Diorama HO cheluIS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am aliniat si fixat sinele pe cele doua viaducte si pe traseul mic de jos .





Ordine si disciplina :













Am montat provizoriu traseul de urcare.







Din pacate am terminat terasamentul si pana luni nu am de unde sa cumpar.

Ne mai auzim.
 
Aproape gata ...
Mai am de "reglat" unghiurile la urcari si montat liniile.
Terasamentul si restul ajung maine(sper).































Am reusit sa consum un bax de polistiren extrudat de 30 mm :lol:



Din pacate nu prea am simt artistic - astept eventuale sugestii legate de teren , case , copaci , culori , etc.
 
Aproape gata ...
Mai am de "reglat" unghiurile la urcari si montat liniile.
Terasamentul si restul ajung maine(sper).































Am reusit sa consum un bax de polistiren extrudat de 30 mm :lol:



Din pacate nu prea am simt artistic - astept eventuale sugestii legate de teren , case , copaci , culori , etc.
 
Gata ! Am terminat cu montajul .

@gamitzu
Am scos sicana dubla .

















O comparatie intre diorama veche si varianta extinsa .



Trebuie sa curat traseele si sa conectez firele.
Urmeaza proba pe fiecare traseu.
 
Mult mai realistic. Sicana aia urma sa-ti dea multe batai de cap, cand ai fi rulat garnituri lungi, in special vagoanele de calatori. 100% garanat ar fi deraiat iar iar sicana dubla nu era nici realistica. Acum ai un curs normal, cu rulaj perfect la viteze mai mari. In timp, peste ani , te-ai gandit sa faci si ceva forme de relief, pentru a accentua nevoia de poduri, sau vrei sa o lasi la nivel 0 pe toata suprafata ei? Spor la treaba
 
@gamitzu
Vreau sa "decorez" diorama cu relief , sosele, vegetatie , etc. Asta in timp.Am tras tare sa termin diorama pentru ca o aminam de cativa ani.Acum pot sa creez linistit.

Un filmulet de la probe:
http://youtu.be/6SKKVeqqP0I
 
Ce fel ai de gand sa realizezi relieful. Daca e fixa, nu o rabatezi, cred ca merge cu polistiren si fasa gipsata sau cocoloase de hartie plus fasa gipsata. Spuma poliuretanica nu e ok la dioramele deja construite, ai sanse sa ajunga unde nu trebuie si sa faca mai mult rau decat bine.
 
M-am apucat de pupitru de comanda.
Am reusit sa termin dupa 13 ore panoul frontal (cu pauza de masa si pauze de sprit :D )





















Urmeaza sa fac cutia si sistemul de prindere de diorama dupa care urmeaza marea distractie : conectarea a 15 macaze si semnalizarile aferente .

Ne mai auzim.
 
Deacamdata vreau sa refac functionalitatea dioramei .Trebuie sa conectez macazele si sa cablez pt. feedback la pupitru .Cred ca am sa refac tot cablajul. Cel vechi l-am cam taiat cand am extins diorama.
Mai tarziu "mobilarea" dioramei.Dar sa mai faceam ceva banuti - extinderea asta m-a cam secat .Devizul final e la distante astronomice fata de estimare.
 
Panoul este facut din 2 bucati de plexiglass de 2,3 mm.Intre ele am pus 2 coli de inkjet film pe care am printat traseul , respectiv un filtru ca sa nu treaca lumina prin tot panoul. A treia folie este cu centrele de gaurire.



Am proiectat traseul cu WinRail .Ai o optiune "save as" ... jpeg .Jpeg-ul l-am importat in Corel si am desenat peste traseul .

Atentie la gaurire.Plexiglass-ul se gaureste cu turatie foarte mica .
Gaurile pentru led-urile de semnalizare le-am facut numai in plexiglass-ul de dedesubt .
Dupa ce am gaurit cele doua bucati le-am suprapus si fixat bine si am decupat gaurile pentru butoane cu un bisturiu .



Asa arata cu iluminare din spate .

 
Am terminat de conectat pupitrul :





Am (re)facut tot cablajul si l-am conectat la repartitor :





Sper sa termin azi si conectarea la macaze .
 
Am terminat de conectat 6 macaze .Functioneaza bine .
O proba :

http://youtu.be/3E1DxkZ2QUY
 
Gata ! Am terminat de conectat toate macazele si semnalele . Totul functioneaza bine .Singura nemultumire sunt actionarile de macaze de la Piko care merg de 10 ori si a 11 oara nu mai merg din senin . Cand unul cand altul .Le-am suflat cu aer , bibilit , etc. tot cum vor ele functioneaza . Deocamdata asta avem cu asta luptam .

















Si 2 filmulete :

http://youtu.be/opPIdCWUX80

http://youtu.be/N_5jEf41_7Y

Ne mai auzim .
 
frumos frumos, imi place ca prinde contur :p
insa o mare nedumerire: de ce ai ales sa pui semnale cu pozitia macazelor ? nu cred ca am vazut pe nicaieri asa ceva, cel mult avem de a face cu semnale (normale sau pitice) care intr-adevar, depind si pozitiile macazelor, dar in special de statusul de ocupare al blocurilor urmatoare
 
@macleod
Am pus semnale la macaze ca sa vad pozitia lor si cand nu sunt in fata pupitrului si ca sa sa poata manevra si copilul meu .Probabil nu exista astfel de semnalizari dar diorama am facut-o pentru placerea "jocului" cu trenulete si placerea de a construi si mai ales de a construi impreuna cu baiatul meu - din pacate baiatul meu nu prea mai este "baietel" si are alte preocupari acum , am cam ramas singur cu hobby-ul .
Nu ma pricep la semnalizari feroviare .Cu semnalele pe care le-am pus zic eu ca arata frumos .Mie imi place.
Multumesc pentru aprecieri.