi un bec s-a aprins DING, am gasit solutia, chiar una extrem de simpla, banala :D as zice... :D . Diseara o pun in aplicare, poze si planuri mai tarziu, ca de aici nu pot sa incarc nimic.
Descriere pe scurt:
Voi folosi accesoriile de la servomotor , cele de aici http://sierra.ro/Set-accesorii-Servo-4-3-g-Pico-p2701p.html pe care le am incluse in pachetul cu servomotoare.

pe scurt in poza pe care o vedeti se vede in ordine de la stanga la dreapta o cruce si doua piese in forma de i. Intre doua macaze voi monta o cruce, iar la macaze voi monta piesele in forma de i. piesele in forma de i vor fi asezate pe directia axei liniilor sau perpendicular pe planul macazului. Crucea, va avea doar trei brate, astfel cele doua brate de pe cruce care formeaza o linie vor actiona cele doua piese in forma de i, iar al treilea brat ce este perpendicular pe cele doua, va avea o tija ce va pleca spre servomotor. Aceasta actionare va fi construita in oglinda in partea opusa. Deci avem doua tije ce trebuie sa ajunga la o piesa in forma de i montata pe servomotor. Ideal, pentru reglaje ar fi fost fain sa am pe tijele de otel, niste piese cu filet, dar cum nu le am, voi corecta erorile mecanice cum pot....

Intrebarea, sau problema este in felul urmator:
Piesele in forma de I (cele patru), cum sa le montez sub macaz ? Perpendicular pe planul acestuia, sau planul miscarii piesei sa fie paralel cu planul format de macaz :?:
 
"ideal ar fi sa am tijele din otel, niste piese cu filet"

Incearca la un magazin de piese pentru biciclete: vei gasi niste tije filetate (spite de bicicleta) si piesa in care se insurubeaza (capul spitei). Pe urma este placerea ta sa combini aceste piese dupa cum ai nevoie. Incearca spite de la biciclete pentru copii, care sunt mai subtiri.
 
Spitele sunt destul de groase, chiar si la copii le-au standardizat. au 1,5 - 2mm. iar problema se pune la inbinarea dintre capetele spitelor cu piesele de plastic.... spitele sunt foarte casante daca vreau sa le indoi pe distante mici. O sa vorbesc cu un meserias in domeniul asta sa vedem ce parere are.
 
As putea incerca mai degraba cu tija de alama, care poate fi filetata usor acasa, si chiar cosotorita la capat pentru diverse piese de adaptare. beleaua e ca nu am filiera asa de mica.... si nici tarozi.... :( cred ca voi face ceva mai simplu, sarma de otel de 0.5 - o.8, indoita la capetele de prindere, iar in loc de piesa filetata o sa pun un varnis de la izolatia unui cablu. dupa reglaje le lipesc si aia e. ce parere ai ?
 
Da, am auzit si de decalire. Treburile s-au dovedit migaloase, ceea ce am vrut sa fac initial necesita o precizie mult prea mare si bataie de cap la comstructie. Asa ca am renuntat la ideile mele stufoase, desi sunt desenate si aplicabile s-a dovedit a fi inutil sa ma complic.
Am montat aseara cele patru parghii clasice facute de mine mai demult, acele parghii care in pozitia normal stau trase de niste arculete iar in pozitia abatut sunt trase de servomotor. nu ramane decat sa montez diseara servomotorul pentru actionare si sa fal legatura intre crucea montata pe el si parghiile de sub macaze.

A, ca fapt divers am avut mici probleme cu alinierea linmiilor, dar s-au remediat destul de repede prin refacerea lipiturilor dintre sine.

Poze diseara.
 
Ei bine uite ca anul nou nu a adus decat zile de munca ... cu intersectia am reusit sa o dau in bara la capitolul actionare home made din lipsa de timp asa ca fiecare macaz a primit cate un servomotor montat sub planul liniilor....

dupa ce am facut actionarea functionala am trecut la constructia celul de-al treilea modul care leaga gara de modulul montat pe coltul camerei.
Iata si poze cu cele doua module existente:


Am facut un cadru din lemn de brad:


Dupa care am decupat din PFL cateva coaste:


Am montat si cateva placute intermediare pentru a evita deformarea planului liniilor:


Dupa ce am montat si placajul pe care se monteaza liniile am trecut la imbinarea celor doua module din poze:


Pentru imbinare am folosit suruburi M6, am dat gauri de 8 pentru a lasa loc de aliniere sau reglaje...


Pana cand s-a uscat aracetul am montat doi suporti pentru gara, consolele sunt metalice luate de la hornbach, sunt din tabla de 2mm , am dat gauri de 8 in pereti, si am folosit holzsuruburi de 5 cu dibluri de plastic....


Si o ultima poza cu tot ansamblul montat... cat de curand voi reveni si cu poze detaliate la imbinari, actionari, instalatie electrica etc.
Gara nu este finalizata, mai sunt cateva macaze care au nevoie de actionare, urmeaza proiectarea si executia unui panou de control pentru macaze.
Voi implementa si un sistem automat de rutare, insa peste ceva timp. Toate macazele au posibilitatea de a fi controlate si din calculator sau centrala dcc. Deocamdata prefer un control manual, notov pentru care pe langa comenzile dcc prefer sa pun si butoane separate pe panoul de care spuneam mai sus.
Pe panou se vor gasi de asemenea si mufe telefonice cu 6 pini pentru multimouse si un USB pentru conectarea la calculator.
Am montat si un transformator din care voi alimenta luminile si decodoarele pentru macaze.
 
nu pot decat sa ma bucur cand vad decodoarele la locul lor pe diorama :). felicitari pt solutia aleasa. cat despre controlul manual te rog sa ma contactezi cat de curand, s/ar putea sa am o alta rezolvare la problema ta :).
ar fi bine sa pui decodoarele in niste cutiute facute din pat (jgheab) de cablu pt a evita eventuale accidente. Ma asteptam sa povestesti si isprava cu alimentarea decodoarelor :)...
spor la treaba
 
Vorbeam ceva mai sus de o poza de ansamblu dar se pare ca am uitat sa o postez :D cam asta ar fi ce am relizat pana acum:
 
Ma ajuta cineva cu o idee : vreau sa fac o gara de parcurs , si eventual sa aiba un mic triaj. o placa de intoarcere?! o linie pentru posta sau marfuri usoare, adica sa nu fie doar linia dubla si peronul... eventual o schema si cu cladirile aferente ar fi buna... daca aveti. :lol:
 
Ehee.. iata ca am revenit cu lucrul si pe la modulele mele... asa ca in continuare am inceput lucrul la modulul 4 cel care o sa sustina "cu mandrie" podurile de la Bobolia.. cele pe care le-am abordat aici :
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4823&postdays=0&postorder=asc&start=0

Asadar, pentru inceput cateva poze pana se usuca aracetul:




capetele modulului care sunt suspendate fata de baza deoarece aveam nevoie de o adaptare de nivel pentru poduri.... blablabla:



prea multe vorbe nu-s... stinghie de brad sectiune patrata de 28 mm.. aracet moment pt parchet si binenteles PFL... mai departe cand o mai fi... :lol: