Planuri casa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
2
Iasi
LOCATION
Iasi
Am cautat si tot cautat dar tot nu am gasit.Ma poate ajuta cineva cu niste planuri de case care ar putea semana cu urmatoarea descriere:

forma de L
sa aiba-parter: living,bucatarie,baie,hol mare,scara interioara
-mansarda:2 dormitoare,baie serviciu,tersa.

Nu vreau neaparat un plan cu exact aceste elemente,dar sa fie aproximativ asemanator sau pe aproape.Sper sa nu cer prea mult.

Multumesc.Toate cele bune!!
 
Nu ceri :D

Cel mai simplu este sa te duci la primul chiosc de reviste si gasesti acolo tot ce doresti
Bani sa fie.

Ce intelegi prin "hol mare"?

Ce vrei sa faci cu planurile?

Oricum nu o sa iti dea nimeni planuri in adevaratul sens al cuvantului deoarece acelea inseamna ore de proiectare, adica munca=bani.

Poate primesti doar niste scheme functionale asa ca cel mai comod este tot sa mergi la chioscul cu reviste.
 
amu' pai dece nu iti faci singurel/? iei frumusel o hartie de matematica, iti alegi o scara sa zicem ca o patratica e 50cm... si iti desenezi cat vrei sufragerii,dormitoare , bai , bucatarii , debarale si camari... le muti pe acolo pana cand iti place cum arata... si gata ai un ''plan'' gratis :D

asta iti zic asa ca viitor arhitect :lol:

bafta!
 
@LDH:am dea reviste ce contin planuri de casa de mam saturat :D dar din pacate nu am gasit nimic ce lear place alor mei :fluierat:
Oricum eu vreau niste planuri doar asa de orientare,caci planul final va fi facut de un arhitect adevarat.

@zola:ai mei au facut pe un caiet mare de matematica schite de am inceput sa visez numai schite :D
Sa ai numai succese in cariera ta,la cat mai multe constructii :D .

Toate cele bune![/url]
 
@ Zola:

Dupa ce ai sa ajungi arhitect, ai sa ajungi sa URASTI acele foicele de matematica, pe care clientul si-a desenat singur fel de fel de aberatii vizuale, imaginandu-si ca poate inventa in doua zile gaura de la macaroana, pe care un profesionist o invata in mai mult de zece ani.

@Tudor Corbul:

De ce tii neaparat sa faci treaba "arhitectului adevarat" si nu-l lasi chiar pe el sa-si faca meseria, adica sa proiecteze ceea ce trebuie exact pentru locul respectiv, pentru familia respectiva si pentru situatia respectiva?

Crezi ca ai putea face treaba mai buna decat el? Daca iti imaginezi asta, inseamna ori ca n-ai de loc incredere in el (si atunci nu ar trebui sa folosesti serviciile lui), ori ca ai o incredere exagerata si nejustificata in propriile capacitati!

Atunci cand te duci la doctor te duci cumva cu o idee preconceputa despre o anumita boala de care crezi ca suferi, si apelezi la doctor doar fiindca nu-ti poti prescrie singur reteta pe care o doresti?

Daca stai sa te gandesti, este exact acelasi lucru!
 
Victorian are dreptate; iar un arhitect vede lucrurile altfel. Sa fie si functionala si estetica casa. Si in plus de asta, totusi, aceasta este meseria lui, un plan nu se face in 2 minute :lol:. Cum a zis si Victorian, mai bine lasi sa-ti fie facut planul de un arhitect.
 
tudor_corbul a spus:
@LDH:am dea reviste ce contin planuri de casa de mam saturat :D dar din pacate nu am gasit nimic ce lear place alor mei :fluierat:
Oricum eu vreau niste planuri doar asa de orientare,caci planul final va fi facut de un arhitect adevarat.

Dupa 1990 cineva, nu spui cine, becher mare, spunea:

"Daca inainte de '90 toata lumea se pricepea la fotbal, masini si femei, nu neaparat in ordinea asta, dupa '90 a mai aparut un domeniu la care toata lumea este AS. Constructiile."

Tragic dar adevarat.

