BR50 Roco - tender cu cabina

mpursu

Well-Known Member
25 Aug 2007
3.323
4
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YOUTUBE
mpursu
Locomotivele BR50 sunt de tip 1-5-0 (o osie cu roţi alergă’toare, cinci osii cu roţi motoare şi nicio osie cu roţi purtă’toare - ceea ce sigur ştiaţi deja
). Mai multe detalii despre locomotivele reale din aceast㒠serie gă’siţi
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum
.
La că’ile mele ferate se afl㒠o frumoas㒠BR50 Roco cu cabin㒠în tender, care îmi place tare mult

Motorul se afl㒠în tender. Osiile 3 şi 4 ale tenderului sunt angrenate, iar mişcarea este transmis㒠printr-un ax cardanic şi la roţile motoare ale locomotivei. Decodorul cu sunet, foarte bine reglat din fabrică’, se afl㒠tot în tender, dar difuzorul se afl㒠pe tavanul cabinei locomotivei. Roţile sunt din plastic cu margini metalice, iar bielele prezint㒠"mica" problem㒠de care m㒠tot leg eu
şi pe care am rezolvat-o imediat
. Dac㒠totul va merge bine, atunci voi reuşi s㒠înlocuiesc roţile & bielele existente cu versiunile lor îmbună’tă’ţite.

îmi place foarte mult cuplarea apropiat㒠dintre locomotiv㒠şi tender, iar gradul de detaliere este excelent. Sunt foarte încântat de aceast㒠locomotiv㒠şi o recomand tuturor

piti

Active Member
13 Apr 2011
102
0
Timisoara
Acu sa nu zica lumea ca numai iti lauzi calu , ar mai fi de adaugat ca sunetul e cam slab ca intensitate , mai ales pentru cei obisnuiti cu locomotive Trix 8)
Sa-l stapanesti serios !

dac

Well-Known Member
15 Sep 2007
1.298
0
Bucuresti
Trebuie sa recunosc faptul ca aceste 'sugar-cube speakers' au un randament surprinzator de bun pt. cat sunt de mici. (desi nu am inteles inca pe deplin principiul lor de functionare, cu membrana la interior...) Dom' profesor ?