Rocar TV-12/14 şi alţii - 1/160 scara N

Frank_L

Active Member
23 Oct 2013
90
0
Uelzen, Germania
Bun㒠dimineaţa!

Frumos ca place ea.

De a achizitiona? Nu stiu. Pentru moment am construi aceste pentru mine. Dar eu va construi câteva pentru altii... ca multumesc sau spaga :wink:

Totul altceva apare apoi.
Acesta trebuie mult mai mult timp decât am crezut. TV35 este de la mai mult de 60 piese.

Din acest motiv nu exist㒠nici un progres cu gara meu. :?

Salut
Frank

bogdanra

Well-Known Member
19 Mar 2012
1.221
0
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
Vai, Frank... acest cuvant l-ai invatat asa usor: spaga! Mai bine spui "Bacsis". Spaga este in general o plata data inainte pentru a obtine ceva (ca si MITA),
BACSIS este ceva ce se da dupa, nu este cerut neaprat, este un semn de apreciere sau multumire. In franceza este pour-boir. Bacsis vine din turca

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Oricum ar fi, e trist ca prietenul nostru a inceput sa invete romana tocmai cu asemenea cuvinte... spaga si bacsis.

De fapt, nu e acelasi lucru: bacsis vine din Imperiul Otoman, unde insemna plata pe care o primea un slujbas al statului pentru o treaba pe care o avea de facut, iar el avea din partea sultanului o lista in care se specifica precis cat este bacsisul pentru fiecare serviciu oferit. Iar slujbasul NU ERA PLATIT de sultan, asta era plata lui! Cum ar veni, bacsisul era lista de preturi pe care era indreptatit s-o ceara, iar din banii astia el trebuia sa plateasca si impozit sultanului!

Spaga vine din Imperiul Rus, unde slujbasii statului aveau un salariu din partea Tarului, iar ca sa nu poata primi cadouri din partea cetatenilor trebuiau sa poarte o haina gri FARA BUZUNARE pana la genunchi, ca sa nu aiba unde sa pastreze bani. In schimb, fiind slujbasi guvernamentali, aveau drept sa poarte o SPADA (de fapt, un stilet) in care cetatenii "binevoitori" infigeau bancnota de una, zece sau cinci ruble, dupa caz. De unde numele "spaga" ;-)

Intorcandu-ne pe taramuri modelistice, Frank, felicitari pentru modele, asemenea realizari din hartie la scara N ma inspira si pe mine sa incerc ceva asemanator... :|

bogdanra

Well-Known Member
19 Mar 2012
1.221
0
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
HR: ;-)
Victorian: multumesc frumos... uite ca stiam tulpina, dar nu si radacinile adanci ale cuvintelor...
Frank: repet: absolut frumoase modelele!

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
Du, solange man es verstehen kann, sehe ich kein Problem, auch wenn hier und da mancher "ߓbersetzungsmonster" kommt! :p

Pentru cei care nu inteleg germana, faceti si voi ca Frank: folositi cu incredere un traducator automat pe internet stil Google Translate, mai rau decat ce apare mai sus nu au cum sa iasa textele voastre in germana! :D

Frank_L

Active Member
23 Oct 2013
90
0
Uelzen, Germania
Bună seara!

După o lungă perioadă de timp am putea din nou cateva TVs gata.

Am putea fi 2 versiuni de ambulante facute.
TV12-S

TV14-S

TV14 Armata

TV14-F

TV14-M

Noapte bună!
Frank

Frank_L

Active Member
23 Oct 2013
90
0
Uelzen, Germania
Bună seara!

Acum lucreaza cu mici pasi. în ultimele câteva zile am vehiculele sunt picta şi facea geam.

simplu TV14-M

TV35 (vechi)

TV35 (nou)
Această TV reprezintă una dintre ultimele TV eu am văzut. (Cu mici erori la implementare.)

Noapte bună!
Frank

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.835
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Avand in vedere scara, rezultatele sunt remarcabile! Felicitari! :aplauze:

Exista vreo posibilitate de facut si la H0? :fluierat:

Frank_L

Active Member
23 Oct 2013
90
0
Uelzen, Germania
Mulţumesc Cosmin.
Pentru 1/87 ar trebui s㒠îmbună’tă’ţeasc câteva detalii, astfel încât sa arate bine.
Pentru 1/160, pot lă’sa câteva detalii.

Nu doriţi s㒠aib㒠de construcţie? Dar acest lucru este ceva nebunie. :?

Salut Horia.
Frumos pentru a citi ceva de la tine.
Aştept cu neră’bdare s㒠te vad.

Salut
Frank

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
Frank, foarte frumos ceea ce faci , deoarece lucrez la 4 module la scara N cu specific romanesc voi avea nevoie de asa ceva pe drumurile mele :) pana cand termin eu poate vor aparea in magazine :D