Ceeace vrei tu, adica "niste planuri doar asa de orientare" se numeste, cel putin la mine la proiectare case, STUDIU DE TEMA si se plateste.
Tot ce ceri se plateste inclusiv planurile din revite le platesti desi ei spun ca sunt gratis si te asigur ca 99% din acele planuri nu se nimeresc confioguratiei terenului pe care-l ai la dispozitie: orientare fata de punctele cardinale, suprafata, vecinatati etc. Ca sa nu mai spun ca se "trage" de desene si perspective ca sa dea bine. Vorbesc din proprie experienta. Adica atunci cand am dat materiale numai pentru prezentare a trebuit sa mai trag de ici de colo ca "sa dea bine".
Proiectarea adevarata este altceva.

Deci ai de ales:

1.Te multumesti cu ce iti ofera revistele de profil
2.Faci planuri pe hartie cu patratele ca sa ai o idee. Ramane doar la stadiul de idee deoarece o casa inseamna grosimea peretilor, locurile pe unde trec instalatiile si multe altele care dupa ce tragi linie inseamna suprafata, spatiu, in plus ce se adauga la sufrageria ta de 25 mp etc., etc.
3.Te adresezi unui birou de arhitectura. Cea mai buna varianta. Sunt singurii care te pot invata si indruma sa faci exact ce trebuie ca sa poti exploata la maxim ce ai si sa te incadrezi, evident cu plus/minus, in bugetul propus.

In orice caz sa nu cazi in gresala in care cad 99% dintre clientii birourilor de arhitectura care, cu revistele sub un brat si cu schitele proprii, se adreseaza arhitectului cu urmatoarea cerere: "Stiti eu vreau baia din casa asta, sufrageria sa fie ca aici, scara interioara ca aici iar fatadele casei sa arate ca aici si aici".

Mergi direct si spune asa cum ai spus in cererea de pe forum:
"Doresc o casa compusa din...si insirui camerele de la parter si pe cele de la etaj"
Dupa asta o sa te interogheze, la propriu, arhitectul ca sa afle restul.
Important este ca voi, familia, sa va faceti o idee foarte clara despre ce doriti sa iasa la final ca sa stiti ce sa cereti si ce sa raspundeti si sa nu va certati in fata arhitectului.

Cam asta ar fi.

Consultatia asta nu costa nimic :D
 
scuze daca nam fost destul de explicit. @victorian:in nici un caz nu vreau sa fac treaba "arhitectului adevarat",pentru ca nu stiu nimic in acest domeniu si nici nu incerc sa para ca as sti ceva.
Eu as fi vrut niste planuri doar asa ca o idee,in nici un caz nu vroiam sa aleg un plan ca ceva definitiv si cand hotarasc sa fac casa ma duc la arhitect si ii trantesc planurile in fata si ii spun asta-i planul si gata dupa acest plan imi faci casa.

Scuze daca nu am fost destul de explicit.

@LDH:Dupa cum am spus mai sus aleg a 2 varianta.Adica toate aceste lucruri ramanand la satdiul de idee.
Debia atunci cand se vor pregatirile pt casa voi apela la varinata 3.

Imi cer inca oadata scuze daca nam fost destul de explicit.

Toate cele bune!
 
Pai eu zic ca ai fost foarte explicit, de aici si raspunsurile.

Mai revezi odata raspunsul meu si ai sa constati ca raspunsul este la obiect.

Repet: Planuri pentru idei gasesti in revistele comercializate pe piata romaneasca, de la revistele romanesti pana la cele straine, unele dintre ele contin si CD-uri cu planuri.

Nimeni altcineva nu are planuri pentru idei, asta daca vrei sa crezi.

Eu nu ma apuc sa fac planuri de amorul artei "sa fie" decat atunci cand mai public cate ceva, e drept mai rar, sau cand am o comanda. In rest fac planuri pentru automotoare, vagoane, remize cf, placi turnante, depozite cf si, mai nou, incerc sa reconstitui planuri pentru cladiri de gari CFR, ca sa ma refer numai la modelismul feroviar, si alte planuri, schite si desene ce nu au legatura cu constructiile.

Daca mai doresti o sursa incerca pe Gogu si tasteaza blueprint sau blueprint plans
 
@LDH:Am inteles ceea ce ai vrut sa zici,si in sfarsit mam luminat si eu.
Scuze pentru aceste neintelegeri.

Toate cele bune!
 
@tudor_corbul
Ia matale de aici:

http://www.amvic.ro/caseamvic0.php

Iar daca vrei sa iti faci casa, citeste mai multe detalii despre sistemul AMVIC. Sigur vei fi placut impresionat. Eu cu ei imi construiesc casa. Bafta!