Epoci CFR

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
Intr-un anual al VDEV din aprilie 1896 privind vagoanele de marfa, inscriptiile lor si culorile in care sa fie vopsite in caz de reparatie pe o retea membra VDEV, la CFR se mentioneaza culoarea "gri" cu inscriptiile galbene.

La A.Cs. E.V. maro cu alb.

AlexD

Active Member
Trenulist
3 Mar 2012
215
18
Brasov
Apar si alte retele private din Transilvania, cumva? Ce inseamna VDEV?

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
VDEV: Verein Deutscher Eisenbahnverwaltungen, Uniunea administratiilor de cale ferata germana. CFR era membru plin.

Brassó - HÃ¥romszéki Helyiérdekü Vasút Rt. – Că’ile Ferate Locale Brasov - Satulung (BHHÉV) nu am gasit.

Am gasit “Bukowinaer Lokalbahnen” (BuLB) , kkStB.

Salutare tuturor,

In lumina acestor ultime informatii aici structurate, please help cu o chestiune legata de vopsirea a ultimelor doua vagoane pe care le mai doream sa le convertesc si unde detaliile sunt mai ambigue:

1. Un Hecht, cl.1 ep. II Aafld (sau IIb din ce am priceput eu). Ar trebui sa il fac albastru? si oare ce fel de albastru ? Am vazut undeva o poza cu Aafld 50.033 dar nu o mai gasesc acum din pacate pe unde a fost postata.
2. As dori sa-mi fac un Breda cl.2, Bal 500xx. Aici nici nu am vazut foto cu vagonul real, am vazut doar modele, pe verde, la H0 si N cu Bal 50000, 50015 si 50016 - cred ca unul dintre acestea mi-as face si eu, oricum. Este Ok sa-l fac verde ca si acesta ?

Merci anticipat.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
gid a spus:
Salutare tuturor,

In lumina acestor ultime informatii aici structurate, please help cu o chestiune legata de vopsirea a ultimelor doua vagoane pe care le mai doream sa le convertesc si unde detaliile sunt mai ambigue:

1. Un Hecht, cl.1 ep. II Aafld (sau IIb din ce am priceput eu). Ar trebui sa il fac albastru? si oare ce fel de albastru ? Am vazut undeva o poza cu Aafld 50.033 dar nu o mai gasesc acum din pacate pe unde a fost postata.
2. As dori sa-mi fac un Breda cl.2, Bal 500xx. Aici nici nu am vazut foto cu vagonul real, am vazut doar modele, pe verde, la H0 si N cu Bal 50000, 50015 si 50016 - cred ca unul dintre acestea mi-as face si eu, oricum. Este Ok sa-l fac verde ca si acesta ?

Merci anticipat.
1.
Cred ca cel mai bine e sa fie IIb. Atunci il faci RAL 5002, 7012, 9005.
Hechtul Aafld 50.033 este ep IIIb. Acelasi RAL. Daca il duci dupa anii 1963 il faci verde.

2.
Trebuie sa il faci pana in iunie 1956.
Deci tot albastru ultramarin, RAL 5002.
Au fost Bafld.50000-50019.

Albastru ultramarin 5002.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
Daca totul merge bine am sa prezint cateva vagoane CFR, albastre, din anul 1950.
Vagon de dormit si restaurant ex CIWL, Breda, Hecht polonez si un fost C4u-28 .

Ce se vede in poza este un vagon de dormit si un vagon restaurant. Sunt modelele lui Mixu.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
Straturi de vopsea pe remorca de automotor VT 137/ VS145 de la Iasi

Se observa si culoarea originala, rosu.

Radu161

Well-Known Member
Moderator
Trenulist
25 Mai 2007
1.732
4
Bucuresti/Arad
r161trains.wordpress.com
WEBSITE
http://r161trains.wordpress.com/
YAHOO
radu161
Salutari

In urma discutiilor revin cu o varianta de tabel cu epoci CFR, ce este 99% gata.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/106170693/Epoci%20CFR%202015-09-13.pdf

Va rog sa va uitati pe ea si sa imi semnalati eventualele greseli.

In cazul in care nu apare nici o problema, weekendul viitor o sa pun varianta finala a fisierului.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.146
80
Iași
In anul 1952 s-a executat de Intreprinderile de stat din tara pentru Ministerul Fortelor Armate (MFA) un tren special de comandament alcatuit din
- un automotor diesel electric de 1000 HP
- 5 vagoane specializate

Din descrierea tehnica a celor 5 vagoane:
Inscriptie interioara si exterioara- interioara conform cererii clientului, cele exterioare conform normelor CFR
Vopsirea exterioara – cutia vagonului se va vopsi in exterior cu pistolul dupa sistemul “Duco”
in culoarea “bleumarin” a vagoanelor de calatori CFR, iar sasiul si aparatul de sub cutie se vor vopsi in negru.